Jak rozpoznać problemy z wątrobą?

Niestety, chora wątroba zwykle nie daje charakterystycznych objawów. Mogą do nich należeć na przykład zmęczenie czy wzdęcia, które możemy przez długi czas bagatelizować. Jak zatem rozpoznać, że wątroba potrzebuje pomocy?
/ 29.07.2015 09:10

wątroba

fot. Fotolia

Choć nie zawsze o tym pamiętamy, wątroba to część układu trawiennego. Produkuje żółć, która rozbija duże cząsteczki tłuszczu na małe kropelki. Gdyby nie żółć, w ogóle nie bylibyśmy w stanie prawidłowo strawić tłuszczów. Dbając o ich emulgację, umożliwia działanie lipaz, enzymów trawiących tłuszcz.

Gdy już w tym momencie procesu pojawiają się problemy, nasz organizm ma bardzo utrudnione zadanie i dlatego nierzadko sygnalizuje nam przeciążenie konkretnymi objawami, w tym uczuciem dyskomfortu i wzdęciami oraz odczuwaniem bólu w prawej stronie nadbrzusza. Te dolegliwości nasilają się szczególnie po tłustych posiłkach.

Około 500 – tyle funkcji pełni każda komórka wątrobowa

Wątroba odpowiada za szereg niezbędnych funkcji w organizmie. Wśród nich można wymienić m.in. usuwanie toksyn, magazynowanie ważnych witamin, udział w gospodarce hormonalnej oraz prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, czyli zapewnienie  optymalnego poziomu cukrów, białek i tłuszczy.

Wątroba jest wewnętrznym „żołnierzem”, który jako pierwszy próbuje walczyć z nadmiarem niepotrzebnych składników w organizmie, ale dba również o dostarczanie w odpowiednim czasie i optymalnych ilościach niezbędnych substancji.

Zobacz też: Z forum medycznego: jak diagnozować problemy z wątrobą?

Regeneracja wątroby ma swoje granice

Wątroba słynie ze swoich zdolności regeneracyjnych, jednak popełniane latami żywieniowe błędy prowadzą do jej uszkodzenia. Byłoby prościej, gdyby za każdym razem, gdy dzieje się coś niepokojącego, organizm o tym informował. Niestety, chora wątroba często nie daje charakterystycznych objawów. Zmęczenie czy osłabienie można przecież traktować jako efekt przepracowania lub nieprzespanej nocy, natomiast odczuwane gniecenie, wzdęcia czy ucisk jako przemijające problemy trawienne.

Nawet gdy winą za pojawienie się wspomnianych dolegliwości obarczamy przejedzenie, nie powinniśmy przechodzić nad tym do porządku dziennego. Sygnał, jaki przesyła nam organizm, powinien stanowić impuls do działania, czyli w pierwszej kolejności do konsultacjilekarzem. Chociaż objawy mogą minąć po jakimś czasie, nie oznacza to, że wątroba jest już w pełni zregenerowana i zdrowa.

Zobacz też: Kłopoty z laktozą

Źródło: materiały prasowe Essentiale Forte/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA