Alergia krzyżowa – objawy i postępowanie

Alergie krzyżowe fot. Fotolia
Osoby uczulone na pyłki brzozy mogą odczuwać objawy alergii po zjedzeniu jabłka. Dlaczego? Sprawdź jak działa alergia krzyżowa!
Alergie krzyżowe fot. Fotolia

Jak działa alergia krzyżowa?

Sezon pylenia trwa w najlepsze. Nagle, po zjedzeniu jabłka, zaczyna swędzieć cię skóra, masz wrażenie opuchniętego języka. Znasz to? To efekt alergii krzyżowej. Jak sobie z nią poradzić i nie rezygnować z codziennych aktywności?

Alergie krzyżowe są dużo częstsze niż nam się wydawało. Ich mechanizm polega na występowaniu bardzo podobnych do siebie fragmentów w obrębie różnych alergenów, które wykazują równoległą nadwrażliwość na alergie pokarmowe, wziewne i skórne. Bardzo dobrym przykładem jest para jabłko-brzoza. Wiemy, że jeden z alergenów jabłka jest bardzo podobny do jednego z alergenów brzozy, stąd u wielu osób, uczulonych na pyłek brzozy i innych pokrewnych drzew, obserwujemy alergiczną reakcję na jabłka. W reakcję krzyżową z pyłkami tego drzewa wchodzi nie tylko jabłko. Osoby, które mają potwierdzone uczulenie na pyłki brzozy powinny, szczególnie w okresie jej pylenia, unikać gruszek, morel, wiśni, czereśni oraz innych pestkowców – tłumaczy alergolog prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Alergiczna reakcja krzyżowa wziewno-pokarmowa (np. wspomniane wcześniej jabłko i pyłki drzewa) objawiają się najczęściej pod postacią tzw. zespołu alergicznego jamy ustnej (ang. OAS - oral allergy syndrom). Osoba uczulona ma wówczas wrażenie np. opuchniętego języka, drapania i swędzenia w gardle, mrowienia wewnątrz jamy ustnej. U dzieci często występuje wysypka i napadowy rumień wokół ust. Objawy te występują zaraz po zjedzeniu uczulającego owocu, gdy ten zetknie się z błonami śluzowymi w jamie ustnej. Objawami, oprócz swędzenia, są także pojawiające się afty.

Najczęściej wchodzą w reakcje krzyżowe warzywa: seler, marchew i pomidor a z owoców: jabłko, melon, kiwi.  Innym przykładem reakcji krzyżowej jest kauczuk i banan (a także kiwi, awokado, papaja, ananas, melon, mango). Guma naturalna, czyli lateks, wykorzystywana jest do produkcji m.in. rękawiczek, balonów, piłek plażowych a także gumy do żucia. Kontakt lateksu ze skórą lub błonami śluzowymi może powodować miejscowe uczulenie w postaci swędzącej wysypki, zaczerwienienia skóry i obrzęku. Objawy te zazwyczaj ustępują po kilku dniach.

Gdy mamy potwierdzoną alergię na sierść kota, a dokładniej na białko zawarte w jego ślinie, to prawdopodobnie będziemy reagować objawami alergicznymi również na mięso wieprzowe. Mogą występować takie objawy jak przy alergii wziewnej, czyli kichanie i swędzenie nosa, a także ze strony układu pokarmowego, czyli ból brzucha i biegunka. W takich sytuacjach najlepszą metodą jest obserwacja i dieta eliminacyjna, polegająca na wykluczeniu składników, które wywołują alergię.

Zobacz też: Te suplementy pomogą ci przetrwać alergię!

Alergeny całoroczne

Występuje również cała grupa alergenów całorocznych, do których należą roztocza kurzu domowego. Objawy alergii nasilają się gdy zamkniemy okna i włączymy ogrzewanie. Wtedy roztocza kurzu domowego szaleją ze zdwojoną siłą. Na te alergeny ekspozycja jest non stop, dlatego trudniej się ją leczy.

W dodatku osoby z potwierdzoną alergią na ten rodzaj alergenu muszą uważać na owoce morza, takie jak: homary, kraby, krewetki, małże oraz ślimaki.

Jak sobie poradzić z alergią krzyżową?

Wielokrotnie jesteśmy nieświadomi tego, które owoce bądź warzywa wchodzą w reakcje krzyżowe, np. z pyłkami roślin. Jak więc się przed nimi zabezpieczyć?

  • Obserwuj objawy. Jeśli miewasz tak zwane sensacje żołądkowe,  zastosuj się do diety eliminacyjnej. Zapisuj co zjadasz i jak się czujesz po danym posiłku. Rozszerzaj jadłospis powoli i wprowadzaj pojedynczo nowe produkty.
  • Zapytaj specjalistę alergologa, które owoce lub warzywa mają podobne strukturalnie alergeny do „naszego” alergenu i wyeliminuj je z diety. Oczywiście, najlepiej najpierw określić „własny” alergen poprzez wykonanie testów punktowych lub oznaczenie poziomu IgE.  
  • Na wypadek wystąpienia skutków alergicznej reakcji krzyżowej zażyj leki antyhistaminowe dostępne bez recepty, np. zawierające w swoim składzie desloratadynę.
  • Koniecznie wezwij pogotowie, gdy poczujesz spadek ciśnienia, zawroty głowy i duszności.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA