Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu można leczyć i to skutecznie. Istnieje kilka metod leczenia tego schorzenia. Najmniej inwazyjną formą terapii, która może być stosowana w lżejszych postaciach nietrzymania moczu są specjalne ćwiczenia, które poprawiają statykę narządu rodnego u kobiet.
/ 02.09.2010 11:07
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Jest to nie tylko metoda lecznicza, która może być stosowane także wspólnie z innymi sposobami walki z nietrzymaniem moczu, ale także może być formą profilaktyki.

Wzmacniaj mięśnie dna miednicy

Ćwiczenia zalecane pacjentkom z nietrzymaniem moczu mają za zadanie wzmocnić mięśnie dna miednicy, które odpowiadają za „podtrzymywanie” zarówno narządów rodnych, pęcherza i cewki moczowej, jak i odbytnicy. Przyczyną rozluźnienia tych mięśni jest wiek, a także otyłość, przebyte porody oraz ciężka praca fizyczna. Zaburzenie funkcji „układu podtrzymującego” powoduje nietrzymanie moczu, częstsze oddawanie moczu, zaburzania opróżniania pęcherza moczowego a także obniżanie się ściany pochwy. Wszystkie te objawy są dla kobiet bardzo nieprzyjemne i wstydliwe, powodują nie tylko problemy natury higienicznej ale także utrudniają funkcjonowanie społeczne. Ćwiczenia poprawiają napięcie mięśniowe, a także zwiększają siłę mięśniową przez co narządy miednicy są utrzymane na właściwym miejscu.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń konieczna jest konsultacja z urologiem lub ginekologiem, który zaleci najwłaściwszy rodzaj treningu dla danej kobiety.

Czytaj też: Na czym polegają badania diagnostyczne nietrzymania moczu?

Rodzaje ćwiczeń

  • Istnieje kilka technik napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy. Najstarszą metodą są tzw. ćwiczenia Kegla. Do ćwiczeń tych nie są potrzebne żadne specjalne przyrządy. Polegają one na serii skurczów i rozkurczów mięśni. Są to te same mięśnie, które kobieta odczuwa, kiedy w czasie oddawania moczu przerywa strumień moczu. Konieczne jest wykonywanie takich ćwiczeń trzy razy dziennie po 5-10 minut, przy czym każdy skurcz powinien trwać ok. 5 sekund. Ćwiczenia mogą być wykonywane w pozycji stojącej lub leżącej, ważne aby w tym czasie rozluźnione były mięśnie brzucha. 
  • Innym rodzajem ćwiczeń jest tzw. biofeedback. Do takiej terapii konieczne jest stosowanie specjalnego przyrządu, który umieszczony w pochwie mierzy siłę skurczu i rozkurczu mięśni dna miednicy. Niestety takie monitorowane ćwiczenia mogą być przeprowadzane w specjalnych gabinetach, a nie w domu, co może być przyczyną dyskomfortu u kobiety. Biofeedback jest bardzo pomocny na początku terapii, gdyż uczy pacjenta prawidłowego kurczenia ćwiczonych mięśni, jednak nie wykazano większej skuteczności tej metody w stosunku do ćwiczeń bezprzyrządowych. 
  • Do wzmacniania mięśni dna miednicy stosuje się także ćwiczenia ze stożkami dopochwowymi. Kobieta wkłada taki stożek do pochwy co powoduje pobudzenie mięśni do skurczu. Stopniowo zwiększa się wagę przyrządu co powoduje zwiększenie siły skurczu. Jeżeli kobieta jest w stanie utrzymać stożek w pochwie w pozycji stojącej, świadczy to o dobrej kondycji mięśni krocza. Takie ćwiczenia w pozycji pionowej znacznie poprawiają statykę dna miednicy. Ćwiczenia ze stożkami są szczególnie zalecane u kobiet, które mają problemy z motywacją do ćwiczeń. 

Polecamy: Jak łatwo zwalczyć objawy menopauzy?

Ćwiczenie mięśni dna miednicy może być samodzielną terapią a także metodą wspomagającą leczenie. Zwykle zalecane są kobietom, ale mogą być także skuteczne u mężczyzn, którzy mają problemy z nietrzymaniem moczu po operacjach prostaty. Kobiety ćwiczące systematycznie mięśnie dna miednicy już w młodym wieku mają mniejsze ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu.

Zobacz także: 

Specjalistyczne wkładki NTM TENA Lady Slim Ultra Mini - opinie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA