Gdzie są zęby Mony Lizy?

Narzędzia dentystyczne fot. Fotolia
Tajemniczy uśmiech modelki Leonarda Da Vinci nie przestaje intrygować znawców sztuki, którzy co jakiś czas zaskakują nas nowymi teoriami na jego temat. Dopatrywano się już sarkazmu, skromności, zawstydzenia, jak również, że podśmiewa się z widza, który nie zauważył, że jest to autoportret samego artysty. Czy możliwe jednak, że wyraża skrępowanie z powodu braku uzębienia?
/ 27.06.2012 10:04
Narzędzia dentystyczne fot. Fotolia

Miłośnicy sztuki na całym świecie zastanawiają się co oznacza tajemniczy, delikatny uśmiech Mony Lisy. W myśl ostatnich upodobań naukowców akademickich na całym świecie, po Madonnie del Parto z obrazu Piero Della Francesco cierpiącej na niedobór jodu, chorym na nerki Michale Aniele ze „Szkoły Ateńskiej” Rafaela, również sławnej Giocondzie postanowiono wystawić diagnozę medyczną. Teorii jest kilka – od ciąży, przez podwyższony cholesterol, po… chorobę zębów.

Zamiast dentysty… kat?

Obraz powstał na początku XVI wieku, kiedy, mimo znacznego postępu stomatologii, poziom higieny jamy ustnej pozostawiał jeszcze wiele do życzenia. Leczeniem zębów zajmowali się nie tylko medycy i cyrulicy, ale i jarmarczni kuglarze, a także kaci! Pomimo, że szczoteczka oraz wypełnianie zębów amalgamatem to dokonania właśnie epoki renesansu, to w okresie tym wciąż raczej usuwano niż leczono uzębienie, a i metody np. sterylizacji za pomocą ognia, raczej do tego nie zachęcały.

Bezzębne modelki

Możemy zatem domyślać się, że stan uzębienia ludzi żyjących w tamtej epoce był raczej mało reprezentatywny i nie powalali oni błyszczącym, hollywoodzkim uśmiechem. Czy to właśnie jest powodem tak subtelnego jego wyrazu u Rubensowskiej Gracji, zmysłowej Judyty Gustava Klimta, postaci z Ołtarza Wita Stwosza, czy modelek Rembrandta? I wreszcie – czy najsławniejszy i najbardziej intrygujący z nich – uśmiech Mony Lisy – faktycznie mógł być spowodowany próchnicą lub, co gorsza, całkowitym brakiem uzębienia?

Fakt, że nie kto inny, jak Da Vinci pierwszy opisał precyzyjnie anatomię uzębienia, zdaje się potwierdzać tę teorię. Może jednak lepiej, jeśli zostawimy ten problem badaczom, a sami cieszyć się będziemy niekwestionowanym pięknem i tajemnicą nieodgadnionego uśmiechu.

Źródło: informacja prasowa z 20.06.2012 Biuro Prasowe Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Sypień/ us

Polecane: Czy wiesz jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA