Pobieranie krwi może boleć, ale nie musi. 4 rady, jak bez bólu oddać krew do badań

czy pobieranie krwi boli fot. Adobe Stock, Elnur
Pobranie krwi dla większości z nas nie jest przyjemnym zabiegiem. Może powodować ból i dyskomfort, szczególnie jeśli niewłaściwie się do niego przygotujemy. Co zrobić, aby pobranie krwi było bardziej znośne i nie powodowało bólu? Oto 4 sposoby radzenia sobie bólem w trakcie pobierania krwi.
/ 23.11.2022 15:59
czy pobieranie krwi boli fot. Adobe Stock, Elnur

Spis treści:

  1. Czy pobieranie krwi boli?
  2. Co zrobić, żeby pobranie krwi nie bolało

Czy pobieranie krwi boli?

Pobieranie krwi może być bolesne, lecz na ogół powoduje minimalny dyskomfort. Ból może być większy, jeśli przed badaniem wypiliśmy mało wody (krew jest wtedy gęstsza, a ciśnienie w żyle niższe, dlatego trudniej płynie), a także, gdy się bardzo stresujemy

Poziom bólu w trakcie pobierania krwi jest różny u poszczególnych osób. Niektórzy czują tylko moment ukłucia, inni odczuwają niewielki ból w trakcie całego pobierania krwi lub podczas wyjmowania igły, część osób odczuwa tylko pieczenie albo swędzenie. Badanie polega na przebiciu igłą skóry w celu dostania się do żyły (najczęściej w zgięciu łokciowym) i pobraniu krwi do probówki. 

Najpierw pracownik medyczny zakłada stazę (opaskę uciskową) kilka centymetrów powyżej miejsca pobrania krwi, dezynfekuje skórę w miejscu wkłucia, ustawia rękę tak, aby była ona skierowana w dół, nakłuwa żyłę i pobiera krew do probówki. W międzyczasie zdejmuje opaskę z ramienia. Po napełnieniu probówki ostrożnie wyjmuje igłę, dociskając jednocześnie miejsce wkłucia sterylnym wacikiem. 

Kiedy lekarz lub pielęgniarka próbują wkłuć się w żyłę wielokrotnie, pojawia się większy ból podczas badania. Problem z pobraniem krwi może wynikać z różnych przyczyn, np. obrzęku tkanek, odwodnienia, stresu, osobniczych cech anatomicznych czy nieprawidłowego przygotowania do pobrania krwi. 

Bolesność może być też odczuwana po pobraniu krwi. Ból w miejscu wkłucia jest najczęstszym działaniem niepożądanym po tym zabiegu. Czasami pojawia się bolesny krwiak. Dolegliwości ustępują w ciągu kilku dni. 

Co zrobić, aby pobranie krwi nie bolało? 4 rady

Nie zawsze mamy wpływ na to, czy pobranie krwi będzie bolało, czy nie, ale są rzeczy, które możemy zrobić, aby zminimalizować nieprzyjemne uczucie i trudności związane z badaniem.

Nawodnij się odpowiednio

Rano w dniu pobrania krwi, około godziny przed badaniem, wypij 0,5-1 litra niskosodowej i niskozmineralizowanej wody (może być woda źródlana). Naczynia krwionośne staną się bardziej elastyczne, krew mniej gęsta oraz podniesie się ciśnienie krwi – dzięki temu pielęgniarce łatwiej będzie wkłuć się w żyłę i pobrać krew.

Ściskaj piłeczkę

Weź ze sobą do przychodni małą miękką piłeczkę i czekając w kolejce do gabinetu, uciskaj ją rytmicznie aż do wykonania zabiegu (min. 10–15 minut). Dzięki temu żyła łokciowa będzie bardziej widoczna, a tym samym pielęgniarka szybko trafi w nią igłą.

Połóż się

Jeśli bardzo się denerwujesz albo masz skłonności do zasłabnięć, zapytaj, czy podczas pobrania możesz leżeć na kozetce. W tej pozycji łatwiej się rozluźnić i zabieg będzie bardziej komfortowy. Aby zmniejszyć stres związany z pobraniem krwi oddychaj spokojnie, staraj się nie patrzeć na cały zabieg, jeśli widok krwi powoduje u ciebie osłabienie czy nudności, śpiewaj w myślach lub rozmawiaj, możesz też słuchać muzyki przez słuchawki. To wszystko odciągnie twoją uwagę od nieprzyjemnego badania i poprawi samopoczucie.  

Zastosuj krem znieczulający

Dla osób szczególnie wrażliwych na ból polecane są preparaty o działaniu znieczulającym do stosowania miejscowego. To np. krem na bazie lidokainy i prylokainy, który można nałożyć na skórę kilkadziesiąt minut przed badaniem, dzięki czemu pobranie krwi będzie całkowicie bezbolesne. O taki preparat należy zapytać lekarza, ponieważ jest on wydawany na podstawie recepty. 

Wykorzystano fragment artykułu Marty Wilczkowskiej, którego treść została pierwotnie opublikowana 03.02.2014.

Czytaj także:
Kawa przed badaniem krwi i inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wynik [LISTA]
Badanie krwi na czczo - przed którymi nie wolno jeść? [LISTA]
Morfologia krwi: interpretacja wyników badań - 22 parametry (normy i opis)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA