Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Walka z atopowym zapaleniem skóry (AZS) to niestety głównie zwalczanie objawów choroby. Ze względu na złożoną i mało poznaną etiologię nie istnieje leczenie przyczynowe. Jak złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?

Leczenie AZS składa się z pięciu podstawowych elementów:

  • nawodnienie skóry,
  • stosowanie środków zmiękczających,
  • stosowanie preparatów steroidowych,
  • zmniejszanie świądu,
  • identyfikacja i w miarę możliwości eliminacja czynników zaostrzających przebieg choroby.

Wszystkie te elementy muszą być realizowane systematycznie i z zaangażowaniem, aby działania te przyniosły efekt.

Odpowiednie nawodnienie skóry polega przede wszystkim na stosowaniu umiarkowanie ciepłych kąpieli nawilżających trwających około 20-30 minut. Do kąpieli dodajemy środki zmiękczające skórę poprzez zatrzymywanie w niej wilgoci.

Zobacz: Pielęgnacja skóry z AZS

Kolejnym ważnym elementem w terapii jest stosowanie emolientów. Są to substancje w postaci maści i kremów, w których skład wchodzą głównie tłuszcze i kwasy tłuszczowe. Ich działanie polega na natłuszczeniu skóry, przez co zapobiegają parowaniu wody z jej powierzchni. Dodatkowo wchłaniają wilgoć z otoczenia dzięki czemu zapobiegają suchości skóry, która jest charakterystycznym i bardzo kłopotliwym elementem atopowego zapalenia skóry.

Sterydy w atopowym zapaleniu skóry

Podstawą leczenia zmian wypryskowych jest zewnętrzne aplikowanie na skórę leków steroidowych. Stosuje się je łącznie z preparatami zmiękczającymi skórę. Należy pamiętać, że steroidów fluorowanych nie stosuje się na skórę twarzy, okolicę narządów płciowych zewnętrznych oraz w fałdach skórnych. Leki te nakłada się tylko na skórę zmienioną chorobowo, a silnie działające steroidy stosuje się w zaostrzeniach choroby i przez krótki czas (nie dłużej niż 3 tygodnie).

Pomocy – śwędzi!

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem leczenia jest opanowanie świądu. Ten dokuczliwy objaw może bardzo negatywnie wpływać na psychikę chorego, powodując rozdrażnienie. W walce ze świądem największe znaczenie mają leki przeciwhistaminowe. U małych dzieci dodatkowo należy zadbać o ochronę przed drapaniem, chociażby poprzez krótkie obcinanie paznokci, a u niemowląt poprzez nakładanie miękkich rękawiczek na ręce.

Codzienne życie atopika

Poza leczeniem farmakologicznym bardzo ważna jest zmiana stylu życia. Warto tak zmienić swoje przyzwyczajenia, aby wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć wpływ tych czynników, które doprowadzają do zaostrzenia atopowego zapalenia skóry. Unikać należy substancji drażniących (w tym silnych detergentów) oraz substancji na które dana osoba jest uczulona (w tym głównie alergenów pokarmowych u małych dzieci). Należy podejmować szybkie leczenie w przypadkach kiedy dochodzi do zakażeń skóry. Bardzo silny związek z zaostrzeniem atopowego zapalenia skóry obserwuje się w związku z sytuacjami stresowymi oraz z przeżywaniem silnych emocji.

Polecamy: Codzienne życie z atopowym zapaleniem skóry

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]
SKOMENTUJ (56)
KOMENTARZE (56)
AZS/
Faktem jest dziedziczność tej choroby. Moje dzieci są trzecim pokoleniem atopików w rodzinie i to one przechodzą to najgorzej. Zauważyłam, że wraz z wiekiem jest lepiej. Dla przykładu moja mama ma tylko zmiany azs na dłoniach, ja na dłoniach i brzuchu, a moje dzieci praktycznie na całym ciele :( Emolienty i Dermaveel to podstawa pielęgnacji, resztę stanowią standardowe leki.
~Barbara/9 miesięcy temu
[quote=~mama] Mojej córce pomogła maść od zielarki. Krem zawiera zioła likwidujące stany zapalne skóry bez skutków ubocznych. Skóra po użyciu kremu z dnia na dzień mniej swędzi, goi się, pięknie natłuszcza i nawilża. Zielarka opracowała ten krem lecząc swoje dzieci z AZS.
Dla zainteresowanych kontakt do zielarki mail- atopowezapaleniekrem@gmail.com
https://www.facebook.com/Atopowe-zapalenie-sk%C3%B3ry-krem-361735300616963/ [/quote]

Skontaktowałam się z tą zielarką i krem rzeczywiście pomaga. Po zastosowaniu widać systematyczną poprawę. Osobiście nie wierzę w cudowne ekspresowe preparaty ale ufam w te działające powoli.
~Kamil Łabuda/9 miesięcy temu
Witam jeżeli ktoś z państwa chce się szybko wyleczyć sprawić że czerwone plamy znikną nie będzie już więcej swędzenia i pieczenia proszę o kontakt na mój e-mail.
Nie jest to żadna ściema ani sponsorowana wiadomość.
Znam środek który skutecznie likwiduje atopowe zapalenie skóry na rękach szyi twarzy.
Nie zawiera on sterydów które są rakotwórcze oraz po dłuższym stosowaniu zamiast poprawić sytuację pogarszają ją powodując nasilenie objawów a co dziwne jest na bazie alkoholu którego teoretycznie nie powinno się używać.
Testowane na sobie.
Dostępne na receptę.
Wszystko objaśniam w mailu jest to robione na zamówienie .
Po 1,5 dnia stosowania wszystko zaczęło znikać.
Środek ten udostępniam za symboliczną opłatą 100 zł przelewem na konto.
Następnie wysyłam pocztą lub kurierem gotowy do smarowania środek.
W razie nie uzyskania poprawy (w co bardzo wątpię) gwarantuję zwrot pieniędzy.
Aby wiadomo było że jestem wiarygodny po deklaracji z Twojej strony chęci przelania kwoty podaję swój nr telefonu oraz adres abyś miał pewność że nie jest to przekręt.
Chcę pomóc ludziom którzy tak jak ja kiedyś musieli się męczyć z dnia na dzień z azs które na dłuższą metę okropnie męczy.
Pozdrawiam Kamil Łabuda
W razie pytań zapraszam do rozmowy poprzez maila.
Kamilo414@o2.pl
POKAŻ KOMENTARZE (56)