Dlaczego kobiety mają często problemy z barkami?

Ból i usztywnienie barku to stosunkowo częsta przypadłość kobiet. Dlaczego? Czyżby wiązało się to z tym, że panie często, w sensie metaforycznym, biorą zbyt dużo na swe barki, zamartwiają się problemami, a nawet przez to, że w inny niż mężczyźni sposób zdejmują ubranie? Komentuje Andrzej Kępczyński z warszawskiej Kliniki Ruchu!
/ 15.04.2015 09:34

bark

fot. Fotolia

Gdy weźmiesz za dużo na swoje barki…

„Wzięłaś sobie za dużo na barki” – te słowa bardzo często można usłyszeć na polskiej ulicy, w kawiarni, podczas spotkania. Powiedzenie jest powszechnie znane i, jak się okazuje, wcale nie wyssane z palca. W psychosomatyce nasze barki są rzeczywiście odpowiedzialne za branie odpowiedzialności za coś lub kogoś. A kto najbardziej na świecie zamartwia się i przejmuje? Odpowiedź jest oczywista, chodzi o kobiety!

Dowodów na prawdziwość tej tezy wcale nie trzeba szukać daleko. Czy widzieliście kiedyś człowieka, którego przytłacza nadmiar obowiązków? Ma postawę tzw. żółwia w skorupie – głowa osadzona jest  głęboko w barkach, a ramiona wysunięte do przodu i uniesione. Niektórzy nazywają to postawą gotową do skoku. Osoby z taką postawą bardzo często cierpią na bóle obręczy barkowej, piersiowego i szyjnego odcinka kręgosłupa oraz samych barków. Co zaskakujące, wśród pacjentów cierpiących na te dolegliwości znacznie dominują Panie. Co jest tego powodem?

Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni miewają problemy z barkami?

W medycynie funkcjonuje jednostka chorobowa określana nazwą „zamrożony bark” (ang. frozen shoulder), która w 80% dotyczy właśnie pań. Tym sformułowaniem określa się pogrubienie i usztywnienie torebki stawowej, którego rezultatem jest znaczne ograniczenie zakresu ruchów w stawie ramiennym.

Etiologia tej choroby nie jest do końca jasna. Profil osoby chorej jest zazwyczaj ten sam: kobiety w wieku 50-60 lat, w okresie menopauzy, mieszkające w dużych lub średnich miastach. Panie z zamrożonym barkiem przestają dźwigać na swoich ramionach cały świat najczęściej dopiero w momencie, kiedy przestaje się ruszać cała “zamrożona” ręka i bóle barku staną się na tyle dokuczliwe, że zaczynają uniemożliwiać sen.

Co ciekawe, jednym z nieoczywistych powodów tego schorzenia może być kobieca głowa i spiętrzone w niej myśli, problemy, zadania. Skomplikowanie budowy mózgu kobiety bardzo ciekawie i jakże prawdziwie opisał Mark Gungor w słynnym skeczu pod tytułem „Tale of Two Brains”.

Opisuje on mózg jako skupisko różnych pudełek z napisami. Napisy: praca, dom, dzieci, przyjaciele, rodzina, sport określają zawartość odpowiednich pudełek. W mózgu mężczyzny pudełka te są absolutnie niezależne i wyjęcie jednego nie powoduje zaburzeń w innej części. Z kolei w mózgu kobiet wszystkie pudełka są połączone. Dotknięcie jednego wywołuje burzę i poruszenie we wszystkich innych. Następuje reakcja łańcuchowa: praca łączy się z dziećmi, rodzina z przyjaciółmi. Ten mózg działa trochę jak internet, jest więc o wiele bardziej nowoczesny od nieskomplikowanego mózgu mężczyzny. Niestety ilość połączeń może wywołać komplikacje.

Dowód? Czy widzieliście kiedyś, w jaki sposób górną część ubioru ściągają przez głowę mężczyźni, a w jaki kobiety? Mężczyźni zazwyczaj robią to kładąc dłonie na barkach. Kobieta – no cóż, najlepiej poprosić o demonstrację lub sprawdzić na własnym przypadku. Czy przedstawicielka płci pięknej skrzyżowała ręce, aby nie pognieść (bo kto będzie prasował?), nie pobrudzić szminką (bo kto będzie prał?)i od razu obrócić na drugą stronę (żeby było szybciej)? Typowe, ale jaki jest tego efekt?

Zakładanie i zdejmowanie kilka razy dziennie bluzek może w perspektywie czasowej prowadzić do uszkodzenia mięśni stożka rotatorów stawu ramiennego na skutek wtórnego zespołu cieśni podbarkowej. Jeśli dołożymy do tego jeszcze zapinanie i rozpinanie biustonosza, co najmniej dwa razy dziennie w bardzo niezdrowej i niekomfortowej pozycji wykręconego do tyłu barku, mamy prostą odpowiedź dlaczego panie dużo częściej mają problemy związane ze stawami ramiennymi niż panowie. Nadrabiają oni za to zmianami pourazowym tych stawów, ale to już zupełnie inna historia.

Zobacz też: Od operacji do rehabilitacji – jak przywrócić ręce sprawność?

Jak leczyć bark?

Leczenie zamrożonego barku wymaga długotrwałej rehabilitacji prowadzonej przez doświadczonego terapeutę. Jeśli nie zostanie wdrożona w odpowiednim momencie, w torebce stawowej i przestrzeni podbarkowej tworzą się zrosty, które usztywniają staw. W takim przypadku powrót do sprawności będzie wymagał leczenia operacyjnego.

Zobacz też: Złamanie ręki u dziecka

Autor: Andrzej Kępczyński, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Prowadził zajęcia ze studentami warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Założyciel Kliniki Ruchu w Warszawie z siedzibami na Mokotowie (ul. Biały Kamień 2) i na Żoliborzu (ul. Broniewskiego 89). Doświadczony fizjoterapeuta specjalizujący się w rehabilitacji narządów ruchu ze szczególnym uwzględnieniem barku. W przeszłości pracował w znanych i cenionych placówkach ortopedycznych w Warszawie. Uczestnik licznych sympozjów naukowych poświęconych ortopedii, traumatologii i fizjoterapii narządu ruchu. Organizator interdyscyplinarnych konferencji dotyczących leczenia osób aktywnie uprawiających sport. W podejściu do pacjenta wyznaje zasady ludzkiego podejścia i empatii, które są fundamentem działania Kliniki Ruchu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
REKLAMA