Czy alergia może powodować bóle głowy?

Pacjenci z migrenami często wiążą swoje dolegliwości ze spożytymi pokarmami, co mogłoby sugerować związek z alergią
Wzajemne relacje między alergią a bólami głowy wciąż budzą w świecie medycznym wiele kontrowersji i chociaż uczulenie prawdopodobnie nie łączy się z migreną, to odgrywa bardzo dużą rolę w zatokowych bólach głowy.
/ 23.12.2010 12:40
Pacjenci z migrenami często wiążą swoje dolegliwości ze spożytymi pokarmami, co mogłoby sugerować związek z alergią

Mam alergię i dlatego boli mnie głowa?

Pacjenci z migrenami często wiążą swoje dolegliwości ze spożytymi pokarmami, co mogłoby sugerować związek z alergią. Jednak większość pokarmów które są w stanie wywołać napad migreny zawiera składniki, które działają w mózgu, wpływając na aktywność nerwową lub naczynia mózgowe i nie mają związku z reakcją alergiczną. Choć uczulenie prawdopodobnie nie łączy się z migreną, odgrywa bardzo dużą rolę w zatokowych bólach głowy.

System nerwowy pacjentów z migreną może powodować ból głowy w reakcji na specyficzne zapachy lub bodźce wzrokowe. Tyramina znajdująca się w serach, fenyletylamina w czekoladzie, glutaminian sodu częsty składnik dań orientalnych oraz alkohol mogą wywołać napad bólu głowy.

Jednak dotychczas przeprowadzone badania nie wykazały bezpośredniego związku migreny z alergią. Jest to sprawa ciągle chętnie badana przez naukowców zwłaszcza, że statystycznie częściej alergia oraz astma oskrzelowa widywana jest u osób cierpiących na migrenę. Stąd podejrzewa się, że układ immunologiczny oraz reakcja zapalna, jaka powstaje w związku z alergią, odgrywa dużą rolę w wywoływaniu migreny, aczkolwiek mechanizmy te nie są jeszcze poznane.

60% osób z alergią wziewną lub sezonową uskarża się na katar sienny oraz uczucie zatkania nosa, 70% na dokuczliwe bóle głowy. U tych osób bóle głowy najczęściej związane są z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych na tle alergicznym.

Zobacz też: Jak powstaje zatokowy ból głowy?

Charakterystyka bólu

Charakterystyczne cechy tego bólu to:

  • nasilenie podczas pochylania się;
  • umiejscowienie w okolicy czoła, kości policzkowych, szczęki lub oczodołów;
  • dodatkowo zatokowemu bólowi głowy może towarzyszyć swędzenie, uczucie pieczenia oczu;
  • zaczerwienione spojówki;
  • częste kichanie.

Jak to sprawdzić?

Aby potwierdzić alergię, wykonuje się badanie krwi na obecność specyficznych immunoglobulin (przeciwciał) klasy IgE oraz testy skórne. Towarzyszące alergii zapalenie zatok można rozpoznać wykonując zdjęcie radiologiczne lub w szczególnych przypadkach tomografię komputerową zatok obocznych nosa.
 


Zobacz też: Jak sobie radzić z bólem głowy?

Leczenie – co można zrobić?

Leczeniem zapalenia zatok i związanych z tym bólów głowy zajmują się głównie lekarze laryngolodzy i alergolodzy. Jednak z racji częstości tego typu dolegliwości z powodzeniem zapalenie zatok leczą także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. W terapii tego schorzenia stosuje się doustne leki przeciwhistaminowe oraz podawane bezpośrednio do nosa środki sterydowe, a czasami krótkotrwale także leki obkurczające śluzówkę nosa.

Migrena a zatokowy ból głowy

Z drugiej strony w przebiegu napadu migreny oprócz zaburzeń widzenia może dochodzić do zaburzeń drożności bądź wycieku z nosa. Bardzo ważne jest aby nie pomylić takiego obrazu migreny z zatokowym bólem głowy gdyż przyczyny i w związku z tym leczenie tych schorzeń są zgoła inne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA