Neuralgia Arnolda – ból z tyłu głowy

Odczuwasz ból z tyłu głowy? Neuralgia Arnolda dotyczy nerwu potylicznego, który biegnie od karku w kierunku czoła. Objawia się nagłym, przenikliwym bólem okolic głowy, zaburzeniami wzroku i nudnościami. Przyczyną schorzenia jest uraz nerwu wywołanego przez stres, traumę czy uszkodzenie kręgosłupa. Jak leczyć neuralgię Arnolda?

fot. Nieznane

Czym jest neuralgia Arnolda?

Neuralgia Arnolda jest przewlekłym zespołem bólowym obejmującym tył głowy i górną część karku, zwykle po jednej stronie, rzadziej obustronnie. Dotyczy nerwu Arnolda (nerw podpotyliczny), który zaczyna się na karku (z jego prawej lub lewej strony) i przechodzi przez okolicę ciemieniową aż do przodu w kierunku czoła i brwi.

Skąd się bierze?

Neuralgia potyliczna jest najczęściej wywołana przez uszkodzenie nerwów wskutek traumy, stresów czy urazów głowy i kręgosłupa. Do rozwoju dolegliwości przyczyniają się także przewlekłe napięcia mięśni karku, cukrzyca, podagra czy choroba nowotworowa.

Jak ją rozpoznać?

W neuralgii nerwu podpotylicznego ból przypomina krótkie wyładowania elektryczne występujące na tle stałego bólu. Często pojawia się nagle i jest przeszywający, przenikliwy lub piekący. Osoba odczuwa ból, najczęściej w okolicy potylicznej i szyi, który ma charakter stały i zaostrza się okresowo w obszarze unerwienia nerwu potylicznego.

Ból pojawia się z jednej lub obu stron głowy. Często neuralgii towarzyszą zaburzenia wzroku, światłowstręt, zawroty głowy, nudności, szum w uszach, drętwienie powłok głowy, wrażliwość głowy na dotyk czy dyskomfort podczas ruchów szyją.

W niektórych przypadkach określone objawy neuralgii mogą wskazywać na niebezpieczeństwo udaru mózgu. Do tych symptomów można zaliczyć m.in. problemy z równowagą, zaburzenia świadomości, drętwienie mięśni, paraliż czy zaburzenia wzrokowe.

Zobacz też: Boli mnie głowa. Czy to guz mózgu?

Czy to choroba uleczalna?

Neuralgia Arnolda nie jest stanem zagrażającym życiu pod warunkiem, że chory podejmie właściwe leczenie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko powikłań zagrażających zdrowiu i życiu.

Dla leczenia neuralgii Arnolda konieczne jest postawienie właściwej diagnozy, np. jeśli lekarz źle zdiagnozuje stan osoby chorej i przepisze pacjentowi z neuralgią środki na migrenę, ból nie zostanie uśmierzony.

Chroniczny ból głowy, który towarzyszy neuralgii Arnolda, jest jednak często mylony z migreną, ponieważ te dwa schorzenia charakteryzują się podobnymi objawami. Nie należy jednak lekceważyć długotrwałego bólu w okolicy potylicznej, który promieniuje na sąsiednie rejony ciała.

Wiele osób doświadcza ulgi dzięki odpoczynkowi regenerującemu organizm. Pomocną metodą terapii są też masaże czy leczenie farmakologiczne. W przypadku silnego bólu pomogą antydepresanty. Jeśli jednak ból nie ustąpi za sprawą środków przepisanych przez lekarza, konieczna będzie operacja chirurgiczna polegająca na przecięciu nerwów.

Zobacz też: Boli mnie głowa - czy mam udar?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]
SKOMENTUJ (18)
KOMENTARZE (18)
adi/tydzień temu
Mam już takie bóle chyba ok 2 lat. na początku przez pół roku bóle zdarzały się raz dwa razy w miesiącu potem coraz częściej a na końcu codzienne bóle głowy mimo 1,5 roku wizyt u neurologa nie pomaga nic jedynie dorażnie w przypadku zbliżającego się bólu głowy zażywam dexak wtedy jeśli zrobię to w miarę szybo za nim ból się rozpocznie na dobre że aż człowiek się zwija z bólu pomaga bo jak się zacznie to już nie ma ratunku...
~gość/rok temu
Polecam serdecznie ciekawy artykuł na temat newralgii potylicznej http://rehmedis.pl/bol-potylicy-neuralgia-potyliczna.html
~Moter/2 lata temu
A jakie leki stosujecie na ból głowy ?
POKAŻ KOMENTARZE (18)