POLECAMY

Jakie leki brać, żeby przestać chrapać?

Mąż ma już dość mojego chrapania? Nie możesz zasnąć przez jego chrapanie? Sprawdź, o jakie leki sięgnąć, by nie zakłócać snu bliskim

Jakie leki brać, żeby przestać chrapać? fot. Fotolia
Chrapanie świadczy o zmniejszonej drożności dróg oddechowych. Zobacz, skąd się bierze i jak je leczyć:

Jakie mogą być przyczyny chrapania?


Jego przyczyną mogą być wady anatomiczne, takie jak skrzywienie przegrody nosa czy przerośnięcie języczka podniebienia lub stany chorobowe, np. polipy nosa, alergie oddechowe. Chrapaniu sprzyja też otyłość, spożywanie alkoholu i przyjmowanie środków nasennych. Może mu towarzyszyć tzw. obturacyjny bezdech senny, który prowadzi do głębokiego niedotlenienia i bywa przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, np. zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego. Proszę więc przede wszystkim skonsultować się z laryngologiem, który (jeśli stwierdzi taką konieczność) skieruje Panią do pracowni zaburzeń snu.

Jaki jest skuteczny lek na chrapanie?


Jeśli przyczyną chrapania jest wada anatomiczna lub choroba, konieczne może być wykonanie operacji lub podjęcie leczenia. Jeżeli chrapaniu nie towarzyszą bezdechy i nie widać istotnej przyczyny, można skorzystać z leków w postaci sprayu lub listków do rozpuszczania w jamie ustnej: zwiększają one przejściowo sztywność miękkich tkanek gardła. W aptece są też silikonowe aparaty, które zakłada się na noc do nosa. Trwały efekt usztywnienia tkanek można uzyskać za pomocą zabiegów, np. radioterapii (nie ma to nic wspólnego z leczeniem onkologicznym promieniami rentgena), która polega na precyzyjnym skierowaniu fal o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze w miejsce odpowiedzialne za występowanie chrapania.

Czytaj także:

Na pytanie odpowiada laryngolog Marzanna Radziszewska-Konopka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/7 miesięcy temu
My z mężem też długo walczyliśmy z chrapaniem :P Na szczęście już po wszystkim! Akurat u nas po wielu różnych mniej czy bardziej trafnych próbach najlepszy efekt przyniósł snoreeze.
/8 miesięcy temu
U mojego męża z kolei podziałała dopiero radiochirurgia. Doradził mu to dr Grochowski z Mille Medica no i diagnoza okazała się skuteczna.
/rok temu
Na mojego męża po przerobieniu kilku preparatów zaczął w końcu działać ten ze strony leknachrapanie.pl
POKAŻ KOMENTARZE (8)