POLECAMY

Stawy do naprawy

Po wielogodzinnej pracy przy biurku drętwieją ci ręce? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc i które zabiegi najszybciej przyniosą ci ulgę.
Stawy do naprawy fot. Fotolia

Kręgosłup, łokcie i nadgarstki – to miejsca, które najmocniej cierpią, gdy ich „właściciele” spędzają całe dnie przy komputerze. Przyczyną kłopotów z łokciami i nadgarstkami jest najczęściej wielokrotne wykonywanie tych samych ruchów (np. klikanie w myszkę komputerową), co sprawia, że niektóre mięśnie są napięte praktycznie nieustająco. Wówczas ich przyczepy (miejsca, gdzie mięsień przyczepia się do kości) są przeciążone i rozwija się w nich stan zapalny. Podpowiadamy, jak szybko sobie poradzić z tymi problemami.

Chore stawy - nadgarstek

Przykład nr 1
OBJAWY Ból, przykurcz palców   
PRZYCZYNA Choroba ścięgien i/lub więzadeł
JAK SOBIE POMÓC Koniecznie idź do specjalisty (najlepiej ortopedy).
ZABIEGI Lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Przykład nr 2
OBJAWY Ból, drętwienie palców, zaburzenia czucia skóry, osłabienie dłoni
PRZYCZYNA Zaburzenia obwodowe
JAK SOBIE POMÓC Odciążenie stawu (stosuj specjalne podkładki po myszkę komputerową, mają one wypukłą poduszkę, na której możesz oprzeć nadgarstek), opaska na nadgarstek (dobierzesz ją w sklepie rehabilitacyjnym, 20-60 zł).
ZABIEGI U FIZJOTERAPEUTY Krioterapia, laser, ultradźwięki - NFZ bezpłatnie (ze skierowaniem). Prywatnie 5–20 zł za zabieg, potrzeba ok. 10-15, indywidualnie dobrane przez specjalistę ćwiczenia.

Chore stawy - łokieć

Przykład nr 1
OBJAWY Ból podczas prostowania nadgarstka (trudności z odgięciem palców do góry), dolegliwości nasilają się przy ruchach skrętnych dłoni
PRZYCZYNA Łokieć tenisisty/golfisty
JAK SOBIE POMÓC Okłady z lodu, opaska uciskowa - możesz kupić ją w sklepie rehabilitacyjnym, zakładaj tak, by podtrzymywała miejsce, w którym odczuwasz dolegliwości. Wskazane jest oszczędzanie ręki przez kilka dni.
ZABIEGI U FIZJOTERAPEUTY Masaż głęboki – specjalny sposób rozluźnienia mięśni, ułatwiający odciążenie ich przyczepów. Koszt: NFZ bezpłatnie, prywatnie 60-80 zł. Potrzeba 3-4 zabiegów w tygodniu (do ustąpienia objawów). Fala uderzeniowa - urządzenie, które masuje bolące miejsce za pomocą „uderzeń” i sprawia, że regeneracje uszkodzonych tkanek następuje szybciej. Koszt: NFZ bezpłatnie, prywatnie 60-100 zł (potrzeba kilku zabiegów).

Przykład nr 2
OBJAWY Ból, obrzęk, zaczerwienienie
PRZYCZYNA Zapalenie stawu
JAK SOBIE POMÓC Okłady z lodu (zamrożony woreczek z wodą owiń ściereczką, przykładaj na bolące miejsce przez 10-15 minut co parę godzin), unieruchomienie (opaska, bandaż elestyczny). Staraj się też oszczędzać rękę, nie podnoś ciężarów.
ZABIEGI Jeśli objawy nie miną w ciągu 2-3 dni, idź do lekarza, który może zlecić ci zastrzyk przeciwbólowy i przeciwzapalny) do chorego stawu) lub skieruje na wybrane przez siebie zabiegi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)