POLECAMY

Łyżeczkowanie macicy

Łyżeczkowanie macicy - czy wiesz na czym polega ten zabieg? Niekiedy słyszymy, że któraś z bliskich nam kobiet musiała udać się na łyżeczkowanie macicy. Nazwa brzmi obco i przyprawia o niepokój. Postaramy się prosto wyjaśnić, na czym polega ten zabieg i po co się go wykonuje.

Łyżeczkowanie macicy - czy wiesz na czym polega ten zabieg? Niekiedy słyszymy, że któraś z bliskich nam kobiet musiała udać się na łyżeczkowanie macicy. Nazwa brzmi obco i przyprawia o niepokój. Postaramy się prosto wyjaśnić, na czym polega ten zabieg i po co się go wykonuje.

Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczne

Na czym polega łyżeczkowanie macicy?

Wyłyżeczkowanie jamy macicy, inaczej abrazja lub potocznie „skrobanka” to zabieg diagnostyczny lub leczniczy. Bardzo rzadko przerywa się nim ciążę (aborcja).

Łyżeczkowanie wykonuje się w warunkach bloku operacyjnego ginekologicznego. Polega na wprowadzeniu przez kanał rodny (przez pochwę) specjalnej „łyżki” (pętelka na wysięgniku) i złuszczeniu za jej pomocą endometrium, bądź innych struktur i poddaniu ich specjalistycznym badaniom (histopatologia).

Przeczytaj też: Opóźniająca się miesiączka po łyżeczkowaniu macicy

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Nie trwa długo, a hospitalizacja, w zależności od pacjentki, trwa od jednego do kilku dni. Endometrium regeneruje się do pięciu dni po zabiegu i w tym czasie pojawia się kilkudniowe krwawienie. Występuje również bolesność w okolicach macicy.         /fot. Fotolia

Kiedy wskazane jest łyżeczkowanie macicy?

Abrazja jamy macicy to zabieg zarówno diagnostyczny, jak i leczniczy. W celach mających wyklarować rozpoznanie lekarskie łyżeczkowanie wykonuje się w przypadku:

 

 • obfitych, nieregularnych krwawień z dróg rodnych
 • pojawienia się krwawień po menopauzie
 • w diagnostyce niepłodności
 • podejrzeniu ciąży pozamacicznej
 • podejrzenie krwiaków macicy
 • wątpliwego obrazu USG przezpochwowego

Leczniczo, jamę macicy łyżeczkuje się:

 • w przypadku niekompletnego wydalenia łożyska
 • przy poronieniach, gdy jajo płodowe nie wydaliło się w całości
 • czasem - przy usunięciu polipów macicy

Czytaj też: 7 pytań o mięśniaki macicy

Jakie mogą być powikłania łyżeczkowania macicy?

Powikłaniem łyżeczkowania macicy może być masywne krwawienie, co nie zdarza się nagminnie. Może też dojść do infekcji. Oba te stany wymagają leczenia szpitalnego. Rzadkim powikłaniem jest zespół Ashermana, mogący zaistnieć po zbyt głębokim wyłyżeczkowaniu endometrium. Pojawiają się wówczas blizny i zrosty wewnątrzmaciczne, które znacząco zmniejszają jej jamę.

Objawami zespołu Ashermana są:

 • skąpe krwawienia lub ich brak
 • bolesność w obrębie miednicy towarzysząca krwawieniu
 • niepłodność wtórna (na skutek zaistniałej patologii)
 • poronienia nawykowe (niemożność utrzymania ciąż)

Zespół Ashermana wymaga specjalistycznej diagnostyki i zabiegu polegającego na „rozciągnięciu” macicy.

Dowiedz się więcej o abrazji macicy czyli łyżeczkowaniu macicy na naszym forum medycznym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (50)
/rok temu
W szpitalu we Wloclawku mialam wykonywany zabieg lyzeczkowania na zywca po porodzie... Nie bylam swiadoma co sie dzieje... Skrajny bol..
/rok temu
Dziś moja 3 tyg od zabiegi łyżeczkowania i nadal mam plamienie raz większe raz mniejsze i zaczynam się już trochę martwic bo wszędzie piszą że krwawienie powinno minąć do 10 dni dodam że nic mnie nie boli i ogólnie czuje się dobrze choć czasami mi słabo. jak długo u was utrzymywalo się krwawienie?
/6 lat temu
bardzo sie boje
POKAŻ KOMENTARZE (47)