Co może oznaczać ból gardła?

Mamy prawo nie ulegać szantażowi człowieka grożącego popełnieniem samobójstwa/ fot. Fotolia
Ból gardła może być spowodowany chorobą ogólną lub patologią w obrębie struktur gardła, jak na przykład migdałków czy krtani. Czasem ból i podrażnienie podstawy języka może również być odbierane jako ból gardła. Przyczyn może być wiele i zawsze należy dążyć do ustalenia rozpoznania i właściwego leczenia.
/ 21.07.2011 08:24
Mamy prawo nie ulegać szantażowi człowieka grożącego popełnieniem samobójstwa/ fot. Fotolia

Niedomagające gardło

Do schorzeń, które mogą powodować ból gardła, należą zapalenie gardła, zapalenie migdałków i w rzadkich przypadkach rak gardła. Zapalenie gardła jest najczęściej związane z infekcją wirusową lub bakteryjną. Częstą przyczyną jest Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowiec beta- hemolizujący grupy A. Zapalenie migdałków jest powodowane tym samym patogenem i powoduje wyraźne nacieki na migdałkach lub ich zaczerwienienie i obrzmienie. Rak gardła natomiast daje objawy w zależności od jego usadowienia - ból, uczucie przeszkody w gardle, podkrwawianie czy zatkanie ucha. Warto jednak pamiętać, że zapalenie gardła najczęściej jest objawem przeziębienia i nie powinno budzić niepokoju. Jeśli jednak dyskomfort ten przedłuża się i nie podlega leczeniu, skonsultuj się z lekarzem.

Drażniące czynniki

Również inne przyczyny mogą powodować zapalenie gardła. Wiele alergii, szczególnie na substancje wziewne, może objawiać się nieżytem górnych dróg oddechowych i stanem zapalnym. Czy zdarzyło Ci się głośno krzyczeć na ulubionym meczu lub śpiewać jubilatowi? Skomplikowany układ mowy przyzwyczaja się do określonego poziomu eksploatacji, a przy nadmiernym użyciu może powodować ból o nasileniu przypominającym zapalenie.

Czytaj też: Jakie są najczęstsze przyczyny bólu gardła?

Skrzyżowanie dróg

Ze względu na fakt, że gardło łączy układ pokarmowy i oddechowy, zachodzić mogą w nim procesy charakterystyczne tylko dla tej okolicy. W przypadku, kiedy treść żołądkowa cofa się wzdłuż przełyku i dochodzi do gardła, może uszkodzić jego delikatną strukturę, niechronioną przed silnymi kwasami. Powstające w wyniku choroby refluksowej zmiany oczywiście powodują silny ból w obrębie gardła, który może nie zostać skojarzony z faktem cofania się soków trawiennych i wymaga dalszej diagnostyki. Podobnie jest po wymiotach czy w przypadku bulimii.

Polecamy: O czym świadczy ból gardła?

Konieczność nagłej interwencji

Ból gardła sam w sobie zazwyczaj nie jest stanem zagrażającym życiu. Niemniej jednak jeśli trwa on kilka dni lub towarzyszą mu inne objawy, jak na przykład gorączka, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Skonsultuj się z lekarzem w trybie pilnym również jeśli towarzyszy Ci kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny lub objawy anginy. W przypadku poważnego zakrztuszenia się lub duszności szczególnie z towarzyszącym sinym zabarwieniem ust i szybkim rytmem serca należy zadzwonić po pogotowie. Podobnie gdy dojdzie do nagłego spuchnięcia języka i gardła, zmian świadomości czy zachowania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA