Fakty i mity dotyczące odczulania

Występowanie uczulenia na powszechne w środowisku alergeny wymaga zwykle zastosowania terapii odczulającej/ fot. Fotolia
Występowanie uczulenia na powszechne w środowisku alergeny wymaga zwykle zastosowania terapii odczulającej. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie, prawdopodobnie zadajesz sobie wiele pytań na temat odczulania. Staramy się rozwiać twoje wątpliwości.
/ 30.05.2011 00:21
Występowanie uczulenia na powszechne w środowisku alergeny wymaga zwykle zastosowania terapii odczulającej/ fot. Fotolia

Odczulanie zawsze przynosi spodziewany efekt.

MIT: Skuteczność odczulania zależy głownie od rodzaju alergenu. Największą skuteczność odnotowuje się w przypadku odczulania na jad owadów, nieco niższą na pyłki i roztocza. Nie bez znaczenia jest również wiek pacjenta, ilość alergenów, na jakie jest uczulony i intensywność objawów. Najlepsze efekty terapii odnotowuje się u pacjentów młodszych, uczulonych na niewiele alergenów i wykazujących łagodne objawy. U wielu osób poddawanych odczulaniu objawy nie zanikają całkowicie, ale zmniejszają się do takiego stopnia, który nie utrudnia normalnego funkcjonowania.

Czas terapii odczulającej jest różny u każdego pacjenta.

PRAWDA: Odczulanie trwa zwykle od 3 do 5 lat, jednak okres ten w niektórych przypadkach może się przedłużyć nawet o kilka lat. O długości terapii decyduje lekarz alergolog na podstawie rodzaju alergenu i nasilenia objawów alergii przed i w trakcie odczulania. Należy pamiętać, aby nie przerywać odczulania na własną rękę, gdyż w ten sposób terapia przestaje być skuteczna i po niedługim czasie powracają wszystkie objawy alergii.

Podanie szczepionki odczulającej może wywołać groźne skutki uboczne.

PRAWDA: Bardzo rzadko zdarza się, że po podaniu szczepionki odczulającej dochodzi do tzw. wstrząsu anafilaktycznego. Jest to poważny stan, wymagający szybkiej reakcji ze strony personelu medycznego. Dlatego też po podaniu szczepionki pacjent powinien pozostać w poradni przez około godzinę, a ewentualne objawy natychmiast zgłaszać lekarzowi. Po tym czasie ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych jest minimalne.

Szczepionki są jedyną dostępną w Polsce metodą odczulania.

MIT: Obecnie w Polsce dostępne są dwa rodzaje odczulania – w postaci zastrzyków i kropli podjęzykowych. Odczulanie podjęzykowe stosuje się głownie u dzieci, które nie tolerują zastrzyków ze strachu przed igłą. Ten rodzaj odczulania jest jednak mniej skuteczny niż klasyczne szczepionki.

Polecamy: Dlaczego warto diagnozować alergię?

Odczulanie można przeprowadzić na własną rękę.

MIT: Wiele osób twierdzi, że wystawiając się raz na jakiś czas na czynnik wywołujący alergię, mogą odczulić się „domowym sposobem”. Nie jest to niestety skuteczne i nie ma nic wspólnego z terapią odczulającą, w której alergen podawany jest początkowo w rosnącej a następnie podtrzymującej dawce. Jedyną skuteczną metodą odczulania jest ta proponowana przez lekarzy alergologów.

Zobacz też: Jakie są rodzaje terapii w alergii?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA