POLECAMY

Jak leczyć grzybicę pochwy?

Kiedy pojawia się grzybica pochwy i jakie są jej przyczyny? Co zrobić, gdy widzimy objawy grzybicy pochwy? Jak ją leczyć? Wszystkiego dowiesz się tutaj.

Jak leczyć grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy, drożdżyca, kandydoza – wszystkie te nazwy to określenia na infekcję wywołaną przez grzyby z grupy drożdżaków z rodzaju Candida. Drobnoustroje te z upodobaniem zakażają kobiece narządy płciowe, stając się jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia pochwy i sromu.

Grzyby z rodzaju Candida nierzadko są częścią flory mikrobiologicznej pochwy i nie powodują żadnych dolegliwości. Jednak gdy dojdzie do zaburzenia równowagi mikroflory, drożdżaki nadmiernie się namnażają i powodują grzybicę.

Sytuacje, w których często pojawia się grzybica pochwy

Grzybica pochwy może pojawić się lub być związana z:

  • podczas kuracji antybiotykowej, kiedy stosowane leki, oprócz bakterii powodujących chorobę, niszczą także dobre bakterie ochronne, pałeczki kwasu mlekowego, obecne w pochwie,
  • przyjmowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych zwiększa podatność na infekcje grzybicze,
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • stany obniżonej odporności,
  • przewlekły stres i zmęczenie.

Oprócz powyższych sytuacji rozwojowi grzybicy pochwy mogą również sprzyjać niewłaściwa higiena intymna lub noszenie zbyt ciasnej, syntetycznej bielizny.

Polecamy: Czy wiesz jak dbać o higienę intymną?

Czy mam grzybicę pochwy?

Objawy grzybicy pochwy ti: uporczywe swędzenie i pieczenie okolic intymnych, ból podczas współżycia i oddawania moczu, ciemne zaczerwienie i obrzęknięcie warg sromowych oraz białe, grudkowate naloty. Nierzadko u partnera pojawiają się podobne objawy – świąd, pieczenie i zaczerwienie żołędzi penisa, dyskomfort podczas stosunku, biały nalot pod napletkiem. W celu diagnozy lekarz pobiera wymaz z pochwy.

Jeżeli infekcja pojawiła się po raz kolejny lub jest bardzo oporna na leczenie należy zbadać poziom cukru we krwi, żeby wykluczyć obecność cukrzycy.

Jak leczyć grzybicę pochwy?

Leczenie można stosować miejscowo lub doustnie. Leki przeciwgrzybicze dostępne są w maściach, czopkach oraz tabletkach. Do najpopularniejszych należą nystatyna, klotrimazol, flukonazol. Najczęściej podaje się jednorazową dawkę leku – doustnie lub w czopku dopochwowym. Większość infekcji grzybiczych, zwłaszcza jeśli zdarzyły się po raz pierwszy, skutecznie leczy się w ten sposób. Niestety, bywają też grzybice trudne w leczeniu, oporne na działanie niektórych leków. Wówczas należy przeprowadzać dłuższe kuracje, stosować różne preparaty. 

Najlepszą strategią leczenia grzybicy pochwy jest ocena wrażliwości grzybów na poszczególne leki, tzw. antymikogram. Lekarz powinien zlecić to badanie razem z posiewem wydzieliny z pochwy. Pozwala ono na zastosowanie najwłaściwszego preparatu i zarazem zapobiega uodparnianiu się grzybów na leki.

Co jeszcze można zrobić?

Oprócz leków antygrzybiczych, warto przyjmować probiotyki zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Pomagają one odbudować naturalną barierę ochronną pochwy i są zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Podczas kuracji, podobnie jak w przypadku bakteryjnej waginozy, warto powstrzymać się od współżycia, ograniczyć stosowanie tamponów w czasie miesiączki, unikać basenów, sauny itp. Pomocna w leczeniu może być również dieta z ograniczeniem cukrów prostych – m.in. słodyczy, białego pieczywa, fast-foodów, soków owocowych. Zawsze należy pamiętać o leczeniu obojga partnerów!

Polecamy: Czy słodzik szkodzi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (48)
/rok temu
Lecząc grzybicę warto uzbroić się w cierpliwość i podczas leczenie wspomagać się probiotykami ginekologicznymi i odpowiednią dietą. Jeśli globulki nie pomogą zostaje jeszcze leczenie doustne, które jest naprawdę skuteczne i przede wszystkim leczy do samego końca. Co prawda ja miałam leczenie w odstępach czasowych, zwanych pulsami i troszkę potrwało zanim wzięłam ostatnią dawkę ale obyło się bez nawrotów choroby.
/2 lata temu
hej dziewczyny, chciałam się z Wami podzielić tym jak wyleczyłam swoją grzybicę prawie po pół roku męczenia się. Początkowo chciałam ją wyleczyć naturalnymi sposobami typu: nasiadówki z rumianku i kory dębu - przynosiło to naprawdę duże rezultaty ale nie na tyle, abym się całkowicie wyleczyła. Następnie przepisano mi globułki Macmirror 500 12szt.. Jedocześnie brałam wit. C 2000mg dziennie oraz 3czosnki w kapsułkach, podmywałam się rumiankiem oraz płynem Pliva Fem F. Podczas leczenia zero seksu, zero słodyczy i alkoholu, bielizne zmieniałam nawet 5 razy dziennie, podmywałam się rano i wieczorem, zero kąpieli, tylko prysznic. Po zakończeniu leczenia zaczełam kurację probiotykami Provag i Invag. Invag stosowałam 2 tyg. a Provag 2 mies., nadal podmywam się rumiankiem i płynem Pliva Fem F. A podczas miesiączki stosuje tampony probiotyczne Ellen - super sprawa. Póki co mam spokój,a byłam załamana bo myślałam ze się tego nie pozbędę. Wydaje mi się, że powodem tego, że wcześniej moje leczenie nie było skuteczne to, że po leczeniu nie stosowałam probiotyków oraz zażywałam długie kąpiele... Dziewczyny zyczę powodzenia :)
/4 lata temu
O tym, kiedy trzeba leczyc także partnera: http://kobiecosc.info/poznaj-swoje-cialo/infekcje-intymne/infekcje-intymne-czy-trzeba-leczyc-takze-partnera/
POKAŻ KOMENTARZE (45)