Jak przebiega operacja w rozszeczepieniu wargi i podniebienia?

Nie licząc przypadków prostego rozszczepienia w obrębie wargi, które polega na zszyciu tkanek miękkich ze sobą stosuje się często operacje wieloetapowe, które mają na celu odtworzenie funkcji podniebienia/ fot. Fotolia
Dziecko urodzone z rozszczepieniem podniebienia wymaga opieki medycznej, przy czym najnowsze rozwiązania pozwalają na sprawne uporanie się z defektem funkcjonalnym i estetycznym. Operacja lub rozciągnięty w czasie ciąg operacji (w zależności od ciężkości rozszczepienia) przeprowadzone są w znieczuleniu ogólnym w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach w naszym kraju.
/ 24.07.2011 12:58
Nie licząc przypadków prostego rozszczepienia w obrębie wargi, które polega na zszyciu tkanek miękkich ze sobą stosuje się często operacje wieloetapowe, które mają na celu odtworzenie funkcji podniebienia/ fot. Fotolia

Duże problemy małego dziecka

Operacja rozszczepienia wargi i podniebienia jest zabiegiem korekcyjnym przeprowadzanym przez laryngologów oraz chirurgów szczękowych. By zachowana była funkcjonalność układu oddechowego i pokarmowego anatomia musi zezwalać na sprawne żucie, połykanie oraz oddychanie. W przypadku rozszczepienia podniebienia z powodu braku: efektywnego połączenia pomiędzy częściami podniebienia oraz ciągłości wargi problemy z jedzeniem, a szczególnie ze ssaniem pojawiają się już od pierwszej doby życia. W kolejnych latach dochodzą problemy z kształtowaniem się zębów oraz aspekty psychologiczne i estetyczne, szczególnie u dziewczynek. Niezbędne jest więc już od pierwszych dni życia poddanie dziecka fachowej opiece medycznej w celu zaplanowania dalszego leczenia.

Dla optymalnego rozwoju

Celami operacji są uzyskanie normalnej mowy, rozwoju podniebienia i twarzy oraz zębów. Im wcześniej przeprowadzi się zabieg tym lepsze możliwości dla rozwoju mowy, jednak niestety również większe ryzyko deformacji w obrębie twarzoczaszki. Dlatego też prowadzi się leczenie wielostopniowe dostosowane do fizjologicznego rozwoju delikatnych tkanek dziecka.

Przeczytaj: Postępowanie w urazach laryngologicznych

Gdy nie można zoperować

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są ostre choroby czy zaburzenia, które utrudnić mogą przeprowadzenie znieczulenia. Lekarze zwrócą uwagę na niepełną drożność dróg oddechowych, których spodziewać się można w tym schorzeniu oraz na zaburzenia rozwojowe, które mogą mieć związek z rozszczepieniem. Zdecydowana większość dzieci jednak rozwija się normalnie i możliwe jest przeprowadzenie operacji.

Polecamy: Jaki wachlarz zabiegów oferuje laryngologia?

Skuteczna naprawa

Nie licząc przypadków prostego rozszczepienia w obrębie wargi, które polega na zszyciu tkanek miękkich ze sobą stosuje się często operacje wieloetapowe, które mają na celu odtworzenie funkcji podniebienia. Chirurg odpowiednio układając kości i wykorzystując w zależności od przypadku jedną z wielu opracowanych metod utwardza się podniebienie twarde i miękkie, które z biegiem czasu zrasta się tworząc twardą podstawę umożliwiającą rozwój mowy oraz sprawne połykanie. Dużym wyzwaniem jest chirurgiczne odtworzenie części szczęki, z której rosną zęby. Przeprowadza się multidyscyplinarną terapię mowy. W kolejnych etapach dodaje się sprzęt ortodontyczny, który ma na celu wyrównanie zgryzu.

W najcięższych przypadkach terapia chirurgiczna jest rozciągnięta na wiele lat i może trwać do dorosłości. Ostatnie etapy dotyczą głównie chirurgii plastycznej i korekcyjnej. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technik jest jednak możliwość osiągnięcia świetnych wyników zarówno estetycznych jak i funkcjonalnych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA