POLECAMY

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Leczenie zapalenia dziąseł skupia się głównie na przestrzeganiu higieny jamy ustnej, odpowiednim doborze środków higienicznych, płukania ust odpowiednimi naparami i pędzlowania olejkami eterycznymi. Jak rozpoznać zapalenie dziąseł? Kiedy zgłosić się do stomatologa?

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł to efekt działania toksyn

Zapalenie dziąseł to choroba wywołana przez toksyny produkowane przez bakterie tworzące się na zębach (płytka nazębna). Na szczęście uszkodzenia na tym etapie choroby są jeszcze odwracalne, ponieważ podtrzymująca zęby tkanka łączna i kostna nie są jeszcze objęte procesem chorobowym.

Zobacz też: Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?

Jak wygląda chore dziąsło?

Chore dziąsło krwawi i nie jest bladoróżowe, różowe ani jasnoczerwone (takie barwy są charakterystyczne dla zdrowych dziąseł), lecz staje się jaskrawo- lub ciemnoczerwone, a nawet sine. Czasem chore dziąsła zmieniają kształt, a ich powierzchnia staje się napięta i szklista.  

Zobacz też: Dziąsła - co im grozi i jak o nie dbać?

Mam zapalenie dziąseł. Co robić?

Jeśli zauważasz u siebie symptomy zapalenie dziąseł, pamiętaj, że podstawą leczenia jest odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej.

Zwróć więc uwagę na to, by:

  • myć zęby co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku;
  • szczotkować zęby pod kątem 45 stopni;
  • szczotkować zęby ruchami okrężnymi, masować też przy tym dziąsła i wymiatać resztki pokarmu od dziąseł w kierunku zębów;
  • nitkować zęby;
  • wybrać dobrą szczoteczkę do zębów (nieduża, aby dotarła w każdy zakamarek jamy ustnej);
  • używać pasty do zębów ziołowej lub takiej, która jest przeznaczona dla osób z paradontozą;
  • używać płynu do płukania ust (antyseptycznego, przeciwzapalnego).

Aby sobie pomóc, możesz też:

  • płukać jamę ustną naparem z rumianku, szałwii lub liści porzeczki;
  • pędzlować miejsca zapalne olejkami eterycznymi z mirry, drzewka szałwiowego lub herbacianego (zastosuj przy tym patyczki higieniczne, by nakładać olejki punktowo);
  • spożywaj pokarmy bogate w witaminę C, która wzmacnia odporność i hamuje krwawienie.

Czy iść do lekarza?

Z problemem zapalenia dziąseł zgłoś się do lekarza, ponieważ czasem w leczeniu niezbędne jest podanie leku lub antybiotyku.

Stomatolog usunie ponadto z zębów złogi (ręcznie lub za pomocą aparatu ultradźwiękowego) oraz skoryguje zwisające wypełnienia i błędnie wykonane korony protetyczne i w ten sposób pomoże zachować higienę jamy ustnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/rok temu
Mi przy zapaleniu dziąseł bardzo pomogło; -Ajona (Ajona jest koncentratem pasty do zębów) ważne jest codzienne( dwa lub trzy razy dziennie) i bardzo dokładnie szczotkowanie zębów, wiem że to bardzo nieprzyjemne wiec lepiej sobie kupić miękką szczoteczkę; - Mucosit (Herbapol) (Mucosit żel stosuje się powierzchniowo jako środek ściągający, przeciwzapalny, przeciwbakteryjny oraz miejscowo znieczulający, przyspieszający ziarninowanie i gojenie się ran.) Mi n bardzo pomógł i przyniósł ulgę od bólu. No i wiadomo jadłam ,,papki dla dzieci", piłam dużo schłodzonej wody i jadłam sporo nie kwaśnych owoców.
/rok temu
Przy zapaleniu dziąseł dokładne i staranne mycie zębów jest podstawowym warunkiem.W moim przypadku pomogło usunięcie osadu i kamienia oraz musiałem zrezygnować z palenia tytoniu.Lekarz polecił mi stosowanie odpowiednich płukanek oraz sprayu Lactoangin ,który leczy i zmniejsza ryzyko wystąpienia płytki nazębnej.
/rok temu
A może zamiast szukać jakiejś metody na własną rękę, lepiej udać się do dobrego specjalisty? Ja też miałam trochę kłopotów z dziąsłami i wszystkie rozwiązała dr Asia Rozwadowska, ona jeśli chodzi o dziąsła i związane z nimi choroby, czy problemy jest nieoceniona.
POKAŻ KOMENTARZE (2)