Choroba Duhringa – skórna postać celiakii

Choroba Duhringa czyli opryszczkowate zapalenie skóry należy do zespołów jelitowo-skórnych. W zespołach tych choroba toczy się w przewodzie pokarmowym, ale objawy pojawiają się głównie na skórze. Jakie zmiany skórne może wywoływać celiakia?

Choroba Duhringa – skórna postać celiakii

Jak celiakia może objawiać się na skórze?

Choroba Duhringa objawia się zmianami skórnymi, które przypominają te występujące w opryszczce. Są to pęcherzyki, grudki znajdujące się na rumieniowatych plamach. Lokalizują się w okolicy stawów łokciowych (najczęstsza lokalizacja) i kolanowych, na karku, w okolicy międzyłopatkowej, krzyżowej i pośladkowej. Typowe jest symetryczne rozmieszczenie (np. na obu kolanach, obu łokciach). Zmiany są bardzo swędzące, dlatego często na typowe zmiany nakładają się strupy i przeczosy, czyli podłużne rany po drapaniu się. 

Polecamy: Niebezpieczna opryszczka

Jakie czynniki zaostrzają zmiany skórne?

Zmiany mogą być nasilane przez miesiączkę, ciążę i inne zmiany hormonalne. Często pierwszy rzut zmian skórnych występuje właśnie w ciąży. Innym bardzo zaostrzającym czynnikiem jest jod. Zmiany nasila przebywanie nad morzem oraz spożywanie produktów bogatych w jod, na przykład owoców morza. Często na tę chorobę zapadają osoby z rodzin, w których występuje celiakia.

Sprawdź, co można jeść na diecie bezglutenowej!

Na co cierpią osoby z chorobą Duhringa?

Zmianom skórnym na ogół nie towarzyszą objawy ze strony przewodu pokarmowego. Tylko co dziesiąty chory zgłasza różnie nasilone objawy ze strony przewodu pokarmowego. Chorobie Duhringa mogą towarzyszyć niespecyficzne objawy świadczące o złym wchłanianiu się pożywienia – niedokrwistość oporna na leczenie, niska masa ciała, osłabienie, obniżenie nastroju, zaburzenia budowy szkliwa i inne.

Jak rozpoznać celiakię objawiającą się jedynie na skórze?

Diagnostyka jest podobna do tej wykonywanej w celiakii. Wykonuje się oznaczenie przeciwciał antyendomyzjalnych (EmA) i przeciw transglutaminazie tkankowej (tTG) oraz biopsję jelita cienkiego. W śluzówce jelita cienkiego najczęściej obserwuje się zmiany takiej jak w celiakii – zanik kosmków jelitowych. Dodatkowo badana jest skóra. Wykonuje się biopsję pozbawionej zmian skóry, najczęściej z okolicy pośladkowej.

Podobnie jak w celiakii jedyną metodą leczenia jest ścisła dieta bezglutenowa, która powoduje ustąpienie zmian skórnych, ale co ważniejsze - również tych w śluzówce jelita. Chorzy powinni również unikać ekspozycji na jod i ograniczyć jego spożycie, pamiętając jednak, że pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowej funkcji tarczycy. Dodatkowo w leczeniu zmian skórnych stosuje się farmakoterapię avlosulfonem lub sulfasalzyną.

Zobacz też: Z którymi chorobami można pomylić celiakię?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/rok temu
[quote=~kasandra] Moi drodzy mam tę chorobę i rozszyfrowałam ją dopiero po 10 latach.Męczyłam się, bo nie wiedziałam, co powoduje te cholerne pęcherze opryszczkowate wianuszkowe na pośladku. [/quote] Dlaczego mówisz że rozszyfrowałaś celiakie? Przecież siemie lniane nie ma nic związanego z glutenem, może to jednak glutenowy chleb? Zrób sobie lepiej celiakia badania, a potem zobaczysz czy ci znikną pęcherze. Chyba że po prostu jesteś uczulona...
/rok temu
Celiakia to trochę coś innego, nie? Zresztą tak piszą w necie. http://leczymysie.pl/celiakia-nietolerancja-glutenu/
/3 lata temu
[quote=~ewelina] Ja dowiedzialam sie o tej chorobie bo za wszelma cene chcialam sie pozbyc bielactwa Trafilam w Warszawie na drBourion w gabinecie AFPv na Towarowej w centrum Jupiter Moge dac tel 226521955 . Ona szukala na wszystkie sposoby co u mnie wywoluje autoagresje tzn to bielactwo I tak wyszukala . Mam tez Hashimoto no i mialam helicobactera co go wyleczylam juz . Teraz juz z bielactwa jestem wyleczona ale jak dotarlo do mnie co za bomba zegarowa siedziala we mnie to mowie wam ze bielactwo przy tym to byl pikus . Jak wyszukalismy co u mnie jest do leczenia to wszystko przeleczylam i teraz jestem spokojna Uzywam nadal ten ich tonik Dermotan co kupuje teraz za pibraniem bo juz nie jezdze do Warszawy Ale ten tonik ladńie mi wyrownuje cere a ze nie brudzi wsiaka no i trzyma sie kilka dni to wole zdecydowanie jego od podkladow No i odzywia skora i nie jest to samoopalacz Stosuje go bo jest zdrowy a po tylu latach meczenia sie z bielactwem chucham teraz na mja skore juz na zapas i z przyzwyczajenia Ale samoopalaczy wogole nie piwinno sie uzywac bo niszcza pigment nawet zdrowej skory wiec ten Dermotan mi odpowieda pid kazdym wzgledem a ze skora bielacza jest b wrazliwa wiec jest to taki kamuflaz delikatny i nie widac ze cos mam nalozone na twarz czy rece Bo na rece tez klade zeby nie roznily sie kolorem od twarzy I jest teraz dobrze Nie brudzi nic wiec dobrze [/quote]
POKAŻ KOMENTARZE (9)