Dna moczanowa

Dna moczanowa jest choroba powodującą silny napadowy ból przede wszystkim w palcach dłoni i stóp.

Dna moczanowa jest choroba powodującą silny napadowy ból przede wszystkim w palcach dłoni i stóp.

Przyczyną tej choroby jest zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi i jego odkładnie się w stawach. Głównym powodem choroby jest zły sposób odżywiania charakteryzujący się :
  • nadmiernym spożyciem tłustych potraw
  • zbyt duże spożywanie potraw bogatych w białko
  • nadużywanie alkoholu
  • nadmiar kawy
Na chorobę szczególnie narażeni są mężczyźni po 45 roku życia , którzy zapadają na tę chorobę o wiele częściej niż kobiety.

Objawy :
  • zaczerwienienie , obrzęk stawów
  • silny ból i rozgrzane stawy w czasie napadów dny
Choroba często atakuje staw dużego palca u nogi (podagra). Palec jest wtedy spuchnięty , zaczerwieniony i bardzo boli. Choroba umiejscawia się także w stawie kolanowym , łokciu , nadgarstku i barku. Atakując części miękkie ucha , dużego palca lub pięty tworzy tzw. guzki dnawe.

Leczenie dny moczanowej :

Dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną , ale odpowiednia dieta i leki zmniejszające ilość kwasu moczowego , umożliwiają uniknięcie napadów choroby. W czasie napadów dny podaje się niesterydowe leki przeciwzapalne.

Zapobiec napadom dny moczanowej można :
  • pijąc dużo płynów
  • zmniejszając wagę ciała
  • eliminując z diety czerwone mięso , alkohol , tłuszcze , biała mękę i cukier
  • spożywając regularnie posiłki
Jeżeli chorujesz na dnę moczanową stosuj odpowiednią dietę , bierz regularnie leki i stosuj maści przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]
SKOMENTUJ (6)
KOMENTARZE (6)
Pennii/3 miesiące temu
Ja staram się odmawiać sobie tłustych potraw, które kiedyś spożywałam w nadmiarze... Lekarz zalecił mi też odstawienie alkoholu :( Polecił też Urarthone, który póki co najbardziej mi pomógł. Mam nadzieję, że niedługo będę mogła wrócić chociażby do jedzenia słodyczy, bo tłuste potrawy postanowiłam odstawić :)
Gość We-Dwoje.pl/7 lat temu
Czy można nawiązać kontakt z osobami z dną i jak sobie radzą
DAREK/7 lat temu
CO MOGE JEŚĆ A CZEGO NIE MOGE ?ODPISZCIE...... Pozostałe choroby WITAM WAS WSZYSTKICH...MAM NA IMIE DAREK,LAT 42. OD ROKU MAM NOWĄ TOW.ŻYCIA..dne...MIAŁEM TYLKO JEDEN PEŁNY ATAK BÓLU [staw palucha ,stopy ] NA POCZĄTKU BRAŁM LEK ,LECZ POTEM PRZESTAŁEM. MIAŁEM PARE RAZY ,TAKIE WSTĘPNE POBOLEWANIA ..PALUCHA..ALE PO NPROKSENIE -PRZESZŁO..DIETA ?RACZEJ NA BAKIER..ALKOCHOL?ŚLADOWE ILOŚCI .TAK PRZEZ CAŁE ŻYCIE..NALEŻE DO TYPU LBIĄCYCH MIĘSO ,SMAŻONE,GRILOWANE ITP..PROSZE ,NAPISZCIE MI ,CO MGE JEŚĆ I CZEGO M NIE WOLNO..CZYTAŁEM WASZE WYPOWEDZI I JESTEM TROCHE ZSZOKOWANY..PIERWSZY RAZ ZACZOŁEM SZUKAĆ NA NECIE CZEGOŚ O .dnie.NA WAS NATKNOŁEM SIĘ PIERWSZYCH I CIEPŁO JAKIE OD WAS BIJE PRZEKONAŁO MNIE DO TEGO BY SPYTAĆ SIĘ OTO WŁAŚNIE WAS.NO I WAS POZNAĆ ..POZDRAWIAM I CZEKAM NA INFO....
POKAŻ KOMENTARZE (6)