Jak odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od łuszczycy?

Zmiany na skórze często bywają powodem złej kondycji psychicznej pacjentów, ze względu na społeczną presję i kreowany w mediach widok nieskazitelnie czystej cery. W niniejszym artykule podpowiadamy jak wstępnie - w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty - odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od łuszczycy.

fot. Nieznane

Łojotokowe zapalenie skóry

Jest to dość często występująca w populacji zapalna choroba skóry. Częściej chorują na nią osoby młode, szczególnie mężczyźni. Zmiany obejmują najczęściej owłosioną skórę głowy i okolice zauszne oraz okolice ciała z duża ilością gruczołów łojowych tj. twarz, okolica mostkowa i międzyłopatkowa, a także zgięcia stawowe i fałdy skórne. W przypadku długotrwałego przebiegu choroby, może dochodzić do przerzedzenia włosów. Zmiany początkowo przybierają postać strupów na podłożu stanu zapalnego. Może dochodzić do sączenia ze zmian. Świąd jest różnie nasilony.

Łuszczyca

Należy do najczęstszych schorzeń skóry. Główną rolę w powstawaniu odgrywa podłoże genetyczne. Jest chorobą niezakaźną. Cechuje się złuszczającymi się wykwitami na skórze, które znikają bez pozostawienia blizn. Są to płaskie grudki o wyrazistych brzegach, pokryte nawarstwiającą się łuską. Wykwity występują najczęściej na skórze kończyn (głównie łokci i kolan), okolicy krzyżowej i pośladkowej, na owłosionej skórze głowy oraz skórze stóp i dłoni. Często dochodzi do łuszczycowych zmian na paznokciach, które powstają w postaci zagłębień i poprzecznych rowków, a także żółto-brązowych plam pod płytką paznokcia - charakterystycznych dla łuszczycy tzw. plam olejowych. Łuszczycę cechuje przewlekły charakter, zmiany skórne nawracają z różną częstotliwością. U części chorych pojawia się stawowa postać łuszczycy, w której dochodzi do zapalenia stawów.

Polecamy: Kiedy mamy do czynienia z rybią łuską?

Jak postawić prawidłowa diagnozę?

Oba schorzenia wykazują duże podobieństwo kliniczne. Główne różnice pomiędzy łojotokowym zapaleniem skóry a łuszczycą dotyczą lokalizacji poszczególnych schorzeń. Wyprysk łojotokowy zajmuje głównie okolice łojotokowe. W obrębie skóry głowy może natomiast dojść do przerzedzenia włosów. Łuszczyca nie powoduje przerzedzenia włosów a zmiany chorobowe powodują mniejszy wysięk. Przy dużym podobieństwie zmian diagnozę sugerować może stwierdzenie zmian towarzyszących (zmiany na paznokciach, zapalenie stawów). Niejednokrotnie jednak badanie histologiczne rozstrzyga postawienie diagnozy.

Zobacz też: Co wiemy o bakteryjnych zakażeniach skóry?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ (3)
Badanie TSH – jak rozpoznać nadczynność lub niedoczynność tarczycy? [video]
KOMENTARZE (3)
marhope/2 lata temu
Z pełnym przekonaniem o skuteczności mogę polecić fińskie produkty NuViSal na problemy skórne, w tym łuszczycę. Są już dostępne w Polsce. Warto wypróbować, nomen omen, na własnej skórze i cieszyć się zdrowiem. Ogromna skuteczność już po kilku tygodniach stosowania. Łuszczyca to problem, który można skutecznie rozwiązać. Proszę o opinię osób, które stosowały już produkt i informację, gdzie go zakupiły. Produkt dostępny na stronie nuvisal.pl.
Lekarowa/2 lata temu
Nie da się ukryć, że to paskudztwo. Jednak nie załamujcie się, moja koleżanka miała łuszczycę i dziś w zasadzie nie ma po niej śladu. Także głowa do góry :)
Zastanawiacie się pewnie jakie leki brała? Otóż znalazła w sieci preparat firmy CaliVita "VirAgo", z racji iż były o nim same pochlebne opinie postanowiła go zakupić. I bardzo dobrze zrobiła! Cena też jest atrakcyjna. Wcześniej kupowała Bóg wie jakie drogi preparaty i nic nie skutkowały. Ten jednak okazał się strzałem w dziesiątkę.
Ważne jest również to, że zawiera on tylko i wyłącznie naturalne składniki dzięki czemu nie ma negatywnego wpływu na nasz organizm.
Tutaj macie link do sklepu, gdzie dokonała zakupu: http://www.vitero.pl/pl/p/Virago-90-tabl./150
~gola/2 lata temu
Jeden lekarz mówi ŁZS drugi łuszczyca.Co zrobić jeśli żaden nie chce wykonać badania histologicznego?