Czym jest alergia wziewna?

Leki homeopatyczne mogą być pomocne w leczeniu alergii i kataru siennego/ fot. Fotolia
Każdego roku wraz z nadejściem wiosny zaczyna się coraz więcej mówić na temat alergii. W powietrzu pojawiają się pyłki roślin, dodatnia temperatura sprzyja aktywności roztoczy kurzu domowego. Stajemy się podatni na alergię drogą wziewną.
/ 29.05.2011 13:21
Leki homeopatyczne mogą być pomocne w leczeniu alergii i kataru siennego/ fot. Fotolia

Alergia wziewna jest to rodzaj reakcji alergicznej aktywowanej poprzez czynniki prowokujące - tzw. alergeny wziewne, które dostają się do organizmu w wyniku inhalacji. Wchodzą one w interakcję z nadreaktywnym układem immunologicznym, co prowadzi do uwolnienia z komórek tucznych, cząsteczek chemicznych – tzw. „mediatorów stanu zapalnego“.

Co wyzwala alergię?

Szeroko znanym przedstawicielem tej grupy jest histamina. Odpowiada ona za powstanie charakterystycznych dla alergii objawów – obrzęku oraz zaczerwienienia.

W przypadku alergii wziewnej obrzęk może dotyczyć twarzy, a zaczerwienienie najczęściej obserwowane jest w obrębie spojówek. Rola histaminy w powstawaniu reakcji alergicznej jest powodem stosowania leków przeciwhistaminowych w celu złagodzenia objawów alergii.

Czynnikami prowokującymi są aerozole – substancje stałe lub ciekłe rozpuszczone w ośrodku rozpraszającym, jakim jest powietrze. Do substancji tych mogą należeć min. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, naskórek oraz sierść zwierząt ale także i inne cząsteczki, o których istnieniu możemy nawet nie mieć pojęcia.

Zobacz też : Związek alergii pokarmowych z alergiami wziewnymi, czyli alergie krzyżowe

Jak zdiagnozować alergię?

W przypadku gdy osoba prezentuje objawy alergii, powinna skontaktować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki. Najczęściej wykonuje się tzw. testy skórne, które polegają na drobnym ukłuciu skóry i nałożeniu kropli, w której zawieszone są antygeny pyłków roślin, roztoczy kurzu domowego itp. Lekarz obserwuje odczyn jaki powstaje wokół nakłucia i na tej podstawie określa czy pacjent jest uczulony na dany alergen.

Zidentyfikowanie alergii jest istotne. Przypadłość ta sama w sobie świadczy o pewnej dysfunkcji układu immunologicznego, która może (ale nie musi) predysponować do tzw. schorzeń autoimmunologicznych.

Zobacz też: Alergia - poradnik

Czym jest kalendarz pyleń?

Alergia wziewna jest stosunkowo powszechna. Nie wpływa ona znacząco na jakość życia, a odpowiednie leczenie może ograniczyć objawy do minimum. W niektórych przypadkach objawy mogą występować tylko w określonych okresach w ciągu roku.

Na przykład w miesiącach gdy pylą te rośliny, na które chory akurat wykazuje uczulenie. Z tego powodu utworzono specjalny tzw. "kalendarz pyleń", który określa na jaki miesiąc przypada pylenie konkretnych roślin.
Jego znajomość oraz pewnych zasad profilaktyki pozwala żyć "w zgodzie z alergią".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA