Oto sposoby na nadpotliwość!

Nadpotliwość to nie tylko problem natury estetycznej, ale często także zdrowotnej. Sprawdź, jak ją zwalczyć!

Oto sposoby na nadpotliwość! fot. Fotolia

Problem nadpotliwości może dotyczyć nawet 1% populacji ludzi. Pomimo że wytwarzany przez skórę pot jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego nadmierna produkcja staje się często uciążliwą i wstydliwą dolegliwością. Nadpotliwość może również świadczyć o poważnych chorobach, dlatego nie powinno się jej lekceważyć.

Dlaczego się pocimy?

– Pocenie się jest naturalną funkcją fizjologiczną – to element termoregulacji, wyrównujący ciepłotę ciała. Organizm dorosłego człowieka produkuje około kilkaset mililitrów potu na dobę, a jego skład zależy nie tylko od stosowanej diety, ale również od czynników klimatycznych i hormonalnych. Gruczoły potowe najsilniej reagują na wysoką temperaturę, wzmożony wysiłek fizyczny, a także na wyraźne bodźce emocjonalne, takie jak zdenerwowanie, stres czy strach. Do czynników potęgujących wydzielanie potu należą również gorące lub pikantne potrawy oraz używki, takie jak:  kawa, herbata, papierosy, alkohol – mówi dr Małgorzata Kaźmierczak-Oleszczuk, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Anti-Aging INVICTA.

Zobacz też: Recepta na swędzącą skórę – kosmetolog radzi

Czy to już nadpotliwość?

O problemie nadpotliwości mówimy wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zapanować nad ilością wytwarzanego przez nasz organizm potu. Dotyczy to w szczególności dłoni, stóp i pach, rzadziej twarzy oraz innych partii ciała. Wzmożona produkcja potu często występuje wskutek zmian hormonalnych, towarzyszących okresowi dojrzewania, menopauzy czy andropauzy, a także zaburzeń endokrynnych, takich jak choroby tarczycy, cukrzyca, czy hipoglikemia. Jest to tzw. nadpotliwość wtórna. Zdarza się jednak, że przyczyna nadmiernej produkcji potu jest trudna do ustalenia – w takim przypadku mamy do czynienia z nadpotliwością idiopatyczną, czyli samoistną.

Jak sobie radzić z nadpotliwością?

Niestety w walce z problemem nadmiernej potliwości samoistnej samo przestrzeganie higieny osobistej nie powoduje ustąpienia problemu. Usunięcie owłosienia z dołów pachowych zmniejsza rozwój bakterii znajdujących się na skórze, a tym samym minimalizuje nieprzyjemny zapach zalegającego na nich potu. Z pomocą przychodzą również dostępne na rynku dezodoranty i antyperspiranty, a także mydła przeciwbakteryjne lub przeciwpotowe. Poprzez działanie związków antybakteryjnych oraz zamykanie ujścia gruczołów potowych likwidują one nieprzyjemny zapach nawet do 8 godzin.

Osoby cierpiące z powodu nadpotliwości powinny również przestrzegać kilku podstawowych zasad: nie przegrzewać ciała, nosić przewiewne ubrania  z naturalnych tkanin, stosować częste prysznice. Jednak nawet stosując wszystkie powyższe zalecenia, niejednokrotnie nad dolegliwością nie udaje się zapanować.

Redakcja poleca następujące kosmetyki: Sensibio Deo Anti-transpirant, delikatny antyperspirant do skóry wrażliwej, Bioderma, cena: ok. 29 zł/50 ml; Trójaktywny antyperspirant o przedłużonym działaniu Iwostin Aspiria, cena: ok. 29 zł/60 ml; Aquaselin Intensive Women, antyperspirant przeciw zwiększonej potliwości; Chusteczki dezodorujące Crystal Essence, cena: 54 zł/30 sztuk; Naturalny dezodorant na bazie ałunu, cena: 15,99 zł/66 ml; Bloker Ziaja, cena: ok. 7 zł/60 zł.

Lekarz pomoże na nadpotliwość

Pacjentom skarżącym się z powodu nadmiernej potliwości z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Do najbardziej efektywnych zaliczamy te z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A, ograniczającej nadmierną potliwość w przypadku pach, stóp i dłoni. Zabieg pozwala na wyeliminowanie przykrych dolegliwości na okres do pół roku. Po tym czasie należy go powtórzyć. Polega on na ostrzyknięciu toksyną botulinową okolicy nadmiernie potliwej. Używa się w tym celu bardzo cieniutkich igieł. Dodatkowo, żeby zwiększyć komfort zabiegu, można znieczulić kremem okolicę poddawaną zabiegowi.

Toksyna botulinowa, blokując uwalnianie acetylocholiny, w konsekwencji swojego działania doprowadza do znacznego ograniczenia potliwości. W medycynie estetycznej substancję tę wykorzystuje się także do korekcji zmarszczek. Zabiegi są bardzo popularne i wykonywane od wielu lat – podsumowuje specjalista z INVICTA.

Ceny takich zabiegów wahają się pomiędzy 1500-1800 zł i obejmują specjalistyczną konsultację u lekarza medycyny estetycznej. Zalecane są nie tylko pacjentom z problemem nadmiernego pocenia, ale również osobom, których praca wymaga oficjalnego stroju, np. noszenia garnituru w okresie letnim. Sam zabieg trwa ok. 10-15 minut, a zaraz po jego zakończeniu pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych zajęć.

Zobacz też: Alantoina, czyli substancja regenerująca skórę

Artykuł powstał dla Zdrowie.wieszjak.  

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Ja się właśnie zastanawiam nad jakimś zabiegiem w klinice medycyny estetycznej, i bez tych upałów ze mnie leci, a teraz to już podwójnie... Nie wiem w sumie gdzie się z tym wybrać :/