Bolesny problem – łokieć golfisty

Szereg sportów może prowadzić do uszkodzenia łokcia. W zależności od rodzaju uprawianej dyscypliny uszkodzeniu ulegają inne grupy mięśni. Na czym polega łokieć golfisty? Jak można go leczyć? Jakie ćwiczenia wykonywać?

Schorzenie to jest bardzo podobne do „łokcia tenisisty”. Również powstaje wyniku przeciążenia tyle, że innej grupy mięśni. O ile w „łokciu tenisisty” są to mięśnie odpowiadające za prostowanie palców i nadgarstka, to w tym przypadku dotyczy to grupy zginaczy. Mięśnie ten przyczepiają się po przyśrodkowej stronie, w okolicy łokcia i w tym też miejscu lokalizuje się ból. Dolegliwości nasilają się przy próbie zgięcia nadgarstka.

Łokieć golfisty może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy ludzi między 40. a 60. rokiem życia. Pod wpływem przeciążenia rozwija się stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie przyczepu mięśni i pojawia się ból.

Polecamy: Łokieć golfisty - jak sobie pomóc?

U kogo może rozwinąć się łokieć golfisty?

Do schorzenia tego dochodzi u tytułowych golfistów, ale nie tylko. Tak naprawdę może dotyczyć każdego z nas. Może powstać u osób grających, nawet rekreacyjnie, w badmintona, squasha, tenis, ale również u stolarzy, krawcowych, osób dużo pracujących na komputerze, mechaników, stomatologów, czy nauczycieli. Dodatkowo urazy kończyny górnej sprzyjają i przyspieszają rozwój „łokcia golfisty”.

Niepokojące objawy

Początkowo ból może być związany z wykonywaniem ruchów. Później stopniowo się nasila i może być odczuwany nawet w spoczynku. Ucisk po przyśrodkowej stronie łokcia może nasilać dolegliwości. Może pojawić się osłabienie siły mięśniowej i sztywność w łokciu. Obecność takich objawów powinna skłonić do konsultacji u specjalisty i jak najszybszego leczenia oraz rehabilitacji.

Samo nie przejdzie

W początkowym stadium kiedy ból pojawia się tylko przy określonych ruchach naturalne jest, że unikamy wykonywania czynności, które go powodują. Ból po pewnym czasie znika. Powracamy do pracy, sportu i ...ból również wraca. Ważne jest podjęcie leczenia już przy pierwszych objawach. Na początku najważniejsza będzie rehabilitacja. Im później zaczniemy leczenie tym zmiany w obrębie przyczepu mięśni będą bardziej zaawansowane, a tym samym będą wymagały dłuższego i bardziej intensywnego postępowania.

Co powie specjalista...

Jeśli wystąpią objawy konieczne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia, w tym celu udaj się do specjalisty. Lekarz może zalecić krótkotrwałe unieruchomienie kończyny w opatrunku gipsowym lub w ortezie, przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bardzo ważną rolę w leczeniu zachowawczym ma rehabilitacja, w tym ćwiczenia i fizykoterapia. Zastosowanie mają także leczenie lodem – krioterapia, polem elektrycznym – elektroterapia, polem magnetycznym – magnetoterapia, ultradźwięki, masaż, mobilizacje, kinesiotaping. Jeśli metody zachowawcze zawiodą możliwe jest zastosowanie blokad ze sterydów połączony z unieruchomieniem oraz podawanie w zmienioną okolicę krwi pacjenta lub preparatów z czynnikami wzrostu czy wreszcie postępowanie zabiegowe.

Zobacz też: Jakie ćwiczenia wykonywać po złamaniu obojczyka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak naprawdę wygląda "świeże" polskie powietrze? To wideo przeraża!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
~Adam/rok temu
Witam a gdzie PAN przyjmuje i jaki koszt leczenia
~Fizjoterapia Bojar Jakub/rok temu
Zapraszam z tym problemem do siebie. Dzięki zastosowaniu metody Dystorsyjnej Powięzi łokieć golfisty leczy się średnio 15 minut przy pierwszej wizycie usunięcie bólu na poziomie 70 %-90 % średnia ilość terapii 1-3 i po problemie. https://www.facebook.com/fizjosadyba
Gregoriano/3 lata temu
Mój kolega borykał się z tym samym problemem. Strasznie utrudniał mu on codzienne funkcjonowanie. Nie wiem skąd jesteś, jeśli z Łodzi lub okolic, to polecam Ci udać się do specjalistów z kliniki Mikomed (http://www.mikomed.pl/). Znajomy tam właśnie się badał i leczył, był bardzo zadowolony. Wiem, że mają umowę z NFZ (nie orientuję się jednak, czy na wszystkie zabiegi i operacje). Warto spróbować. Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia ;).
POKAŻ KOMENTARZE (7)