Jak leczyć łupież pstry?

Zauważyłaś u siebie niewielkie, różowe plamki na szyi i dekolcie? To może być łupież pstry! Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tą dolegliwość!

Jak leczyć łupież pstry? fot. Fotolia

Zmiany skóry wywołuje grzyb naskórkowy Malassezia furfur. Znajduje się na skórze wielu osób, ale dopiero gdy trafi na sprzyjające warunki (np. nadmierne pocenie się, noszenie nieprzewiewnej odzieży, otyłość) zaczyna nadmiernie się mnożyć i wywołuje chorobę – łupież pstry. Przeczytaj po czym poznać chorobę i jak leczyć łupież pstry:

Po czym poznać objawy łupieżu pstrego?

Szpecące plamki towarzyszące chorobie pojawiają się zazwyczaj w górnej części tułowia, na dekolcie i na ramionach. Najpierw pojawiają się brunatno-różowe plamki, które rozszerzają się i zlewają w większe plamy. Następnie w czasie kilku tygodni zmiany odbarwiają się i stają znacznie jaśniejsze niż skóra zdrowa. W końcu cała skóra jest w pstre plamy (stąd nazwa choroby): jasne, odbarwione (czyli starsze) i brunatno-różowe (nowsze).

Jak leczyć łupież pstry?

Jeśli zauważysz u siebie objawy łupieżu pstrego, idź do dermatologa. Terapia polega na stosowaniu środka przeciwgrzybiczego z imidazolem. Jeśli zmiany nie ustępują, podaje się doustnie preparaty z itrakonazolem. Po wyleczeniu przez jakiś czas utrzymują się jeszcze białe plamki.

Dowiedz się więcej o grzybiczych problemach ze skórą z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Iwona Janczarek/Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/9 miesięcy temu
Ja na szczęście miałam mniejsze problemy z łupieżem i wystarczył mi seboradin przeciwłupieżowy, ktorym regularnie myłam włosy.
/11 miesięcy temu
Przede wszystkim trzeba iść do lekarza i zastosować się do jego zaleceń. I co najważniejsze, nie przerywać leczenia. Jeśli trzeba brać lek dwa lub trzy miesiące to po prostu cierpliwie czekamy i odmierzamy dawki.
/rok temu
Moim zdaniem należy zacząć od konsultacji lekarskiej i w zależności od stopnia zaawansowania choroby doboru metody leczenia. U mnie początkowo były leki z ketokonazolem ale nie było poprawy dlatego dostałam lek doustny z itrakonazolem w twardych kapsułkach. Mam nawet aplikację leczpaznokcie przypominającą o prawidłowym dawkowaniu leku.
POKAŻ KOMENTARZE (4)