Domowe sposoby na zastrzał

Zastrzał i zanokcica to dolegliwości, które dość często pojawiają się zwłaszcza u dzieci. Nierzadko i dorośli mają z nimi problem. Jak poradzić sobie z bolesną dolegliwością domowymi sposobami? Podpowiadamy.

Zastrzał i zanokcica to dolegliwości, które dość często pojawiają się zwłaszcza u dzieci. Nierzadko i dorośli mają z nimi problem. Jak poradzić sobie z bolesną dolegliwością domowymi sposobami? Podpowiadamy.

Domowe sposoby na zastrzał

O czym świadczą białe plamki na paznokciach?

fot. Depositphotos

Zastrzał jest to stan zapalny okolicy palca lub śródręcza, który prowadzi do powstawania ropnia. Zazwyczaj jest on wynikiem ukłucia, zadrapania lub innego niewielkiego urazu opuszki palca i przeniknięcia w głąb bakterii. Dolegliwość najczęściej występuje u dzieci, gdyż ciężko u nich zachować idealną higienę. Dzieci często bawią się w piasku i dotykają różnych przedmiotów, a niewielki nawet uraz to doskonałe środowisko, by zakazić okolice opuszki palca drobnoustrojami, w szczególności gronkowcami i paciorkowcami. Zastrzał dość często pojawia się u osób wykonujących prace fizyczne. Zastrzał może mieć kilka postaci, w zależności od głębokości tkanek, których dotyczy stan zapalny, wyróżnia się zastrzał podnaskórkowy, śródskórny, kostny i ścięgnowy. Zanokcica to z kolei stan zapalny tkanek miękkich okalających paznokieć i tworzących wał paznokciowy. W języku potocznym zanokcicę dość często myli się z zastrzałem, i mimo że stan zapalny dotyczy tkanki wokół paznokcia, nazywa się go zastrzałem, a nie zanokcicą.

Objawy zanokcicy:

 • zaczerwienie wału paznokciowego
 • obrzęk, zaczerwienienie, powiększenie tkanki objętej stanem zapalnym
 • zbieranie się ropy
 • przeszywająca bolesność i tkliwość 
 • czasami gorączka

Przyczyny:

 • uraz okolicy wału paznokciowego np. w wyniku ukłucia, zadrapania
 • zbyt krótkie przycinanie skórek
 • obgryzanie lub zrywanie skórek
 • obgryzanie paznokci
 • obcinanie paznokci niesterylnymi nożyczkami
 • nieprawidłowe obcinanie paznokci
 • wrastanie paznokci

Domowe sposoby na zanokcicę:

 • moczenie palca w mydlinach z szarego mydła – przyspiesza „dojrzewanie” ropnia, łagodzi stan zapalny oraz obrzęk, ułatwia naturalny wypływ ropy
 • „zaparzanie” palca – czyli moczenie palca we wrzątku przez sekundę i powtarzane tego zabiegu kilka razy dziennie w kilku seriach
 • okłady z sody oczyszczonej
 • moczenie palca w naparze z szałwii, która ma właściwości odkażające i przeciwbakteryjne

Na zastrzał i zanokcicę pomagają czasem środki dostępne w aptece bez recepty np. odkażenie palca rivanolem, smarowanie maścią o nazwie Tribiotik lub maścią ichtiolową.

Jeśli domowe sposoby nie pomogą, bezzwłocznie należy skontaktować się z chirurgiem. Czasem niezbędna jest kuracja antybiotykowa lub interwencja chirurgiczna. Jeśli samoleczenie nie przynosi pożądanych skutków po kilku dniach, koniecznie zgłoś się do lekarza. Niewinny zastrzał może powodować groźne w skutkach komplikacje, skrajnie zapalenie szpiku lub posocznicę. Niekiedy niezbędne jest nacięcie chirurgiczne, które umożliwi wypływ ropy, przy głębszych zakażeniach  trzeba wyciąć chorą tkankę, a nawet usunąć paznokieć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/4 miesiące temu
Monika mi pomógł fucidin maść z antybiotykiem plus octanisept naprzemiennie. Tez czułam się okropnie slabo jak na grypę nawet zawroty głowy były. Pomoglo naklucie uwolnienie ropy plus leki powyżej . Miałam zapisany sumamed gdyby nie schodziło ale zeszlo wiec nie wzięłam
/5 miesięcy temu
Mi się trafił zastrzał/zanokcica dwa razy, pierwszy raz na stopie z niewiadomych przyczyn a drugi raz na palcu u reki po zrobionym manicure u kosmetyczki. Bolało i ropiało, ale w obu przypadkach pomógł płyn do płukania jamy ustnej Listerine. Brzmi dziwnie, ale przemyłam kilka razy dziennie bolące miejsce przy paznokciu i przeszło. Polecam
/5 miesięcy temu
ja też już się męczę z tym 2 lata, byłam u dermatologa dał mi jakąś drogą maść z antybiotykiem i nic , na chwile przygasło i znowu nabiera, zniszczony mam już paznokieć (połowę) i co raz to samo, z tym że nigdy nie miałam w tym ropy tylko taką galaretę przezroczysta maź z tego mi wychodzi - a lekarz 1 kontaktu mówi że powinno przejść ale nie przechodzi , no-chyba że na kogoś innego , ale też mi nie wiadomo o tym. Może ktoś ma jakiś sposób na pozbycie się tego. Uciążliwe to dla mnie bardzo bo czasem nawet dostaję temperatury jak to nabiera i źle się czuję jak przy grypie.
POKAŻ KOMENTARZE (5)