chrapanie - problem chrapania - chrapanie u dzieci

dziecko w łóżku
Sprawdź to!
Magdalena Burda / 16.03.2017 15:51
dziecko w łóżku

Chrapanie i towarzyszący temu często bezdech śródsenny mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka i mieć negatywny wpływ na jego rozwój. Zdarza się, że skutki nieleczonego chrapania stają się odczuwane dopiero w życiu dorosłym. 

Czym jest bezdech senny?

Najprościej mówiąc, bezdech senny to zaburzenie procesu wymiany oddechowej związane ze spadkiem dotlenienia organizmu. Można wyróżnić jego trzy rodzaje:

  1. Obturacyjny – oznacza, że pojawiła się fizyczna przeszkoda, która uniemożliwia prawidłowe oddychanie, jest najczęstszą formą i co do zasady powinien być leczony przez laryngologa.
  2. Centralny – jego przyczyną są niewłaściwe sygnały wysyłane przez ośrodki w mózgu do mięśni oddechowych.
  3. Mieszany – łączy ze sobą dwa powyższe typy.

U dzieci najczęściej występuje obturacyjny bezdech senny. Są na niego narażone zwłaszcza maluchy pomiędzy 3 a 6 rokiem życia, ponieważ w tym okresie migdałki podniebienne i gardłowe są największe. Gdy dziecko śpi, jego mięśnie rozluźniają się, a powiększone migdałki utrudniają przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Najczęściej migdałki powiększają się też w wyniku infekcji lub alergii.

Jak rozpoznać bezdech senny?

Bardzo częstym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. Nie jest ono jednoznaczne z diagnozą, choć sygnalizuje, że z organizmem dzieje się coś złego. Co ciekawe, bezdechy senne mogą także występować u niechrapiących dzieci. Jednym z najbardziej widocznych objawów, który powinien wzbudzić czujność rodziców jest oddychanie przez usta, co oznacza, że powietrze nie może swobodnie się przemieszczać przez drogi oddechowe.

Jak zdiagnozować schorzenia występujące podczas snu?

Obturacyjny bezdech senny objawia się bardzo niebezpiecznymi przerwami w oddychaniu, które mogą trwać ok. 10 sekund lub nawet więcej. Do innych objawów należą także: trudności z nabraniem powietrza podczas snu, nocny kaszel lub krztuszenie, częste wybudzanie oraz obfite poty. 

Czym grozi bezdech senny u dziecka? 

Bezdech senny powoduje niedotlenienie organizmu. Jego konsekwencje nie ograniczają się tylko do wieku dziecięcego, ale mogą pojawić się także w dorosłym życiu. Bezdech senny nie jest jedynie nocnym problemem, ponieważ przekłada się na funkcjonowanie w ciągu dnia. Nawet przespanie odpowiedniej ilości godzin nie gwarantuje wypoczynku, bo struktura snu zostaje zaburzona przez bezdechy i chrapanie. Dziecko budzi się wówczas niewyspane i apatyczne, co wpływa znacząco na jego dalszą aktywność.

Niewyspanie objawia się przede wszystkim problemami z koncentracją. Niezależnie, czy na zajęciach w szkole, czy w trakcie rozmowy z rodzicami, dziecko będzie wydawać się nieobecne i rozkojarzone, ale także – pobudzone. Senność w ciągu dnia spowodowana niewyspaniem u dzieci występuje rzadko, dlatego łatwo o niepowiązanie jego aktywności z niewysypianiem się. Zawodzi także pamięć dziecka, które ma problemy np. z nauczeniem się słówek z języka obcego. W porównaniu z rówieśnikami szybciej się też męczy. Bezdechy senne u dzieci wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, czego konsekwencją może być nawet zahamowanie rozwoju dziecka. Następstwa nieleczonego bezdechu sennego mogą też ujawnić się w życiu dorosłym w postaci nadciśnienia płucnego, zaburzeń rytmu serca, a nawet udaru mózgu.

Dowiedz się więcej na www.leczeniedziecka.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA