POLECAMY

Co powinno nas zaniepokoić po wszczepieniu implantów?

Wszczepianie implantów stomatologicznych jest coraz częściej wybieraną przez pacjentów metodą uzupełniania braków zębowych. Budzi ona jednak wiele obaw i – mimo bardzo dużej skuteczności –wciąż rodzi lęk związany z bólem i niepożądanymi skutkami zabiegu. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Prawidłowo zaplanowane i przeprowadzone leczenie implantologiczne zwykle nie niesie za sobą podwyższonego ryzyka. Jest bowiem w pełni przewidywalne i zazwyczaj zamyka się w okresie pół roku. Jeżeli po tym czasie pojawiają się komplikacje, wynika to zazwyczaj z nieprawidłowości leczenia, bądź ze złej kwalifikacji do zabiegu lub nieprawidłowego postępowania pacjenta w okresie po zabiegowym i braku współpracy z lekarzem prowadzącym.

Niekompetencja lekarza, brak współpracy pacjenta lub zły plan leczenia mogą spowodować spore problemy zdrowotne. Czasem słyszy się opinie, że po wstawieniu implantu mamy uczucie obcego ciała w buzi, zdarzają się także komplikacje po leczeniu stomatologicznym, objawiające się bólami głowy. Czy te objawy są normalne po zabiegu?

Wszczepienie implantów – jakie objawy nie powinny budzić niepokoju?

Po wszczepieniu implantu mogą pojawić się różne objawy powodujące dyskomfort, niektóre z nich są normalne i nie powinny jednak one pacjenta niepokoić. Są to::

 • zasinienie w rejonie operowanym,
 • opuchlizna tkanek (zwykle rejon policzka),
 • ból, tkliwość po ustąpieniu znieczulenia,
 • uczucie ciała obcego dla języka.

Powyższe dolegliwości można zazwyczaj zminimalizować, stosując zwykłe środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Warto wiedzieć: Leczenie implantologiczne – w Polsce czy za granicą?

Co powinno nas zaniepokoić po leczeniu implantologicznym?

Do objawów, które powinny zaniepokoić pacjenta z wszczepionym implantem należą:

 • silny, nawracający (mimo stosowanych leków) lub promieniujący ból,
 • gorączka,
 • odrętwienie w obrębie operowanego rejonu,
 • krwawienie z miejsca operowanego lub struktur towarzyszących,
 • ból zęba sąsiadującego z miejscem operowanym,
 • trudności w przełykaniu,
 • ból gardła i powiększone węzły chłonne,
 • krwawienie z nosa,
 • obrzęk i wysięk ropny z miejsca operowanego.

Aby uniknąć problemów z implantami, należy pamiętać, że wymagają one systematycznego czyszczenia i kontroli u stomatologa. Tak jak w przypadku naturalnych zębów, należy je myć szczoteczką i czyścić nicią dentystyczną. Na wizyty kontrolne należy zgłaszać się co sześć miesięcy lub częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienistki stomatologicznej.

Sukces leczenia implantologicznego zależy od współpracy lekarz-pacjent – niestosowanie się do zaleceń lekarza i zaniedbywanie higieny jamy ustnej może bowiem powodować liczne problemy w leczeniu.

Polecamy: Jak wygląda implantacja zęba? – wywiad

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 miesiące temu
Przeczytałam trzy ponizsze komentarze w jednym z nich pani pisze że to nie prawda że nie boli. A ja powiem że prawda. Jestem drugi dzień po wszczepieniu implantu i zaniepokoilo mnie to że nic nie odczuwam- żadnego bulu, żadnego dyskomfortu i dlatego chciałam sprawdzić jakie są symptomy odrzucenia implantu. Wiem że to dziwnie zabrzmi ale strach ma wielki oczy więc pierwsze co mi przwyszło do głowy to to że może przy odrzucie jest taki pierwszy objaw. Ale to co czytam to chyba nie. Pewnie długa droga jeszcze do końca ale sam zabieg i po zabiegu nic nie boli.
/4 miesiące temu
Miałam wstawiany implant z jednoczesnym montażem pracy protetycznej. W trakcie zabiegu nic nie czułam. Po zabiegu nie bolała mnie kość praktycznie wcale. Przeszkadzały mi tylko pocięte podniebienie i dziasla, ponieważ potrzebny był przeszczep tkanki z podniebienia na dziąsło by otrzymać jak najlepszy efekt w strefie estetycznej, po prostu musiały się ładnie wykształcić brodawki międzyzebowe. Najbardziej denerwowały mnie szwy których miałam kilkanaście. Jrdtem ,2,5 godnia po zabiegu i jeszcze czasem odczuwam pulsowanie w miejscu implantu, ale trudno się dziwić, mam przecież tam śrubę. Mimo że ząb będzie jeszcze zmieniany, jestem zadowolona. Jest praktycznie nie do odróżnienia. Zmiana jest konieczna bo został przypiłowany tak, by podczas gojenia nie stykał się z sąsiadami. Zanosi się na to ,że efekt będzie na prawdę super, tj. nie będzie widać, że jest sztuczny😀 Niestety to wszystko ma tylko jeden, ale zasadniczy minus. Kosztowało mnie 12 tys. zł.
/8 miesięcy temu
Nie prawda ze boli, mialem robiona implantacje 5 dni temu 2 zebow. W trakcie zabiegu nie czulem nawet odrobimy bolu. Odrazu po zabiegu dostalem domiesniowy zaszczyk przeciwbolowy na wypade gdyby bolalo po tym jak minie znieczulenie. Nie wiem na jak dlugo tego zaszczyku mialo wystarczyc ale juz 5 dni a bolu nie ma. Wiec podejrzewam kolezanka ponizej zle trafila. Nie ma co sie bac I zdecydowanie warto I polecam
POKAŻ KOMENTARZE (3)