Jak leczyć łupież pstry?

Zauważyłaś u siebie niewielkie, różowe plamki na szyi i dekolcie? To może być łupież pstry! Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tą dolegliwość!

fot. Fotolia
Zmiany skóry wywołuje grzyb naskórkowy Malassezia furfur. Znajduje się na skórze wielu osób, ale dopiero gdy trafi na sprzyjające warunki (np. nadmierne pocenie się, noszenie nieprzewiewnej odzieży, otyłość) zaczyna nadmiernie się mnożyć i wywołuje chorobę – łupież pstry. Przeczytaj po czym poznać chorobę i jak leczyć łupież pstry:

Po czym poznać objawy łupieżu pstrego?


Szpecące plamki towarzyszące chorobie pojawiają się zazwyczaj w górnej części tułowia, na dekolcie i na ramionach. Najpierw pojawiają się brunatno-różowe plamki, które rozszerzają się i zlewają w większe plamy. Następnie w czasie kilku tygodni zmiany odbarwiają się i stają znacznie jaśniejsze niż skóra zdrowa. W końcu cała skóra jest w pstre plamy (stąd nazwa choroby): jasne, odbarwione (czyli starsze) i brunatno-różowe (nowsze).

Jak leczyć łupież pstry?


Jeśli zauważysz u siebie objawy łupieżu pstrego, idź do dermatologa. Terapia polega na stosowaniu środka przeciwgrzybiczego z imidazolem. Jeśli zmiany nie ustępują, podaje się doustnie preparaty z itrakonazolem. Po wyleczeniu przez jakiś czas utrzymują się jeszcze białe plamki.

Dowiedz się więcej o grzybiczych problemach ze skórą z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Iwona Janczarek/Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ (4)
Na czym polega badanie trychologiczne?
KOMENTARZE (4)
Migdał/3 dni temu
W sumie można tak powiedzieć. Polega na braniu leku w odstępach czasowych. Najpierw bierzesz przez kilka dni a później masz przerwę i znowu bierzesz lek. Poczytaj sobie na stronie leczpaznokcie, fajnie to rozpisali. Z grzybica nie ma żartów.
Lafajet/2 tygodnie temu
o co chodzi z tymi pulsami to jakieś specjalne leczenie?
Olka/2 miesiące temu
Krysia, mi maści i kremy totalnie nie pomogły. Wierz mi, że przetestowałam całą masę plus leczenie domowymi sposobami. Ostatecznie lekarz kazał mi brać trzy pulsy leku doustnego, który ma całkowicie zniszczyć problem.
POKAŻ KOMENTARZE (4)