Czym jest bulimia?

Nowotwór obejmujący prawą połowę okrężnicy objawia się utajonym krwawieniem, niedokrwistością, bólami brzucha, chudnięciem lub nawet wyczuwalnym guzem w jamie brzusznej/fot. Fotolia
Bulimia to choroba należąca do zaburzeń odżywiania. Zazwyczaj pojawia się u młodych dziewcząt, rzadziej u chłopców. Na czym polega bulimia? Czy jest to schorzenie częste? Czym charakteryzuje się choroba?
/ 28.12.2011 12:04
Nowotwór obejmujący prawą połowę okrężnicy objawia się utajonym krwawieniem, niedokrwistością, bólami brzucha, chudnięciem lub nawet wyczuwalnym guzem w jamie brzusznej/fot. Fotolia

Historia badań nad bulimią

Bulimia nervosa (grec. boulimia wielki głód, byczy głód) to kolejna, po anoreksji, jednostka chorobowa z grupy specyficznych zaburzeń odżywiania się. Przez wiele stuleci określano ją terminami „byczy apetyt”, „wilczy głód” i ujmowano jako jeden z objawów takich chorób, jak: nerwica, histeria, depresja, a nawet narkomania. W 1979 roku angielski lekarz G. Russell sporządził naukowy opis schorzenia, uznał go za jeden z typów jadłowstrętu psychicznego, a także wprowadził do literatury przedmiotu termin bulimia nervosa. W latach 80. XX wieku w klasyfikacjach opracowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne bulimia została uznana za odrębną jednostkę chorobową z grupy zaburzeń odżywiania się.

Przeczytaj: Jak rozpoznać i leczyć bulimię?

Definicja bulimii

W literaturze psychologicznej i medycznej bulimia jest najczęściej określana jako schorzenie o podłożu psychicznym, którego istotą jest świadome objadanie się połączone z poczuciem utraty kontroli nad ilością przyjmowanego pokarmu, prowokowanie wymiotów, zażywanie środków przeczyszczających i/lub moczopędnych. Zachowaniom tym najczęściej towarzyszy poczucie winy, wstydu oraz wstrętu do samej siebie. Osoby chorujące na bulimię oceniają swoją wartość na podstawie wagi i wyglądu.

Przeczytaj: Odchudzanie w liceum - porada dietetyka

Kto choruje?

Choroba ta dotyka ok. 1–3% młodych dziewcząt i kobiet między 15. a 24. rokiem życia. Większość z nich, przed wystąpieniem objawów bulimicznych, głodziła się i/lub stosowała różnorodne diety odchudzające. Tak jak w przypadku anoreksji, chłopcy stanowią niewielki odsetek populacji osób chorujących.

http://Fragment pochodzi z książki „Pedagogiczna diagnoza i profilaktyka zaburzeń odżywiania się u młodzieży szkolnej”, autor Marta Kowalczyk, Kraków 2008. Publikacja za zgodą wydawcy. Bibliografia dostępna w redakcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA