Krztusiec – jakie są objawy kokluszu?

Krztusiec fot. Adobe Stock
Krztusiec, czyli koklusz, to ostra choroba zakaźna, która może prowadzić do groźnych powikłań (z krztuściowym uszkodzeniem mózgu i śmiercią włącznie). Jak ją rozpoznać?
Marta Słupska / 24.01.2019 11:06
Krztusiec fot. Adobe Stock

Okazuje się, że coraz więcej Polaków choruje na krztusiec, czyli koklusz! W pierwszych dwóch tygodniach stycznia potwierdzono aż 9 przypadków krztuśca w Warszawie, a 19 na całym Mazowszu. Czym jest ta choroba?

Czym jest krztusiec?

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną, którą wywołują pałeczki krztuśca. W jej przypadku bakteria atakuje drogi oddechowe, a chory potrzebuje leczenia antybiotykami.

Objawy krztuśca to ostre napady kaszlu, które mogą wiązać się też z problemami z oddychaniem. W wyjątkowych przypadkach choroba ta może prowadzić do śmierci. Pałeczki krztuśca prowadzą do uszkodzenia błony śluzowej tchawicy, krtani i oskrzeli – nawet do zmian martwiczych – a wydzielane przez nie toksyny mogą uszkadzać nawet tkankę mózgową.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – należy więc uważać na osoby kaszlące i kichające, nie przebywać z osobami chorymi.

Na koklusz najczęściej chorują dzieci do 4. roku życia. Zarówno u nich, jak u dorosłych, może się na początku pojawić katar, zapalenie spojówek, suchy, nasilający się nocą kaszel i niewielka gorączka. Później przez 2-4 tygodnie trwa faza napadowa krztuśca: u niemowląt obserwuje się wtedy zazwyczaj sinicę, bezdechy, zaczerwienienie twarzy, napady duszności i/lub łzawienie oczu, a u starszych dzieci – nasilające się napady kaszlu.

4 domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się kaszlu!

Powikłania krztuśca

W przypadku podejrzenia krztuśca należy udać się do lekarza. Tym bardziej, że choroba ta wiąże się z groźnymi powikłaniami takimi jak:

  • niedodma,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie płuc,
  • rozstrzenie oskrzeli,
  • krztuścowe uszkodzenie mózgu, któremu towarzyszą drgawki, zaburzenia świadomości, niedowłady i uszkodzenie nerwów czaszkowych.

Według epidemiologów większe zachorowanie na krztusiec wśród Polaków może wiązać się z m.in. dotychczasowym brakiem szczepień przypominających wśród nastolatków, ale też dorosłych, przejście ze szczepionek komórkowych na łagodniejsze bezkomórkowe, jak również mutacje bakterii – pałeczek krztuśca.

Zobacz też:
O czym świadczą nocne ataki kaszlu?
Domowe sposoby na kaszel

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA