Jak leczyć grzybicę pochwy?

Jak leczyć grzybicę pochwy?
Kiedy pojawia się grzybica pochwy i jakie są jej przyczyny? Co zrobić, gdy widzimy objawy grzybicy pochwy? Jak ją leczyć? Wszystkiego dowiesz się tutaj.
/ 28.09.2016 15:13
Jak leczyć grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy, drożdżyca, kandydoza – wszystkie te nazwy to określenia na infekcję wywołaną przez grzyby z grupy drożdżaków z rodzaju Candida. Drobnoustroje te z upodobaniem zakażają kobiece narządy płciowe, stając się jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia pochwy i sromu.

Grzyby z rodzaju Candida nierzadko są częścią flory mikrobiologicznej pochwy i nie powodują żadnych dolegliwości. Jednak gdy dojdzie do zaburzenia równowagi mikroflory, drożdżaki nadmiernie się namnażają i powodują grzybicę.

Sytuacje, w których często pojawia się grzybica pochwy

Grzybica pochwy może pojawić się lub być związana z:

  • podczas kuracji antybiotykowej, kiedy stosowane leki, oprócz bakterii powodujących chorobę, niszczą także dobre bakterie ochronne, pałeczki kwasu mlekowego, obecne w pochwie,
  • przyjmowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych zwiększa podatność na infekcje grzybicze,
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • stany obniżonej odporności,
  • przewlekły stres i zmęczenie.

Oprócz powyższych sytuacji rozwojowi grzybicy pochwy mogą również sprzyjać niewłaściwa higiena intymna lub noszenie zbyt ciasnej, syntetycznej bielizny.

Polecamy: Czy wiesz jak dbać o higienę intymną?

Czy mam grzybicę pochwy?

Objawy grzybicy pochwy ti: uporczywe swędzenie i pieczenie okolic intymnych, ból podczas współżycia i oddawania moczu, ciemne zaczerwienie i obrzęknięcie warg sromowych oraz białe, grudkowate naloty. Nierzadko u partnera pojawiają się podobne objawy – świąd, pieczenie i zaczerwienie żołędzi penisa, dyskomfort podczas stosunku, biały nalot pod napletkiem. W celu diagnozy lekarz pobiera wymaz z pochwy.

Jeżeli infekcja pojawiła się po raz kolejny lub jest bardzo oporna na leczenie należy zbadać poziom cukru we krwi, żeby wykluczyć obecność cukrzycy.

Jak leczyć grzybicę pochwy?

Leczenie można stosować miejscowo lub doustnie. Leki przeciwgrzybicze dostępne są w maściach, czopkach oraz tabletkach. Do najpopularniejszych należą nystatyna, klotrimazol, flukonazol. Najczęściej podaje się jednorazową dawkę leku – doustnie lub w czopku dopochwowym. Większość infekcji grzybiczych, zwłaszcza jeśli zdarzyły się po raz pierwszy, skutecznie leczy się w ten sposób. Niestety, bywają też grzybice trudne w leczeniu, oporne na działanie niektórych leków. Wówczas należy przeprowadzać dłuższe kuracje, stosować różne preparaty. 

Najlepszą strategią leczenia grzybicy pochwy jest ocena wrażliwości grzybów na poszczególne leki, tzw. antymikogram. Lekarz powinien zlecić to badanie razem z posiewem wydzieliny z pochwy. Pozwala ono na zastosowanie najwłaściwszego preparatu i zarazem zapobiega uodparnianiu się grzybów na leki.

Co jeszcze można zrobić?

Oprócz leków antygrzybiczych, warto przyjmować probiotyki zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Pomagają one odbudować naturalną barierę ochronną pochwy i są zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Podczas kuracji, podobnie jak w przypadku bakteryjnej waginozy, warto powstrzymać się od współżycia, ograniczyć stosowanie tamponów w czasie miesiączki, unikać basenów, sauny itp. Pomocna w leczeniu może być również dieta z ograniczeniem cukrów prostych – m.in. słodyczy, białego pieczywa, fast-foodów, soków owocowych. Zawsze należy pamiętać o leczeniu obojga partnerów!

Polecamy: Czy słodzik szkodzi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA