Choroba Duhringa – skórna postać celiakii

Choroba Duhringa czyli opryszczkowate zapalenie skóry należy do zespołów jelitowo-skórnych. W zespołach tych choroba toczy się w przewodzie pokarmowym, ale objawy pojawiają się głównie na skórze. Jakie zmiany skórne może wywoływać celiakia?

Choroba Duhringa – skórna postać celiakii

Jak celiakia może objawiać się na skórze?

Choroby Duhringa objawia się zmianami skórnymi, które przypominają te występujące w opryszczce. Są to pęcherzyki, grudki znajdujące się na rumieniowatych plamach. Lokalizują się w okolicy stawów łokciowych (najczęstsza lokalizacja) i kolanowych, na karku, w okolicy międzyłopatkowej, krzyżowej i pośladkowej. Typowe jest symetryczne rozmieszczenie (np. na obu kolanach, obu łokciach). Zmiany są bardzo swędzące, dlatego często na typowe zmiany nakładają się strupy i przeczosy, czyli podłużne rany po drapaniu się. 

Polecamy: Niebezpieczna opryszczka

Jakie czynniki zaostrzają zmiany skórne?

Zmiany mogą być nasilane przez miesiączkę, ciążę i inne zmiany hormonalne. Często pierwszy rzut zmian skórnych występuje właśnie w ciąży. Innym bardzo zaostrzającym czynnikiem jest jod. Zmiany nasila przebywanie nad morzem oraz spożywanie produktów bogatych w jod, na przykład owoców morza. Często na tę chorobę zapadają osoby z rodzin, w których występuje celiakia.

Na co cierpią osoby z chorobą Duhringa?

Zmianom skórnym na ogół nie towarzyszą objawy ze strony przewodu pokarmowego. Tylko co dziesiąty chory zgłasza różnie nasilone objawy ze strony przewodu pokarmowego. Chorobie Duhringa mogą towarzyszyć niespecyficzne objawy celiakii świadczące o złym wchłanianiu się pożywienia – niedokrwistość oporna na leczenie, niska masa ciała, osłabienie, obniżenie nastroju, zaburzenia budowy szkliwa i inne.

Jak rozpoznać celiakię objawiającą się jedynie na skórze?

Diagnostyka jest podobna do tej wykonywanej w celiakii. Wykonuje się oznaczenie przeciwciał antyendomyzjalnych (EmA) i przeciw transglutaminazie tkankowej (tTG) oraz biopsję jelita cienkiego. W śluzówce jelita cienkiego najczęściej obserwuje się zmiany takiej jak w celiakii – zanik kosmków jelitowych. Dodatkowo badana jest skóra. Wykonuje się biopsję pozbawionej zmian skóry, najczęściej z okolicy pośladkowej.

Podobnie jak w celiakii jedyną metodą leczenia jest ścisła dieta bezglutenowa, która powoduje ustąpienie zmian skórnych, ale co ważniejsze - również tych w śluzówce jelita. Chorzy powinni również unikać ekspozycji na jod i ograniczyć jego spożycie, pamiętając jednak, że pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowej funkcji tarczycy. Dodatkowo w leczeniu zmian skórnych stosuje się farmakoterapię avlosulfonem lub sulfasalzyną.

Zobacz też: Z którymi chorobami można pomylić celiakię?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/6 miesięcy temu
Ja u siebie rozszyfrowałam po 7 latach ale nie było to takie proste. Już wcześniej czytałam o celiakii i ograniczyłam gluten miałam wtedy nieco mniej tych swędzących krostek. Zrobiłam badania z krwi i w sumie nic nie wykazały a zapłaciłam ok 400zł, okazało się że jak jesteś na diecie to przeciwciała Ci nie wychodzą . Poszperałam w necie i znalazłam informacje, że niezależnie od diety możesz zrobić badanie genetyczne które jest tańsze od tych z krwi. W wynikach wykryto u mnie gen DQ8 co znaczyło, że jednak mam celiakię. Dramatem było dla mnie całkowite wprowadzenie diety ale w tym laboratorium skontaktowano mnie z przemiłą Panią dietetyk która mi pomogła. Po jakimś miesiącu od całkowitego odstawienia glutenu swędzące paskudztwa znikły :))) Choć przyznaje tęsknię za pizza !!!!
/rok temu
[quote=~kasandra] Moi drodzy mam tę chorobę i rozszyfrowałam ją dopiero po 10 latach.Męczyłam się, bo nie wiedziałam, co powoduje te cholerne pęcherze opryszczkowate wianuszkowe na pośladku. [/quote] Dlaczego mówisz że rozszyfrowałaś celiakie? Przecież siemie lniane nie ma nic związanego z glutenem, może to jednak glutenowy chleb? Zrób sobie lepiej celiakia badania, a potem zobaczysz czy ci znikną pęcherze. Chyba że po prostu jesteś uczulona...
/2 lata temu
Celiakia to trochę coś innego, nie? Zresztą tak piszą w necie. http://leczymysie.pl/celiakia-nietolerancja-glutenu/
POKAŻ KOMENTARZE (10)