Kto jest w grupie ryzyka poronienia?

Na nasilenie bólu głowy mają wpływ tabletki antykoncepcyjne, ciąża, miesiączka, menopauza czy hormonalna terapia zastępcza – dlatego kobiety częściej skarżą się na napady migreny
Ciąża jest okresem zwiększonego ryzyka rozwoju chorób, zarówno u matki, jak i u dziecka. Ich konsekwencją może być poronienie. Poniżej przedstawiamy grupy obarczone największym ryzykiem poronienia.
/ 29.07.2010 16:20
Na nasilenie bólu głowy mają wpływ tabletki antykoncepcyjne, ciąża, miesiączka, menopauza czy hormonalna terapia zastępcza – dlatego kobiety częściej skarżą się na napady migreny

Zwiększone ryzyko utraty ciąży występuje u m.in. kobiet:

  • u których zdiagnozowano jedną z wielu patologii wpływającą na rozrodczość (m.in. choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia hormonalne, zmiany anatomiczne),
  • prowadzących niezdrowy tryb życia,
  • przyjmujących używki
  • z przewlekłymi zapaleniami pochwy.

Choroby ogólnoustrojowe

Są to choroby, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, niedoczynność tarczycy. W przypadku tych patologii płód narażony jest na wahania podstawowych czynników wpływającyh na jego rozwój, staje się słabszy i przez to łatwiej ulega poronieniu. Nadzór nad kobietą w ciąży z tego typu schorzeniami musi sprawować zespół składający się z kilku specjalistów z różnych dziedzin.

Zaburzenia hormonalne

Inną grupą chorób są zaburzenia hormonalne. Hormony płciowe związane z ciążą, takie jak luteina, wpływają na utrzymanie ciąży i na jej prawidłowy rozwój. W przypadku niedoboru ciałka żółtego, powstaje niedostateczna ilość tego hormonu i przez to ciąża nie może się dobrze rozwijać. Tego typu zaburzenie diagnozuje się robiąc biopsję endometrium.

Zmiany anatomiczne

Zmiany anatomiczne macicy wykryte podczas kontrolnych badań USG przed ciążą lub w młodym wieku, mogą wpłynąć na pogorszenie rokowania ciąży. Również zmiany ujawniające się w późniejszym wieku, takie jak mięśniaki i polipy, nie pozwalają na prawidłowy rozwój małej ciąży, dlatego najlepiej leczyć je zanim zaplanuje się ciążę.

Warto wiedzieć: Co to jest ciąża obumarła?

Zespół antyfosfolipidowy

Kolejną przyczyną może być wystąpienie choroby autoimmunologicznej – zespołu antyfosfolipidowego. Jego objawy to niepowodzenia położnicze i zmiany zakrzepowe. Diagnostyka polega na oznaczeniu przeciwciał antykardiolipinowych.

Styl życia

Nieprawidłowe odżywianie, zła dieta, stosowanie używek powodują zmiany nawet w organizmie dorosłych osób, a co dopiero w przypadku kilkucentymetrowego, bardzo intensywnie rozwijającego się płodu. Przyszłe mamy powinny zrezygnować z przyjmowania używek oraz powinny pamiętać o stosowaniu suplementacji witaminowej (zwłaszcza kwasu foliowego). Powinny też stosować prawidłową, zbilansowaną dietę oraz unikać czynników stresujących.

Polecamy: Nadżerka macicy - ile o niej wiesz?

Pod szczególną opieką lekarską powinny być kobiety, których poprzednie ciąże związane były z poronieniem, poronieniem zagrażającym lub innymi patologiami ciążowymi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA