Co się kryje w kurzu?

Roztocza są składnikiem kurzu domowego. Występują praktycznie w każdym zakamarku naszego domu/ fot. Fotolia
Czy wiesz w jaki sposób kurz może wyzwolić alergię? Przeczytaj i dowiedz się, jakie składniki kurzu najbardziej uczulają.
/ 29.05.2011 11:55
Roztocza są składnikiem kurzu domowego. Występują praktycznie w każdym zakamarku naszego domu/ fot. Fotolia

Alergia jest to reakcja nadwrażliwość na substancje zwane alergenami. W wyniku tej reakcji dochodzi do wystąpienia charakterystycznych objawów np. obfitego, wodnistego kataru, puchnięcia powiek czy zaczerwienienia spojówek. Zespół takich objawów określa się mianem alergii.

Zobacz też: Co ma jabłko do brzozy, czyli o alergiach krzyżowych

Dlaczego kurz może być powodem alergii?

Kurz jest to sproszkowany pył powstały z ziaren piasku, oraz różnych innych cząstek. Stanowi on środowisko w którym bytują roztocza kurzu domowego. Mikroby te są saprofitycznymi pajęczakami, czyli pobierają energię potrzebną do życia z martwych szczątków organicznych. Najczęściej jest to złuszczony naskórek. Uważa się, że ich odchody oraz odnóża są silnymi alergenami! Co więcej kał roztoczy wykazuje tendencję do przyklejania się do chropowatych materiałów np. tkanin (dywanów, tapicerek czy pościeli).

Zobacz też: Kurz alergenem każdego domu

Po ziarnach pyłku roślin alergeny roztoczy kurzu domowego są najczęstszym czynnikiem wywołującym alergiczny nieżyt nosa.

Najlepsze warunki do rozwoju roztoczy stanowi wilgoć względna powietrza na poziomie 60%-80% oraz odpowiednia temp.ok 21-28C. Z tego powodu występują one licznie w starych i wilgotnych domach. Istotny jest fakt, że częstość ich występowania spada wraz ze wzrostem wysokości względem poziomu morza. Zakłada się, że jest to związane ze zmianą warunków środowiskowych.

Co zrobić aby uniknąć reakcji alergicznej spowodowanej przez alergeny roztoczy?

Podstawą jest odpowiednia profilaktyka, która polega na eliminacji lub ograniczeniu obecności roztoczy w naszym środowisku jakim jest mieszkanie.

Na zasady profilaktyki składają się:

  •  szczególne dbanie o czystość w mieszkaniu;
  •  usunięcie wszystkich przedmiotów, mogących gromadzić kurz;
  •  regularne trzepanie materaców i pościeli;
  •  utrzymywanie niskiej wilgotności powietrza;
  •  temperatura w pomieszczeniach ok. 18 C;
  •  wymrażanie pościeli w mroźne dni.

Warto wiedzieć , że szczyt występowania alergenów roztoczy przypada na okres od sierpnia do listopada. Pamiętając o wpływie wysokości nad poziom morza na bytowanie roztoczy, warto wiedzieć, że osoby najbardziej zagrożone powinny spędzić ten okres w górach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA