Chlamydia – jakie są jej powikłania u kobiet i mężczyzn?

Chlamydia – jakie są jej powikłania u kobiet i mężczyzn?
Chlamydia trachomatis jest patogenem, którego inwazja stanowi przyczynę ponad 50% przypadków nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Do tego bardzo często współistnieje z innym zakażeniem układu moczowo-płciowego. Tym samym staje się dużym problemem diagnostycznym i terapeutycznym.
/ 07.08.2018 13:53
Chlamydia – jakie są jej powikłania u kobiet i mężczyzn?

Jak dochodzi do zakażenia?

Czynnikiem etiologicznym chlamydiozy układu moczowo-płciowego jest bakteria Chlamydia trachomatis. Choroba ta należy do najczęstszych schorzeń przenoszonych drogą płciową. Bakterie mogą się dostać do naszego organizmu także przez kontakt z uszkodzoną skórą. Możliwa jest transmisja zakażenia w trakcie kąpieli w basenach publicznych.

Do poważnych konsekwencji nieleczonego zakażenia u kobiet należy infekcja chlamydiowa u noworodka, do której dochodzi z reguły w trakcie porodu i kontaktu z patogenem w kanale rodnym. Część dzieci ulega zakażeniu poprzez łożysko oraz drogą kropelkową.

Jakie są objawy zakażenia Chlamydią trachomatis u dorosłych?

Rozpoznanie infekcji tą bakterią nie jest proste, ponieważ najczęściej przebiega ona bezobjawowo. Jednak może powodować również szereg dolegliwości, w tym u mężczyzn z reguły pod postacią zapalenia cewki moczowej, stercza oraz zapalenia najądrzy. W tych przypadkach najczęściej zgłaszaną dolegliwością jest pieczenie podczas oddawania moczu.

U kobiet zaś poza zapaleniem cewki moczowej, bakteria ta przyczynia się do rozwoju zapalenia błony śluzowej szyjki macicy, powstania nadżerki w tej okolicy, zapalenia gruczołów Bartholina, a także cięższego w swoim przebiegu zapalenia przydatków.

Wśród wiodących objawów u kobiet należy wymienić obecność wydzieliny z pochwy, czasami mającej charakter krwisty, ból podczas mikcji oraz krwawienie kontaktowe. Nierzadko kobiety skarżą się na dolegliwości bólowe podczas współżycia.

Niespecyficznym objawem zapalenia przydatków jest ból w podbrzuszu. Jak widać zakażenie chlamydiowe manifestuje się objawami, które mogą być kojarzone z wieloma innymi przyczynami infekcji w obrębie narządów moczowo-płciowych.

Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)?

Kiedy jeszcze podejrzewać zakażenie chlamydiowe?

Chlamydia trachomatis, poza objawami z zakresu układu moczowu-płciowego, może nieść za sobą także inne skutki zapalenia. Jej inwazja dotknąć może także stawy oraz narząd wzroku. Czasami objawy stawowe wpisują się w obraz kliniczny reumatoidalnego zapalenia stawów.

Schorzeniami dotyczącymi oczu są wtrętowe zapalenie spojówek oraz jaglica. Współwystępowanie objawów z zakresu stawów, spojówek oraz cewki moczowej nazywane jest zespołem Reitera. Przeważnie towarzyszy temu gorączka.

Jak objawia się zakażenie chlamydiowe u noworodka?

Dominującymi postaciami zakażenia są zapalenie spojówek, gardła i płuc. Okres wylęgania choroby wynosi od 3 do 21 dni, ale bywa, że pełny rozwój zakażenia ma miejsce dopiero w 6-12 tygodniu życia dziecka. Zapalenie spojówek ma charakter ropny.

Często towarzyszy mu niedrożność zapalna nosa. Dziecko kaszle i ma przyspieszony oddech, który przechodzić może w okresowe bezdechy. W badaniu rentgenowskim widać zmiany charakterystyczne dla śródmiąższowego zapalenia płuc.

Choroba może przebiegać bezgorączkowo lub ze zwyżką temperatury ciała do 38,5 stopnia. Dodatkowym powikłaniem zakażenia chlamydiowego u noworodka jest zapalenie uszu. Rokowanie zależy od stopnia nasilenia niewydolności oddechowej, jednak z reguły jest pomyślne.

Dlaczego nieleczona chlamydioza układu moczowo-płciowego może być groźna?

Problem częstej bezobjawowości chlamydiozy oraz brak specyfiki ewentualnych symptomów wiąże się z możliwością przyjścia zakażenia w fazę przewlekłą, która może skutkować poważnymi powikłaniami. Zapalenie przydatków niesie ryzyko ciąż pozamacicznych oraz niepłodności. Zaś zapalenie szyjki macicy i endometrium jest jedną z przyczyn poronień oraz powikłań okołoporodowych, o których wspomniano wcześniej.

U mężczyzn inwazja Chlamydią trachomatis także może prowadzić do bezpłodności. Bezpośrednią przyczyną tego powikłania jest obustronne zapalenie najądrzy i wtórnie do tego jąder.

Polecamy:
Chlamydia chlamydii nierówna. Tę można złapać nie w łóżku, a w autobusie...
Chlamydia u mężczyzn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA