Jak zwalczyć napięciowy ból głowy?

Ból głowy/ fot. Fotolia
Jakie leki stosować w przypadku napięciowego bólu głowy? Jak długo można stosować leki przeciwbólowe? Czy mieszanka leków to dobry wybór? Jaki jest najlepszy sposób na ból głowy? Czy silne leki mogą pomóc? Co najczęściej wywołuje ból głowy? Kiedy można stosować leki przeciwbólowe?
/ 14.06.2012 09:11
Ból głowy/ fot. Fotolia

Ból głowy bez recepty

Leki dostępne bez recepty są pierwszym etapem w terapii napięciowego bólu głowy. Przy bólach głowy stosuje się między innymi aspirynę, ibuprofen, naproksen i indometacynę. Leki te nie są silne, dlatego ich dawkowanie w dużej ilości prowadzi do efektów ubocznych. Medykamenty na bazie acetamnofenu w szczególny sposób mogą oddziaływać na organizm, wywołując ból głowy z przedawkowania.

Leki przeciwbólowe nie leczą przyczyny napięciowego bólu głowy, łagodzą jedynie objawy. Przy dłuższym stosowaniu mogą stracić swoją skuteczność lub nawet powodować bóle głowy. Nie należy stosować tego typu leków więcej niż 9 dni w miesiącu. Leczenie bólu głowy nie zwalczy stresu, który wywołuje zaburzenia.

Terapia łączona, czyli mieszanka leków

W niektórych przypadkach bólu stosuje się mieszanki kilku leków, by osiągnąć zamierzony skutek i zmniejszyć ryzyko rozwoju działań niepożądanych. W skład takiej mieszanki wchodzą: aspiryna, acetaminofen oraz kofeina.

Mimo że wiele leków jest dostępnych bez recepty, leki uspokajające ich wymagają, ponieważ mogą powodować uzależnienie oraz przewlekłe bóle. Niezbędna jest wtedy kontrola lekarska.

Silne leki

Dla osób, które doświadczają migren i epizodycznych bólów głowy dobrym rozwiązaniem mogą być leki z grupy tryptanów. Badania wykazują, że są one skuteczne nie tylko w leczeniu bólu migrenowego, ale również napięciowego.

Zobacz też: Co zrobić, gdy ból pojawia się codziennie?

Sposób na ból głowy

Techniki radzenia ze stresem i ćwiczenia fizyczne to dobry sposoby na poradzenie sobie z bólem głowy. Czasami lekarz może zaproponować leki zmniejszające częstotliwość wystąpienia napięciowych bólów głowy – wtedy, gdy przyczyną jest ból ograniczający normalne życie oraz nadużycie leków przeciwbólowych.

Podobnie jest w przypadku, gdy leki przeciwbólowe są niewskazane z powodu innych obciążeń medycznych. Stosuje się wtedy leki przeciwdepresyjne: trójcykliczne antydepresanty, inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny oraz leki rozluźniające mięśnie.

Zobacz też: Komu grozi napięciowy ból głowy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA