Niedoczynność tarczycy: objawy i rozpoznanie

usg tarczycy fot. Adobe Stock
Niedoczynność tarczycy to typowo kobieca dolegliwość, która przez lata może pozostać nierozpoznana. Często objawia się suchą skórą i łamliwymi włosami.
Marta Wilczkowska / 11.12.2019 13:15
usg tarczycy fot. Adobe Stock

Problemy z tarczycą to typowo kobieca przypadłość. Na zaburzenia pracy tego gruczołu cierpimy pięć razy częściej niż mężczyźni. Najczęściej jest to właśnie kłopot z niedoczynnością tarczycy. Przeczytaj, jak ją rozpoznać.

Niedoczynność tarczycy:

Objawy niedoczynności tarczycy

Twoją czujność powinno wzbudzić pojawienie się symptomów związanych z wyglądem skóry, włosów i paznokci oraz sygnałami ze strony psychiki.

Objawy skórne:

  • sucha, blada i zimna skóra,
  • skóra może się łuszczyć, np. na kolanach i łokciach,
  • suche, szorstkie i łamliwe włosy,
  • łamliwe paznokcie.

Objawy psychiczne:

  • ciągłe zmęczenie,
  • pogorszenie nastroju,
  • upośledzenie pamięci,
  • zaburzenia intelektualne,
  • zaburzenia koncentracji,
  • senność,
  • spadek libido.

Pozostałe objawy:

Uwaga! Powyższe objawy są mało charakterystyczne. Niedoczynność tarczycy przez wiele może więc pozostawać niezdiagnozowana. Dlatego też wszystkie objawy chorób tarczycy powinnaś skonsultować z lekarzem specjalistą.

niedoczynność tarczycy

fot. Adobe Stock

Jak potwierdzić niedoczynność tarczycy?

Do zdiagnozowania niedoczynności potrzebne są badania. Podstawą jest określenie poziomu TSH – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, który jest sprzężony z hormonami tarczycy. Gdy jest go za dużo, prawdopodobnie mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy.

Oprócz tego lekarz zleci badanie hormonów tarczycy (FT3, norma: 2,0–4,0 ng/ml i FT4, norma: 0,7–2,25 ng/100 ml; wynik poniżej normy świadczy o niedoczynności).

Dodatkowo lekarz może zaproponować:

  • USG tarczycy (określi jej wielkość),
  • RTG (jeśli zachodzi podejrzenie, że uciska drogi oddechowe),
  • scyntygrafię (pozwala ustalić, czy tarczyca ma problem z wychwytywaniem i gromadzeniem jodu).

Na podstawie wyników specjalista ustali, czy rzeczywiście masz za mało hormonów tarczycy, czyli niedoczynność tarczycy, i co spowodowało, że gruczoł niedomaga. Dopiero potem zaproponuje terapię.

niedoczynność tarczycy diagnostyka

fot. Paulina Ciok

Warto też dodać, że możemy mówić o objawach niedoczynności tarczycy pełnoobjawowych i utajonych. Czym charakteryzują się te drugie?

Upraszczając, w pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy poziom TSH jest znacznie podwyższony. Jeśli poziom TSH jest nieznacznie powyżej normy (> 4 mIU/l), stężenie obwodowych hormonów tarczycy jest prawidłowe i nie obserwuje się żadnych objawów niedoczynności tarczycy, mówimy o subklinicznej niedoczynności tarczycy. Stan taki jest dość często spotykany w populacji, a częstość rośnie wraz z wiekiem 
– wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog, wenerolog w Centrum Medycznym Damiana.

Na czym polega leczenie niedoczynności tarczycy?

Leczenie farmakologiczne niedoczynności najlepiej wspomóc niewielkimi modyfikacjami stylu życia. Przede wszystkim warto nieco zmienić menu. W przypadku niedoczynności powinno ono ograniczyć przybieranie na wadze, z czym boryka się wiele chorych kobiet.

Oprócz tego dobrze jest zwiększyć spożycie jodu, który „podkręca” pracę tarczycy.

  • Wybieraj produkty o obniżonej zawartości tłuszczu i cholesterolu (chude mięsa i nabiał).
  • Ogranicz słodycze, wyroby cukiernicze, dania typu fast food.
  • Jedz ryby morskie (na przykład halibuta, śledzie) i owoce morza, ponieważ zawierają duże ilości jodu.
  • Pij wodę mineralną wzbogaconą o jod (co najmniej 1,5 litra dziennie).
  • Postaraj się, żeby 15% spożywanych przez ciebie kalorii stanowiły potrawy bogate w białko (np. chude mięsa).

Uwaga! Bez aktywności fizycznej i tak nie odczujesz odchudzającego działania leków i diety. Jest tylko jedno „ale”: przy niedoczynności tarczycy nie są wskazane ćwiczenia zmuszające mięśnie do krótkiego, ale intensywnego wysiłku. Zalecane są natomiast: bieganie, pływanie i marsz.

Więcej o niedoczynności tarczycy:
Czy niedoczynność tarczycy uniemożliwia odchudzanie?
Dieta przy niedoczynności tarczycy

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu.

Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, International Dermoscopy Society oraz International Trichoscopy Society.
Małgorzata Marcinkiewicz
Dr n. med.
Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog, wenerolog, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, International Dermoscopy Society oraz International Trichoscopy Society.

Absolwentka Wydziału Lekarskiego oraz Studiów Doktoranckich Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stypendystka prestiżowego Stypendium Otto-Braun-Falco. Poza diagnostyką i leczeniem chorób skóry od kilku lat specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej. Doświadczenie i umiejętności w tej dziedzinie zdobywała na licznych kursach i szkoleniach. Ukończyła 2-letnie szkolenie z zakresu medycyny estetycznej w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging. Pracuje w Centrum Medycznym Damiana

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA