To wywołuje zawroty głowy! 4 najczęstsze przyczyny

Wirowanie, wrażenie, że porusza się świat lub ty sama – mimo że tkwisz bez ruchu. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy

Marta Wilczkowska / 4 miesiące temu
fot. Fotolia

Chyba nie ma osoby, która chociaż raz w życiu nie doświadczyłaby zawrotów głowy. W większości przypadków są one objawem przejściowej niedyspozycji m. in przez niedotlenienie, stres czy burze hormonalne. Jeśli jednak zawroty głowy dokuczają Ci mimo wyraźnych powodów, warto zastanowić się czy przyczyna nie leży głębiej.

Poznaj 4 możliwe przyczyny zawrotów głowy:

1. Błędnik

Znajduje się w uchu wewnętrznym. Zaburzenia w jego pracy mogą wynikać ze stanu zapalnego lub uszkodzenia. Ważne podpowiedzi:

  • Przy kłopotach z błędnikiem często występuje oczopląs, czyli mimowolne ruchy gałek ocznych.
  • Przeprowadź prosty test: zamknij oczy i dotknij palcem czubka nosa. Problem z trafieniem może świadczyć o wadliwym działaniu zmysłu równowagi.
  • Błędnik rzadko leczy się operacyjnie. Zwykle trzeba zmienić dietę, brać leki i robić ćwiczenia zalecone w ramach rehabilitacji.

2. Układ Nerwowy

Zawroty są wynikiem ograniczenia odbioru lub złego przetworzenia sygnałów mówiących o położeniu ciała. Ważne podpowiedzi:

  • Zawroty głowy bywają skutkiem ucisku na nerw (patrz też „kręgosłup”), leków lub toksyn wpływających na układ nerwowy, padaczki, stwardnienia rozsianego, guza czy urazu mózgu. Dokuczają też często przy migrenie.
  • Zawroty towarzyszą także zaburzeniom na tle nerwowym (lękom, depresji). Wtedy, prócz leków, potrzebna jest psychoterapia. Nie wahaj się z niej skorzystać.

3. Układ krążenia

Świat może zawirować np. na skutek nieprawidłowej pracy serca, skoków ciśnienia czy słabego natlenienia krwi. Ważne podpowiedzi:

  • Za większość „sercowych” zawrotów głowy odpowiada miażdżyca. Gdy jest zaawansowana, mózg dostaje za mało składników odżywczych i tlenu. Nasza rada: koniecznie zbadaj poziom tzw. złego cholesterolu LDL.
  • Czasem za niedotlenienie mózgu odpowiedzialne są zwężone tętnice szyjne. Warto je skontrolować na USG, nawet gdy inne badania wykluczają miażdżycę.

4. Kręgosłup

Skrzywienie lub zwyrodnienia mogą prowadzić do ucisku na nerwy lub naczynia krwionośne. Efekt? Zawroty głowy! Ważne podpowiedzi:

  • Zwykle zmiany obejmują szyjny odcinek kręgosłupa. Aby je stwierdzić, konieczne jest co najmniej zdjęcie RTG.
  • Zdarza się, że lekarz nie widzi nieprawidłowości, bo są one... przejściowe. Ucisk powodowany jest bowiem przez jakieś nasze złe nawyki, np. noszenie za ciasnego kołnierzyka czy spanie, czytanie lub oglądanie telewizji z za bardzo odgiętą lub przygiętą głową.

Dowiedz się więcej o przyczynach zawrotów głowy z naszego forum medycznego.

Zobacz też:

Artykuł Diany Ożarowskiej-Sady z Przyjaciółki
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Na czym polega badanie trychologiczne?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
Viki/miesiąc temu
Ja mam dokładnie to samo co Ania. Czy ktoś wie co to?
gosia/2 miesiące temu
witam mam ten sam problem zawroty głowy przez 7 mieś szukałam pomocy dużo kasy wydałam na lekarzy ale nikt nie umiał mi pomóc ale niedawno to się zmieniło jedna pani doktor wreszcie doszła co mi jest zrobiła mi badanie ics head impuls bo i pomogło zawroty powoli ustempujo super
adasadad/6 miesięcy temu
już to gdzieś pisałem, ale nie zaszkodzi i napiszę po raz 10-ty. ja biorę na zawroty potas i to 2 tabl. na dzień. przedtem 3 lata męczarni. nawet bałem się isc z dziećmi na spacer, bo nie byłem pewien czy padnę, aż wreszcie ktoś zasugerował abym mimo dobrych wyników potasu we krwi brał jednak potas i pomogło. jest na ten temat spory art. na str. polskiezielarnie.pl. wiem co to za problem i nigdzie nie było pomocy, podobno identycznie jest z magnezem można mieć b. dobre wyniki a mimo to powieki i łydki lekko drżą. trzeba wtedy brać magnez, tylko nie wiadomo jaki bo tyle tego jest
POKAŻ KOMENTARZE (4)