POLECAMY

Jak leczyć torbiel jajnika?

Większość wykrywanych torbieli jajników to tzw. torbiele czynnościowe, całkowicie lub prawie całkowicie bezobjawowe, które ustępują samoistnie po kilku tygodniach. Nie wymagają one żadnego leczenia, a jedynie systematycznej kontroli. Leczenia natomiast wymagają torbiele objawowe lub takie komplikacje, jak skręt czy pęknięcie torbieli. Poniżej znajdziesz informacje, w jaki sposób leczy się torbiel jajników i kiedy warto zgłosić się po poradę do lekarza.

Jak leczyć torbiel jajnika?

Rzadko, ale jednak, zdarza się, że torbiel jajnika jest początkową formą rozwoju raka tego narządu. Dlatego po stwierdzeniu torbieli kluczową rolą jest wykluczenie procesu nowotworowego, a przy jego podejrzeniu – rozszerzenie diagnostyki i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych. Odpowiednie i wczesne podjęcie leczenia konieczne jest też u kobiet, u których stwierdzono zespół policystycznych jajników lub endometriozę. Jeśli bowiem choroby te pozostają nieleczone, prowadzą do rozwoju odległych powikłań, takich jak niepłodność, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy zwiększone ryzyko powstania raka narządów rodnych.

Kiedy operacja?

Duże i/lub sprawiające dolegliwości torbiele jajników mogą wymagać zabiegu chirurgicznego. Niekiedy konieczne staje się usunięcie wraz z torbielą całego jajnika. Wykonuje się to podczas klasycznej operacji z otwarciem jamy brzusznej lub metodą laparoskopową. Ta druga technika polega na wykonaniu kilku, najczęściej trzech, mniej więcej centymetrowej długości, nacięć w powłokach brzusznych. Przez te otwory wprowadza się narzędzia chirurgiczne oraz laparoskop, czyli instrument z układem optycznym i kamerą, dzięki czemu chirurg ma na monitorze podgląd wnętrza jamy brzusznej. Umożliwia to wycięcie torbieli przy minimalnej inwazyjności.

Czytaj też: Torbiel jajnika a antykoncepcja hormonalna

Laparoskopia czy skalpel?

Wybór metody operacyjnej podyktowany jest różnymi czynnikami. Lekarz zdecyduje o operacji metodą klasyczną jeżeli zachodzi podejrzenie, że torbiel może mieć charakter nowotworowy lub jeżeli kobieta w przeszłości była już wielokrotnie operowana i w jamie brzusznej obecna jest duża liczba zrostów. W pozostałych przypadkach preferowana jest laparoskopia, która ma wiele zalet, m.in. pozwala zmniejszyć ryzyko infekcji i powstania przepuklin pooperacyjnych. Po operacji metodą laparoskopową pacjentka szybciej wraca do formy i już po kilku dniach (czasami nawet następnego dnia po zabiegu) może opuścić szpital.

Laparoskopia jest szczególnie zalecana u kobiet młodych, które jeszcze nie rodziły, gdyż oszczędza jajniki i jajowody.

Dla kobiet nie bez znaczenia są też efekty kosmetyczne po zabiegu, co w przypadku metody laparoskopowej jest dużą zaletą – operacja zostawia po sobie jedynie kilka ledwie widocznych śladów, w odróżnieniu od dużej blizny po klasycznej operacji.

Czytaj też: Torbiel czekoladowa - intrygująca nazwa, niebezpieczna choroba

Operacja i koniec kłopotów?

Torbiele jajników mają tendencję do częstych nawrotów, dlatego wszystkim pacjentkom po operacji zaleca się regularne wizyty kontrolne u ginekologa i wykonywanie USG. Ich częstotliwość lekarz ustala indywidualnie, jednak nie powinna ona być rzadsza niż raz do roku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (24)
/2 lata temu
W dzisiejszych czasach medycyna naprawdę czyni cuda! Przekonać się o tym można odwiedzając Noma Medica Volla i wybierając zabiegi urządzeniem MagnetON MAX. Nie wierzyłem a uwierzyłem!!! Polecam wszystkim magnetoterapie.
/2 lata temu
Jedna koleżanka poleciła mi żebym sobie kupiła BRT Stymulator Homeostazy. Ogólnie to cierpiałam z powodu torbieli i teraz widać już na badaniach, że ładnie zanikają.
/2 lata temu
U mnie był silny ból, zwolniłem sie z pracy i pojechałam do ginekologa , lekarz obejrzał i przebił cyste. Pierwszy raz od 10 lat wiem co mi jest. Niestety nie mam jeszcze dzieci, bardzo pragnę je miec, mam teraz o co oprzeć swoje cierpienia z choroba bezpłodności. W następnym dniu po obejrzeniu moich narządów oznajmił ze wszystko jest ok i nie trzeba op ani żadnych tabletek. Niewiem co mam robić znalazłam trop, a lekarz nie chce mi pomoc. Powiedział tylko przy następnych dniach plodnych mam brać tabletki na ból. A cyste mam co miesiąc około 4m
POKAŻ KOMENTARZE (21)