Jak przebiega oddawanie krwi? Krwiodawstwo krok po kroku

oddawanie krwi fot. Adobe Stock
Oddawanie krwi jest proste i może komuś uratować życie. Cała procedura trwa nie dłużej niż godzinę. Jednak nie każdy może zostać krwiodawcą, przeciwwskazaniem są m.in. przebyte choroby i przyjmowane leki.
Marta Wilczkowska / 25.02.2020 11:13
oddawanie krwi fot. Adobe Stock

Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium. Jedynym jej źródłem jest drugi człowiek. Dzięki bezinteresownym dawcom codziennie udaje się ratować życie wielu ludzi, jednak to ciągle zbyt mało - w ciągu całego roku, a szczególnie w wakacje, krwi zwyczajnie brakuje.

Spis treści:

  1. Oddawanie krwi - przygotowanie
  2. Jak przebiega oddawanie krwi?
  3. Po oddaniu krwi
  4. Przeciwwskazania do oddawania krwi

Jak się przygotować do oddawania krwi?

Do oddawania krwi trzeba się przygotować. Najpierw wybierz punkt - centrum krwiodawstwa, w którym chcesz to zrobić. Następnie wytypuj dzień. Ważne, żebyś była wypoczęta i wyspana.

Danego dnia potrzebujesz około godziny na oddanie krwi. Przed zabiegiem zjedz lekki posiłek, a dwie doby przed pij dużo płynów. Dzień-dwa przed unikaj wysiłku fizycznego.

Jak przebiega oddawanie krwi?

Jedyne, o czym musisz pamiętać, to dokument potwierdzający twoją tożsamość ze zdjęciem i numerem PESEL (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). Cała procedura, od momentu wejścia do wyjścia z centrum krwiodawstwa zajmie ci zaledwie około godziny.

Co będzie działo się w tym czasie?

  1. W rejestracji dawców wypełnisz formularz z pytaniami dotyczącymi stanu twojego zdrowia. Odpowiadaj zgodnie z prawdą - to kluczowe dla bezpieczeństwa potencjalnego dawcy, jak i twojego.
  2. Pielęgniarka pobierze od ciebie niewielką próbkę krwi i przekaże ją do wstępnych badań.
  3. Zostaniesz zaproszona do gabinetu lekarza, który na podstawie wypełnionego kwestionariusza i wyników badań krwi powie ci, że możesz zostać dawcą lub wyjaśni, dlaczego oddanie krwi nie jest możliwe.
  4. Jeśli lekarz zakwalifikował cię jako dawcę, teraz przyjdzie moment na oddanie krwi. Będziesz mogła wybrać rękę, z której ma być pobierana krew, wygodnie rozsiąść się z fotelu i w niespełna 10 minut zostanie pobrane 450 ml twojej krwi. To całkowicie bezbolesne!
  5. Uwaga. Jeśli zdecydujesz się na oddanie nie krwi pełnej, a jej konkretnych składników (np. płytek krwi, osocza, czerwonych krwinek), potrzebna będzie inna technika pobierania, a czas oddawania krwi wydłuży się od 30 do 90 minut.
  6. Teraz przyjdzie czas na odpoczynek. Przez kwadrans będziesz mogła poleniuchować i bez wyrzutów sumienia wcinać pyszną czekoladę - zalecenie lekarza ;) Na twoje życzenie dostaniesz zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy lub na zajęciach.

I to wszystko. Nie brzmi szczególnie przerażająco, prawda? Krew możesz oddać w Centrum Krwiodawstwa znajdującym się w twoim mieście lub podczas specjalnych akcji krwiodawstwa.

Po oddaniu krwi

Podstawowa zasada, to zastosować się do rad i wskazań, które usłyszysz od personelu medycznego w centrum krwiodawstwa.

W dniu po oddaniu krwi:

  • nie przeciążaj ręki, z której pobierana była krew,
  • nie przemęczaj się - to był wysiłek dla twojego organizmu,
  • jedz regularnie, nie zapominaj o węglowodanach - dziś szczególnie ci się przydadzą,
  • unikaj wysiłku fizycznego.

Przeciwwskazania do oddawania krwi

Istnieje wiele wytycznych do tego, kto nie powinien oddawać krwi. Po pierwsze, aby zostać krwiodawcą, trzeba mieć ukończone 18 lat. Nie można ważyć mniej niż 50 kg.

Czasowo nie można oddawać krwi po:

  • zabiegu operacyjnych lub chirurgicznym,
  • wykonaniu tatuażu i akupunktury,
  • po biopsji i badaniach endoskopowych,
  • po leczeniu stomatologicznym,
  • po przyjęciu aspiryny,
  • po przebyciu choroby zakaźnej,
  • po chorobach infekcyjnych, jak grypa czy przeziębienie,
  • po szczepieniach.

Poza tym kobiety nie mogą oddawać krwi w trakcie miesiączki i 3 dni po niej, w trakcie ciąży i karmienia piersią.

Nie oddaje się krwi po alkoholu ani będąc pod jego wpływem. Jest też szereg chorób będących na stałe przeciwwskazaniem do oddawania krwi. Pełną listę wytycznych znajdziesz na stronie www.krwiodawstwo.pl

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 15.05.2017.

Więcej o oddawaniu krwi:Jakie warunki trzeba spełnić, aby oddać krew?Kiedy można oddać płytki krwi? 7 przywilejów honorowych dawców krwi

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA