Jak wybrać dobry aparat ortodontyczny?

kobieta, aparat ortodontyczny
Aparat ortodontyczny może być stały lub ruchomy, metalowy, przeźroczysty lub mocowany na wewnętrznych krawędziach zębów. Które są najdroższe, a które najtańsze? Jak zbudowany jest aparat? Do czego służą zamki, łuki i pierścienie? W jaki sposób aparat koryguje wady zgryzu?
/ 26.09.2016 16:11
kobieta, aparat ortodontyczny

Ortodoncja i jej pole działania

Ortodoncja to gałąź stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nawet zaawansowanych wad zgryzu. Zastosowanie odpowiedniego aparatu ortodontycznego pozwala uzyskać uśmiech gwiazdy filmowej. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, każdy może cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem.

Zobacz też: Jak dbać o zęby, gdy nosimy aparat ortodontyczny?

Czym jest aparat ortodontyczny?

Stały aparat ortodontyczny składa się z następujących elementów: zamków, pierścieni oraz łuków.

Zamki są mocowane do zębów za pomocą specjalnego kleju. Z kolei pierścienie to elastyczne elementy aparatu, które wymienia się podczas wizyt u lekarza. Natomiast łuki stanowią część korygującą aparatu. Mają za zadanie poprawiać położenie poszczególnych zębów, tudzież całego łuku zębowego.

Niektóre wady zgryzu wymagają użycia dodatkowych elementów korygujących. Podczas każdej wizyty specjalista zmienia stopień nacisku aparatu poprzez zmianę naprężenia  łuków.

Zobacz też: Co jeść, by mieć zdrowe zęby? (galeria)

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparat ortodontyczny ruchomy nie jest permanentnie przytwierdzony do zębów i może być samodzielnie zdejmowany przez pacjenta. Z kolei aparat stały posiada części, które są przytwierdzane do zębów specjalnym klejem.

Ponadto stałe aparaty ortodontyczne, w zależności od modelu, mogą znacznie różnić się wyglądem i stopniem widoczności dla otoczenia. Najtańszym rozwiązaniem jest aparat na zęby wykonany z metalu. Wprawdzie trudno go ukryć, jednak cechują go duża stabilność i wytrzymałość na odkształcenia.

Lekarz może również założyć mniej widoczny model – przezroczysty, ledwie widoczny aparat wykonany z kryształu górskiego lub aparat mocowany na wewnętrznych krawędziach zębów (jednakże cena takiego aparatu jest stosunkowo wysoka, ponadto może on zniekształcać wymowę).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA