Hipoglikemia (niedocukrzenie)

O hipoglikemii mówimy wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi spadnie poniżej 60 mg% (3,4 mmol/l). Należy jednak pamiętać, że wartości stężenia glukozy powodujące objawy hipoglikemii określa się w sposób indywidualny.

O hipoglikemii mówimy wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi spadnie poniżej 60 mg% (3,4 mmol/l). Należy jednak pamiętać, że wartości stężenia glukozy powodujące objawy hipoglikemii określa się w sposób indywidualny.

Przeczytaj też: Co to jest hipoglikemia reaktywna?

Jak naprawdę wygląda "świeże" polskie powietrze? To wideo przeraża!

Hipoglikemia (niedocukrzenie)

fot. Fotolia

Organizm człowieka broni się przed wystąpieniem hipoglikemii (niedocukrzenia). Zwykle występują objawy sygnalizujące ten stan. Każdy chory trochę inaczej odczuwa niedocukrzenie. Warto nauczyć się rozpoznawać wczesne objawy hipoglikemii, aby w pore podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Zobacz też: Zadbaj o menu przy cukrzycy!

Do najczęstszych przyczyn hipoglikemii zalicza się:

  • błędy dietetyczne (błędy w odżywianiu)
  • nadmiar insuliny
  • za duży wysiłek fizyczny (zmiana aktywności fizycznej)
  • spożycie alkoholu
  • nieregularne przyjmowanie zaleconych dawek doustnych leków hipoglikemizujących
  • infekcje (bezobjawowe)
  • nieadekwatną dawkę leków doustnych

Postępowanie przy objawach hipoglikemii:

U chorego przytomnego:

  • doustne podanie cukru prostego (np. cukier) lub napoju słodzonego (np. słodka woda, słodki sok)
  • aby uniknąć wystąpienia ponownego incydentu hipoglikemii, należy spożyć węglowodany złożone, a pomiar glikemii powtórzyć po 60 minutach
  • rozważyć podanie glukagonu domięśniowo
  • nauczyć podawania glukagonu osoby z otoczenia chorego (należy sprawdzić termin ważności preparatu).

U chorego nieprzytomnego:

  • w przypadku śpiączki należy choremu podać dożylnie 20-procentowy roztwór glukozy lub domięśniowo glukagon, aż do momentu odzyskania przez niego świadomości, a następnie doustnie węglowodany, do chwili całkowitego ustąpienia ryzyka nawrotu incydentu hipoglikemii
  • nie należy podawać glukagonu chorym leczonym preparatami doustnymi oraz po spożyciu alkoholu.

Objawy hipoglikemii:

  • pocenie się
  • uczucie głodu
  • uczucie słabości
  • kołatanie serca
  • niepokój
  • zaburzenia widzenia
  • drzenie rąk
  • bóle głowy

Pamiętaj przy hipoglikemii!

  • zawsze ustal, co mogło być przyczyną hipoglikemii
  • badaj poziom cukru we krwi i moczu
  • noś ze sobą kostki cukru
  • noś ze sobą Kartę Cukrzyka, która informuje, że jesteś chory na cukrzycę. Kartę Cukrzyka możesz bezpłatnie zamówić na stronie "Moja Cukrzyca"

Na podstawie: "Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, 2005" Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
barrtek/3 miesiące temu
Witam, mam duże spadki, skoki cukru z 100/96 na 50/60 i powrót do 100 bardzo żle się wtedy czuję, czy to jest normalne przy takich spadkach?. Cukrzycy nie mam, robiłem szczegółowe badania łącznie z USG jamy brzusznej.
Gość We-Dwoje.pl/2 lata temu
ja chyba mam takie objawy hipoglikemii jak długo mam przerwę między posiłkami i jestem głodna. czy to może mieć związek z tarczycą?
Gość We-Dwoje.pl/4 lata temu
Odnośnie hipoglikemii to polecam cukier w tubce Jubin. Kiedyś dostępny był tylko w Niemczech, a teraz jest Polski dystrybutor u którego można zamówić poprzez stronę internetową www.jubin.pl .
POKAŻ KOMENTARZE (8)