POLECAMY

Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego?

Endoprotezoplastyka ma na celu poprawę jakości życia chorego ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Przeczytaj i dowiedz się, czego potrzebuje Twoje kolano po zabiegu, czyli jak powinna przebiegać rehabilitacja.

Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego?

Gdy kolano potrzebuje naprawy...

Zabieg endoprotezoplastyki, czyli wstawiania sztucznego stawu, jest wykonywany zarówno dla stawów biodrowych, jak i dla stawów kolanowych. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych oraz silnych dolegliwości bólowych najlepszą metodą leczenia jest właśnie zastąpienie zniszczonego stawu sztuczną protezą. Wymieniane są powierzchnie stawowe kości piszczelowej i udowej, czasami również rzepka. Nowoczesne endoprotezy pozwalają na odtworzenie fizjologicznego ruchu w stawie i poruszanie się bez odczuwania bólu.

Postępowanie przed wstawieniem protezy

Już przed zabiegiem wprowadzane są elementy rehabilitacji. Ma to na celu szybsze usprawnienie pacjenta w okresie pooperacyjnym. W jej zakres wchodzą: poprawa siły mięśniowej wszystkich kończyn oraz stabilności stawów, nauka zmiany pozycji podczas leżenia, nauka chodu przy użyciu balkonika lub kul, a także próby wchodzenia po schodach o kulach.

Zobacz też: Jak przebiega rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego kolana?

Rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja pooperacyjna jest niezwykle ważnym elementem, gdyż pozwala na odzyskanie prawidłowej ruchomości w stawie. Dokładna forma rehabilitacji w dużej mierze zależy od tego, w jakim stanie i kondycji był chory przed operacją. Istotne jest także to, jaka była przyczyna degeneracji stawu. Różne zabiegi będą wskazane do konkretnych jednostek chorobowych.

Zazwyczaj rehabilitacja obejmuje: ćwiczenie krążeniowe i oddechowe, ćwiczenia mięśni (wzmacniające i rozciągające), ćwiczenia propiocepcji, profilaktykę przeciwobrzękową i przeciwzakrzepową, pionizację i naukę chodzenia (najpierw balkonik, potem kule) oraz poprawę zakresu ruchu w stawie (np. przy użyciu szyny CMP). Ćwiczone powinny być głównie mięśnie: pośladkowe, czworogłowe i kulszowo-goleniowe. Według wskazań stosowana będzie fizykoterapia.

Okres poszpitalny

Okres poszpitalny obejmuje od 3 do 6-8 tygodni. po zabiegu. W tym czasie również muszą być praktykowane ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową, rozciąganie, ćwiczenia propiocepcji (platformy do ćwiczeń równoważnych, piłki szwajcarskie), ćwiczenia izokinetyczne, doskonalenie nauki chodu, ćwiczenia w wodzie. Pacjent może chodzić także na zabiegi fizykoterapeutyczne, jeśli takie były zalecane. Gdy skończy się rehabilitacja chory powinien pamiętać o treningu w domu, a także o stosowniu odpowiedniej profilaktyki.
W ramach podsumowania warto jeszcze raz podkreślić, że po endoprotezoplastyce nie należy bagatelizować roli odpowiedniej rehabilitacji. Umożliwia ona bowiem odzyskanie właściwej ruchomości w stawie, a tym samym powrót do normalnej aktywności życiowej.

Polecamy: Kolano skoczka lub biegacza - jak wygląda rehabilitacja?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
mam miec operacje kolana proteza i bardzo sie boje ze nie bede chodzic mam 60 lat poradzcie co mam robic prosze czy sa powiklania po operacji