Jak przebiega obrzezanie?

Niemowlę z mamą
Obrzezanie to zabieg wykonywany już za czasów Abrahama - wtedy był symbolem przymierza z Bogiem. Z kolei starożytni Egipcjanie postrzegali obrzezanie jako symbol czystości. Czy współcześnie obrzezanie jest tylko kulturową pozostałością? Do leczenia jakich schorzeń wykorzystuje się ten zabieg? Kiedy usuwanie napletka jest konieczne?
/ 29.01.2012 22:02
Niemowlę z mamą

Co to jest obrzezanie?

Mimo że obrzezanie najczęściej kojarzy się z kulturowymi zwyczajami, tak naprawdę jest to jedna z metod leczniczych wykonywanych obecnie. Ta jedna z najstarszych procedur medycznych jest wykorzystywana między innymi w leczeniu stulejki, czyli wrodzonego zwężenia otworu napletka. Obrzezanie wykorzystuje się również jako zabieg profilaktyczny, np. gdy istnieje ryzyko wystąpienia raka prącia.

Kiedy można wykonać obrzezanie?

Najczęstszym wskazaniem medycznym do wykonania zabiegu jest stulejka. Wycięcie napletka stosuje się także w nawracających infekcjach dróg moczowych, które mogą być spowodowane procesami zapalnymi żołędzi lub napletka. Także ryzyko wystąpienia zmiany nowotworowej napletka może być wskazaniem do jego usunięcia. Obrzezanie wykonuje się także w przypadku wystąpienia załupka, czyli niemożności sprowadzenia napletka z powrotem za żołądź.

Na czym polega zabieg?

Obrzezanie, nazywane również resekcją napletka, polega na okrężnym wycięciu zwężonej skóry napletka i odpowiednim zszyciu osłonek prącia. W celu wykonania resekcja napletka lekarz urolog wykonuje znieczulenie miejscowe - pacjent pozostaje przytomny, ale nie czuje bólu. 

Istnieją różne metody obrzezania oparte na ilości pozostawionej skóry i położeniu blizny. Po operacji każdy pacjent wymaga ścisłej kontroli. Szwy z prącia zdejmowane są najczęściej po około 7 dniach od zabiegu, w zależności od procesu gojenia. Po operacji, przez około 2 tygodnie, należy unikać wysiłku fizycznego, w tym także aktywności seksualnej (około 4-6 tygodni). Warto pamiętać, że jeżeli po zabiegu u pacjenta występuje gorączka, a skóra prącia jest zaczerwieniona i obrzęknięta albo jest widoczna treść ropna, należy niezwłocznie skontaktować się z urologiem.

Kto nie może się poddać obrzezaniu?

Zabieg ten jest przeciwwskazany w przypadku spodziectwa, kiedy ujście cewki moczowej znajduje się na brzusznej stronie prącia, a nie na jego wierzchołku. Obrzezania nie stosuje się również w przypadku chowającego się prącia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA