Jak przebiega rehabilitacja kręgosłupa szyjnego?

Najtrudniejszy w rehabilitacji jest kręgosłup szyjny. Szczególnie wrażliwy na urazy i na ból, wymaga specjalnej troski rehabilitacyjnej. Sprawdź, co jest ważne w terapii odcinka szyjnego kręgosłupa.

Mieć głowę na karku

Odcinek szyjny kręgosłupa to ten najwyższy – łączący głowę z resztą ciała. Charakteryzuje się dużą ruchomością i spełnia niezwykle ważną funkcję. To właśnie w tym miejscu znajdują się najważniejsze ośrodki zawiadujące ruchem całego ciała. Ból odcinka szyjnego nie jest ani przyjemny ani bezpieczny dla organizmu – zwykle objawia się w tylnej części, promieniuje w dół kręgosłupa lub w kierunku ramienia.

Ważne, na czym śpimy

Najbardziej prozaiczną przyczyną bólu szyjnego odcinka kręgosłupa jest złe ułożenie głowy w trakcie snu. Kiedy śpimy, nie kontrolujemy pozycji swojego ciała. Często też śpimy na złych poduszkach. Najbardziej wygodną dla kręgosłupa szyjnego pozycją do spania jest pozycja na wznak lub na boku z podparciem (w formie ręki lub drugiej poduszki). W trakcie rehabilitacji zalecane jest stosowanie specjalnych poduszek ortopedycznych, skonstruowanych z elastycznej i łatwej do utrzymania w czystości gąbki. Ma ona specjalne wyżłobienia, które naśladują fizjologiczną pozycję kręgosłupa szyjnego.

Poznaj 8 najważniejszych faktów o kleszczach!

Zobacz też: Co musisz wiedzieć zanim pójdziesz na rehabilitację?

Metoda „siłowa”

Jednym z ważniejszych elementów rehabilitacji jest uciskanie i masaż odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie należy wykonywać go samodzielnie, ale powierzyć się w ręce wykwalifikowanego personelu medycznego. Początkowo może być to bolesne – siła ucisku bowiem musi być większa niż siła mięśni podtrzymujących kręgosłup oraz większa niż siła grawitacji, która oddziałuje na kręgosłup przez całe życie.

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch!

Kręgosłup szyjny musi stale być w ruchu. Wstępem do ruchu jest masaż rehabilitanta. Kolejnym etapem jest wykonywanie konkretnych ćwiczeń, które poruszą mięśnie przykręgosłupowe, pobudzą przepływ krwi w naczyniach, zwiększą zdolności regeneracyjne tkanek. Mięśnie przy kręgach szyjnych (jeśli zanikły lub znacznie zmniejszyła się ich masa) muszą z powrotem same się odbudować. Najlepszy efekt w odbudowie mięśni uzyskuje się poprzez ćwiczenia ruchowe i nie zastąpi tego żadna operacja.

Cierpliwość jest najważniejsza

Trzeba pamiętać, że rehabilitacja szyjnego odcinka kręgosłupa to proces mozolny i długi – efekty nie są widoczne od razu, a terapia może trwać nie miesiącami, ale latami. Czasami ból może być tak silny, że powoduje zawroty i bóle głowy. Może także zaistnieć konieczność noszenia przez jakiś czas kołnierza ortopedycznego. Wynagrodzić to może jedynie efekt – sprawny kręgosłup szyjny i mięśnie obręczy barkowej (czyli ramion i rąk, które są z kręgosłupem szyjnym ściśle połączone).

Polecamy: Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa u kobiety ciężarnej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/2 tygodnie temu
Ja wyleczyłam swój ból kręgosłupa szyjnego w taki sposób, że kupiłam tę poduszkę ortopedyczną, o której wspominają też w tym artykule oraz znalazłam dobrego fizjoterapeutę do którego chodzę na rehabilitację. Po pewnym czasie zaczęłam też chodzić raz w tygodniu na basen i obecnie nie mam już problemów bólowych. Największą poprawę odczułam po wizytach u fizjoterapeuty. Oczywiście wybrałam dobry gabinet, bo specjalista specjaliście nie jest równy. Osobom z Krakowa mogę z czystym sumieniem polecić Fizjomed, a szczególnie panią Marzenkę Bahr. A nie byłam prostym przypadkiem. Problemy z kręgosłupem mam od dziecka, potem ciąża, siedząca praca przed komputerem i nagle, dosłownie z dnia na dzień, problem się nasilił. Nie tylko pod względem bólowym, ale także po prostu na karku mniej wiecej pojawilo sie takie zgrubienie jak u starszych osób ze zwyrodnieniami, więc sami sobie wyobraźcie jak to musiało boleć. Ale na szczęście już jest po wszystkim.
/5 miesięcy temu
A JA POECAM SZPITAL RECHABILITACYJNY W JAWORZU KOLO BIELSKA-TO JEST POP ROSTU-CUD RECHABILITACJA TAKICH RECHABILITANTÓW TO JESZCZE NIE MIAŁAM-SZACUNEK DLA KADRY
/8 miesięcy temu
Mi bardzo pomógł kołnierz ortopedyczny. Nosiłam przez jakiś czas taki z qmedinfo i czułam ogromną ulgę. Do tego masaże i pilnowanie, żeby się nie przeciążyć.
POKAŻ KOMENTARZE (7)