Zawroty głowy to jeden z możliwych skutków rzucenia palenia. Jak poradzić sobie z nimi i czy długo trwają?

zawroty głowy po rzuceniu palenia fot. Adobe Stock, DimaBerlin
Niektóre osoby po rzuceniu palenia skarżą się zawroty głowy. Może to wynikać z samego odstawienia nikotyny, ale to niejedyna potencjalna przyczyna. Sprawdź, co możesz zrobić, aby wyeliminować zawroty głowy po rzuceniu palenia.
/ 05.09.2022 11:31
zawroty głowy po rzuceniu palenia fot. Adobe Stock, DimaBerlin

Spis treści:

  1. Zawroty głowy po rzuceniu palenia - skąd się biorą i ile trwają?
  2. Zawroty głowy po rzuceniu palenia - co robić?
  3. Inne skutki uboczne rzucenia palenia papierosów

Zawroty głowy po rzuceniu palenia - skąd się biorą i ile trwają?

Zawroty głowy po rzuceniu palenia mogą mieć różne przyczyny. Jedną z głównych jest pozbawienie organizmu stymulującego działania nikotynyNikotyna jest środkiem pobudzającym i uaktywniającym ośrodek przyjemności w mózgu. Dociera tam po wchłonięciu do organizmu przez płuca i powoduje uwolnienie adrenaliny. Hormon ten przyczynia się m.in. do wzrostu ciśnienia, przyspieszenia pracy serca oraz obkurczenia naczyń krwionośnych. 

Rezygnacja z palenia sprawia, że zwiększa się ilość tlenu docierającego do mózgu. To wywołuje u niektórych osób zawroty głowy.

W niektórych przypadkach odstawienie nikotyny, która stymulowała wydzielanie dopaminy w mózgu, sprawia, że jej poziom spada do bardzo niskiego poziomu. Brak stymulatora układu nagrody w mózgu ma swoje konsekwencje w postaci bólu głowy, zatok, zawrotów głowy, kłopotów ze snem, koncentracją czy stanów lękowych. Na tego typu dolegliwości uskarża się ok. 60% osób rzucających palenie
- lek. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatrii, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa.

Zawroty głowy występują też czasami po środkach wspomagających rzucenia palenia, np. plastrach czy tabletkach z nikotyną, albo środkach bez nikotyny, jak np. bupropion, wareniklina.

Wreszcie zawroty głowy po rzuceniu palenia mogą mieć związek z lękiem i stresem, które pojawiają się po rezygnacji z nałogu. Albo np. unikaniem posiłków w obawie przed przytyciem. 

Większość negatywnych objawów po rzuceniu palenia, takich jak zawroty głowy, trwa do 2-4 tygodni. Największe nasilenie odczuwane jest w ciągu tygodnia od ostatniego papierosa. 

Przeczytaj też: Zatrucie nikotyną

Zawroty głowy po rzuceniu palenia - co robić?

Jeśli zawroty głowy są silne lub długo nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Być może objaw związany jest z czymś innym niż zerwanie z nałogiem. Lekarz może nam również zaproponować terapię zwiększającą szanse na wytrwanie w postanowieniu. 

Na zawroty głowy mogą pomóc nikotynowa terapia zastępcza, albo inne środki wspomagające rzucanie palenia.

Wyjściem z takiej sytuacji może być dostarczenie organizmowi farmaceutyku zawierającego związek chemiczny zwany bupropionem, który zwiększa ilość dopaminy w mózgu. To środek zwalczający depresję, ale, podawany w mniejszych dawkach jest stosowany w redukcji głodu nikotynowego
- twierdzi lek. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatrii, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa.

Jeśli dokuczają nam zawroty głowy po rzuceniu palenia, to powinniśmy przyjrzeć się także nawykom dotyczącym stylu życia:

  • pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu - odwodnienie może powodować bóle i zawroty głowy,
  • jedz regularnie posiłki - złe nawyki żywieniowe mogą powodować zbyt niski poziom cukru we krwi i objawy hipoglikemii, w tym zawroty głowy,
  • jedz zdrowe i zrównoważone posiłki,
  • unikaj słodyczy,
  • znajdź swoje sposoby na stres, którego możesz doświadczać po rzuceniu palenia,
  • przeznacz codziennie przynajmniej 30 minut na umiarkowaną aktywność fizyczną.

Inne skutki uboczne rzucenia palenia papierosów

Problemem mogą być nie tylko zawroty głowy. Są różne objawy odstawienne po rzuceniu palenia, podobnie jak różna jest ich intensywność. Może to zależeć od liczby wypalanych papierosów, czyli ilości nikotyny dostarczanej do organizmu. 

Do skutków ubocznych rzucenia palenia (oprócz zawrotów głowy) należą np.:

  • drażliwość, złość,
  • bóle głowy,
  • obniżony nastrój,
  • zaburzenia depresyjne,
  • trudności z koncentracją,
  • zwiększony apetyt (zajadanie głodu nikotynowego),
  • drżenie,
  • męczliwość,
  • spowolniona praca serca (bradykardia),
  • bezsenność, 
  • zaparcia,
  • nudności,
  • ból gardła.

Są to objawy, które ustępują, dlatego warto je przetrwać. Pomocą osobom, które chcą przestać palić, służą specjalistyczne poradnie. Jeśli mamy za sobą nieudane próby rzucenia palenia, to powinniśmy zgłosić się do jeden z nich i poszukać wsparcia specjalistów. 

Źródła:
K.M. Cummings i inni, Reports of smoking withdrawal symptoms over a 21 day period of abstinence, doi: 10.1016/0306-4603(85)90034-6,
Handling Nicotine Withdrawal and Triggers When You Decide To Quit Tobacco, National Cancer Institute, Cancer.gov,
What to expect when you quit smoking, Queensland Government.

Czytaj także:
Jak skutecznie rzucić palenie i nie przytyć?
Palisz papierosy? Jesteś bardziej narażona na koronawirusa i powikłania
Dopamina - niedobór i nadmiar hormonu. Dla kogo lek z dopaminą?
To najbardziej zabójczy nowotwór wśród Polaków. Jak rozpoznać raka płuc?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA