Jak rozpoznać objawy alergii i skutecznie im zapobiegać?

Najbliższe miesiące to okres szczególnie trudny dla alergików.Jak rozpoznać objawy alergii i skutecznie im zapobiegać?
/ 08.05.2014 08:38

Nie dla wszystkich okres wiosenno-letni to powód do radości. Kwitnące drzewa i łąki to prawdziwe utrapienie dla alergików, których w Polsce jest już około 15 mln. Najczęściej uczulają trawy, roztocza kurzu, brzoza, olcha, leszczyna i bylica. Wysokie stężenie pyłków uczulających zwykle trwa aż do września. Jak wykryć i zapobiegać objawy alergii?

Jak rozpoznać objawy alergii i skutecznie im zapobiegać?

fot. Fotolia

Jak wykryć objawy alergii?

Nieżyt nosa, ciężka głowa, załzawione oczy i swędzenie skóry to najczęstsze objawy alergii. Jeśli wymienione objawy towarzyszą nam z każdym nadejściem wiosny, warto wybrać się do alergologa, który przeprowadzi wywiad, a następnie skieruje na alergiczne testy skórne i spirometrię (wdmuchiwanie powietrza w ustnik aparatu). Dopiero wówczas będzie możliwa diagnoza i przepisanie odpowiedniej kuracji odczulającej.

Co, gdzie i kiedy najbardziej uczula?

  • W kwietniu i na początku maja największe dolegliwości odczuwają osoby uczulone na pyłki brzozy, a także topoli.
  • Maj to okres najtrudniejszy dla osób wrażliwych na pyłki dębu. Wraz z końcem maja rozpoczyna się silne pylenie traw, do których zaliczają się także zboża, oraz pokrzywy. Na te ostatnie szczególnie muszą uważać mieszkańcy Polski zachodniej.
  • Lipiec to wysokie stężenie pyłków traw, natomiast pokrzywy aż do początku września.
  • W sierpniu mocno uczula alergen bylicy, który może także znajdować się w miodzie i uczulać poza sezonem.

Zobacz też nasz kalendarz pylenia dla różnych alergenów obrazujący nasilenie pyleń z podziałem na miesiące.

Jak zapobiegać objawom alergii?

Oprócz standardowej kuracji odczulającej są także inne sposoby na złagodzenie objawów alergii. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Sprawdzaj kalendarz pyleń i aktualne komunikaty dla alergików
  • Przepłukuj nos – czystą wodą, solą fizjologiczną lub kroplami do nosa. Pomoże to oczyścić błony śluzowe nosa z pyłków i złagodzi obrzęki
  • Rzuć lub ogranicz palenie papierosów – dym papierosowy wysusza i podrażnia błony śluzowe
  • Zredukuj ilość pyłków i kurzu w mieszkaniu – unikaj otwierania okien w ciągu dnia, a także często usuwaj kurz z mebli i podłogi za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Na podstawie materiałów prasowych Fellowes

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA