Jak obniżyć wysoką gorączkę?

Wysoka temperatura nie tylko uprzykrza życie, ale może być również niebezpieczna dla zdrowia. Radzimy jak radzić sobie z gorączką

Jak obniżyć wysoką gorączkę? fot. Fotolia
Normalna temperatura naszego ciała to ok. 36,6 st. C. Każde większe odchylenie w dół lub w górę skali termometru nie tylko zaburza funkcjonowanie organizmu, ale może też być niebezpieczne dla zdrowia. Zobacz co zrobić, by zbić wysoką gorączkę:

Kiedy stwierdza się gorączkę?

Każda wartość temperatury przekraczająca 36,6 st. C powinna zwrócić naszą uwagę. Jednak nie trzeba od razu sięgać po leki - jeśli temperatura nie przekracza 37,5 st. C, mówimy wówczas o tzw. stanie podgorączkowym. W takich przypadkach możemy spróbować zbić temperaturę za pomocą domowych sposobów - zimnych okładów, aspiryny, czy herbaty z kwiatów lipy z rozgrzewającymi malinami.

Jednak kiedy temperatura przekracza 37,5 mamy do czynienia z gorączką. Wtedy też trzeba podjąć poważniejsze kroki, a jeśli gorączka stale rośnie - rozważyć wizytę u specjalisty.

Jak obliczyć dawkę leku?

Jeśli zdarzy się, że gorączka przekroczy 38,5 st. C, należy podać paracetamol (Apap, Panadol, Efferalgan) w dawce minimum 15 mg na kilogram masy ciała, czyli dla osoby ważącej 70 kg: 2 tabletki po 500 mg. Po 15–20 minutach temperatura nie powinna dalej się podnosić.

Jak zbić wysoką gorączkę?

Kiedy już podamy leki a temperatura przestanie rosnąć, można wówczas podjąć kroki, które pomogą zbić temperaturę do normalnego poziomu:
  • ochładzanie za pomocą kąpieli (woda powinna być ciepła, jedynie kilka stopni chłodniejsza od temperatury ciała),
  • zimne okłady na czoło, kark, łydki,
  • zimne płyny do picia.
Jeśli to nie pomaga, należy podać lek z grupy NLPZ (niesterydowych leków przeciwzapalnych), np.:
  • ibuprofen (Ibufen, Ibum, Nurofen) w dawce 400 mg lub
  • kwas acetylosalicylowy (Aspirynę, Polopirynę) 1000 mg oraz kontynuować ochładzanie.
Warto wiedzieć! Gorączka powyżej 39 st C. bardzo męczy i osłabia organizm. Najbardziej wrażliwy na tak duże podwyższenie temperatury jest mózg, ale zagraża mu dopiero gorączka powyżej 41,5 st. C. W takiej sytuacji należy wezwać pogotowie.

O czym świadczą białe plamki na paznokciach?
Dowiedz się więcej o przyczynach bezobjawowej gorączki u dorosłych z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu zamieszczonego w dwutygodniku "Przyjaciółka"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 miesiące temu
Pyralgina jest zdecydowanie najskuteczniejsza w walce z gorączką. Stosuję ją już od kilku lat i nigdy mnie nie zawiodła. Nawet mężczyźni w mojej rodzinie się do niej przekonali.
/4 miesiące temu
moim sposobem, w sumie najszybszym, jest wypicie Pyralginy Sprint. Rozpuszcza się ją w wodzie i szybko trafia do organizmu. Zbija temperaturę w moment. Dlatego mam ją zawsze w domowej apteczce.
/6 miesięcy temu
Pyralgina i chłodny okład na czoło to zestaw idealny i skuteczny. I nie mam żadnych skutków ubocznych, więc pyralginę zawsze noszę w torebce, bo ratuje mnie przy bólach placów, zęba czy menstruacyjnych.
POKAŻ KOMENTARZE (3)