Czy dziecko może mieć wyskoki poziom cholesterolu?

Chorzy po wielu wypróznieniach w ciągu dnia czują się zmęczeni i słabi. W dodatku brak apetytu powoduje, że mało jedzą i mało piją - może to doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Zawał, udar, miażdżyca, wysoki poziom cholesterolu to hasła, które kojarzą się zdecydowanie z dorosłymi, a jednak mogą dotyczyć również dzieci.
/ 01.03.2011 14:49
Chorzy po wielu wypróznieniach w ciągu dnia czują się zmęczeni i słabi. W dodatku brak apetytu powoduje, że mało jedzą i mało piją - może to doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Dzieci również mogą mieć zbyt wysoki poziom cholesterolu i inne zaburzenia gospodarki lipidowej. Konsekwencje są takie same jak u dorosłych – szybszy rozwój miażdżycy, a tym samym większe zagrożenie chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Które dzieci są bardziej zagrożone zaburzeniami gospodarki lipidowej?

Na pierwszym miejscu jest wywiad rodzinny. Dziecko będzie w grupie ryzyka, jeśli u najbliższych krewnych, rodziców dziecka lub jego dziadków, przed 55 rokiem życia wystąpił zawał, niedokrwienny udar mózgu, któreś z nich przeszło operację wszczepienia by-passów lub miało wykonywaną koronarografię. Czynnikiem przemawiającym za większym zagrożeniem jest również nagły zgon w najbliższej rodzinie u osoby poniżej 55 roku życia. Czujność powinien wzbudzać stwierdzony u rodziców bardzo wysoki poziom cholesterolu lub inne znaczna zaburzenia gospodarki lipidowej.

O zwiększonym ryzyku wystąpienia zaburzeń gospodarki lipidowej, nawet jeśli w rodzinie nie zdarzały się wyżej wymienione sytuacje lub brak o nich wiedzy, świadczyć będą otyłość lub nadwaga u dziecka, nadciśnienie, jego mała aktywność fizyczna, u młodzieży dodatkowo palenie papierosów. Bardziej narażone są dzieci chorujące na cukrzycę.

Zobacz też: Ile tłuszczu masz we krwi? Zrób lipidogram!

Stan zdrowia dziecka procentuje w przyszłości

Dzieci z zaburzeniami gospodarki lipidowej są bardziej zagrożone rozwojem chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości. Im wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie zaburzeń gospodarki lipidowej u dziecka tym mniejsze będzie miało ryzyko wystąpienia na przykład zawału serca w przyszłości. Badanie gospodarki lipidowej u dzieci najczęściej przeprowadza się około 10 roku życia lub wcześniej jeśli są obarczone dużym ryzykiem wystąpienia dyslipidemii.

Zaburzenia gospodarki lipidowej często towarzyszą innym schorzeniom, mówi wtedy o zaburzeniach wtórnych.

Jeśli w profilu lipidowym stwierdzone zostaną nieprawidłowości jest to sygnał alarmowy, ale nie przesądza jeszcze o rozpoznaniu. Dopiero drugi nieprawidłowy wynik jest potwierdzeniem zaburzeń gospodarki lipidowej. Kolejnym etapem diagnostyki jest ustalenie czy jest to zaburzenie wtórne, w przebiegu innych chorób czy pierwotne.

Zaburzenia gospodarki lipidowej towarzyszą na przykład cukrzycy, zespołowi policystycznych jajników, przewlekłej chorobie nerek, zespołowi nerczycowemu, niedoczynności przysadki lub tarczycy. Współistnieją z różnymi chorobami spichrzeniowymi (choroba Niemana-Picka, choroba Tay-Sachs’a). Pojawiają się w przebiegu anoreksji oraz chorób reumatycznych.

Po wykluczeniu wtórnych przyczyn dyslipidemii rozpatruje się przyczyny pierwotne. Do nich zaliczamy rodzinną hipercholesterolemię, rodzinną chylomikronemię, abetalipoproteinemię, analfalipoproteinemię i inne genetycznie uwarunkowane zaburzenia metabolizmu lipoprotein.

Dieta... albo dieta

Jeśli zaburzenia gospodarki lipidowej są wtórne do innego schorzenia, zaczyna się od leczenia tej choroby, wtedy zaburzenia najpewniej wycofają się wraz z leczeniem.

Poza tym podstawą leczenia zaburzeń lipidowych u dzieci i młodzieży jest dieta. Kiedy zalecona początkowo dieta nie działa zaleca się bardziej restrykcyjne leczenie żywieniowe, dopiero kiedy to nie pomaga brana pod uwagę jest farmakoterapia.

Dieta w dyslipidemiach powinna być niskotłuszczowa, o zmniejszonej ilości tłuszczów nasyconych-pochodzenia zwierzęcego oraz cukrów prostych (słodycze), bogatsza natomiast w błonnik pokarmowy (warzywa, owoce, ziarna) i cukry złożone.

Zobacz też: Dieta M - zdrowo, kolorowo i smacznie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA