Co i jak jeść przy ileostomii?

Ileostomię tworzy się, gdy trzeba usunąć całe jelito grube pacjenta. Co możemy jeść, gdy mamy ileostomię? Jak zapobiegać nadmiernym gazom, biegunkom i nieprzyjemnym zapachom?
/ 13.06.2014 13:00

jelito

fot. Fotolia

Czym jest ileostomia?

Każdy ma własne preferencje dietetyczne, niezależne od tego, czy ma wyłonioną stomię, czy też nie, dlatego w tym artykule umieściliśmy podstawowe rady i wskazówki, które pomogą Ci dobrać własciwą dla siebie dietę po operacji wyłonienia ileostomii.

Po operacji wyłonienia ileostomii Twoje jelito grube zostało usunięte lub wyłączone z obiegu. Główną funkcją jelita grubego jest wchłanianie płynów i przez to zagęszczanie stolca, więc jeśli wyłoniono u Ciebie ileostomię, wydalany przez nią stolec bedzie płynny.

jelito

Co jeść przy ileostomii?

Dla pełnego zdrowia nasze ciało, szczególnie w okresie rekonwalescencji, potrzebuje różnorodnego pożywienia – tajemnica tkwi w tym, by wiedzieć, co jeść i jak utrzymać zbilansowaną dietę:

  • codziennie jedz warzywa i owoce,
  • spożywaj produkty wysokobiałkowe – np. mięso, ryby, jajka, ser, mleko lub jogurty,
  • spożywaj produkty z grupy węglowodanów – chleb, ziemniaki, makaron, ryż, płatki śniadaniowe. Węglowodany powinny stanowić przynajmniej połowę wszystkich spożywanych przez Ciebie produktów,
  • spożywaj mleko i nabiał dwa do trzech razy dziennie, gdyż są to produkty bogate w wapno – staraj się wybierać produkty odtłuszczone, gdyż są one zdrowsze.

Ogólne rady:

  1. Spożywaj posiłki w mniejszych ilościach i unikaj jedzenia w godzinach wieczornych. Jedz regularnie (przynajmniej 3 posiłki dziennie), co pozwoli na efektywną pracę Twojej ileolostomii i pozwoli uniknać nadmiernej produkcji gazów.
  2. Jedz powoli i przed połknieciem dokładnie przeżuwaj pokarm, ułatwi to proces trawienia.
  3. Staraj się, by Twoje posiłki były urozmaicone. Jeśli rozszerzasz swoją dietę, zaczynaj od małych ilości, a następnie stopniowo zwiększaj ilość wprowadzanego pokarmu. Jeśli źle reagujesz na wprowadzany do diety składnik, odczekaj klika tygodni i po tym czasie, zaczynając od niewielkich ilosci, spróbuj jeszcze raz.
  4. Niektóre osoby z ileostomią nie tolerują produktów wysokotłuszczowych takich jak kremy, ciasta, mleko wysokotłuszczowe, sery czy tez czekolada. Alternatywą może być stosowanie odtłuszczonych: mleka, sera i serków do smarowania.
  5. Codziennie wypijaj dużą ilość płynów – około 2 litrów wody lub innych płynów (kawa, herbata). Pamiętaj jednak, że najzdrowsze jest picie wody niegazowanej.

Sprawdź: Kiedy i jak wyłania się stomię?

Problemy, z którymi możesz się spotkać z powodu ileostomii

Gazy

Niektóre produkty sprzyjają tworzeniu się gazów jelitowych.

Są to: kapusta, fasola, kalafior, groszek, cebula, jajka, kukurydza, ostre przyprawy, napoje gazowane/piwo.
Inne przyczyny tworzenia sie gazów jelitowych to: żucie gumy, jedzenie z otwartymi ustami, mówienie podczas jedzenia, niesystematyczne spożywanie posiłków, picie przez słomkę.

Wskazówki:

  1. Spożywaj regularnie 3–4 posiłki dziennie i staraj się nie robić zbyt dużych przerw między posiłkami.
  2. Jedz z zamkniętymi ustami i nie mów w trakcie jedzenia.
  3. Unikaj napojów gazowanych, spożywanie ich powoduje wzdęcia.
  4. Nie pij napojów przez słomkę.
  5. Zjadaj jeden jogurt dziennie. Najlepsze są jogurty naturalne. Jeśli nie lubisz jogurtu naturalnego, możesz wymieszać go z łyżeczką miodu lub dżemu, możesz także zmieszać go z galaretką lub zamrozić i jeść jak lody.
  6. Pamiętaj, że jedzenie buraków może zmienić kolor stolca na różowy.

Nieprzyjemne zapachy

Przyczyny: fasola, brokuły, ser, jajka, czosnek, ryby, ogórki.

Wskazówki:

  • maślanka
  • jogurt naturalny
  • kapsułki z miętą pieprzową (możesz je nabyć w aptece lub w dobrym sklepie medycznym).

Biegunki

Przyczyny: alkohol, kapusta, czekolada, ryby, zielone warzywa, ostre przyprawy, surowe owoce (z wyjątkiem bananów), suszone śliwki lub sok ze śliwek, napoje zawierające kofeinę, soki z owoców cytrusowych, sorbitol (słodzik niskokaloryczny).

Wskazówki:

  • kompot jabłkowy,
  • dojrzałe banany,
  • ser,
  • cukierki ślazowe,
  • masło orzechowe,
  • gotowany ryż,
  • tapioka,
  • makaron,
  • produkty zawierające żelatynę, galaretki lub żelki.

Niektóre produkty moga pęcznieć w jelicie, przez co powodować mechaniczną niedrożność jelita. W takim przypadku ilość treści jelitowej wydostajaca się z ileostomii może ulec znacznemu zmniejszeniu lub ileostomia całkowicie przestanie działać. Może się również zdarzyć, że treść jelitowa będzie bardzo rozwodniona. Możesz również odczuwać ból. Powinieneś wtedy niezwłocznie skontaktować sie z lekarzem lub swoją pielegniarką stomijną.
Niektóre produkty moga zwiekszać ryzyko występowania niedrożności (orzechy, kokosy, seler, grzyby, kukurydza, chińskie jedzenie, suszone owoce, surowe owoce, miaższ owoców cytrusowych, pestki). Mozesz spożywac te produkty, ale pamiętaj, byś jadł je powoli, dokładnie przeżuwał i popijał je znaczną ilością płynu. Jeśli masz biegunkę, pamiętaj, że może ona prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. Podobnie na ryzyko odwodnienia narażasz się, gdy na przykład mocno się pocisz, przebywając na wakacjach w miejscu o goracym klimacie lub wykonując intensywne ćwiczenia fizyczne.

Wskazówki:

  • płyny wchłaniają się lepiej, gdy są słone,
  • jedz solone chipsy i popijaj,
  • picie napojów izotonicznych jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku odwodnienia,
  • zastosowanie leków zapobiegających odwodnieniu też może okazać się skuteczne.

Jesli przyjmujesz leki przeciwbiegunkowe, poproś lekarza, by przepisał je raczej w formie tabletek niż kapsułek. Kapsułki wchłaniają się w jelicie cienkim, ale przy ileostomii moga być mniej efektywne.

Warto wiedzieć, że ludzie z ileostomia nie cierpia na zaparcia.

Zobacz też: Kampania "StomaLife. Odkryj stomię" – konferencja prasowa

Źródło: materiały kampanii „StomaLife. Odkryj stomię”/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA