POLECAMY

Alarmujące objawy - kiedy konieczna jest operacja torbieli jajnika? [video]

Czasami zdarza się, na szczęście rzadko, że dotychczas niegroźna i zupełnie bezobjawowa torbiel jajnika staje się przyczyną poważnych problemów. Bywa i tak, że dopiero wystąpienie burzliwych symptomów jest pierwszym przejawem obecności torbieli jajnika. Jakie alarmujące objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem?

Dolegliwości bólowe

Szybkiej interwencji lekarskiej wymaga przede wszystkim sytuacja, w której dochodzi do skrętu torbieli jajnika, czemu towarzyszy nagły silny ból w dole brzucha, nudności i wymioty, omdlenia, uczucie niepokoju oraz szybko pogarszające się samopoczucie. Dolegliwości bólowe najczęściej mają ostry, kolkowy charakter.

Objawy te nie są charakterystyczne wyłącznie dla skrętu torbieli – podobne dolegliwości spotyka się przy pęknięciu torbieli, a także w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia przydatków lub pękniętej ciąży pozamacicznej. Dlatego ważne jest jak najdokładniejsze opisanie lekarzowi charakteru, okoliczności i czasu wystąpienia symptomów.

Jeżeli doszło do skrętu torbieli, oznacza to, że zaciśnięte zostały naczynia krwionośne doprowadzające krew do jajnika. W takim przypadku konieczna jest pilna operacja i usunięcie torbieli w celu zapobiegnięcia martwicy jajnika.

Czytaj też: Co to jest torbiel jajnika i jakie są jej przyczyny?

Pęknięcie torbieli

Pęknięcie torbieli zazwyczaj przebiega nieco łagodniej, jednak może być również bardzo poważnym problemem.

Do pęknięcia torbieli może dojść samoistnie lub podczas urazu, a nawet podczas badania ginekologicznego. W zależności od rodzaju i wielkości torbieli objawy mogą być ledwie zauważalne, pod postacią lekkiego pobolewania w podbrzuszu – jak w przypadku małych cyst czynnościowych, lub mogą narastać stopniowo i, prowadząc do wstrząsu, stanowić nawet zagrożenie życia.

Wylanie się zawartości torbieli do jamy brzusznej powoduje podrażnienie otrzewnej i w konsekwencji silny ból, nudności i wymioty. Gdy pęknięciu ulega torbiel endometrialna grozi to rozprzestrzenieniem się choroby i wszczepieniem „wysepek” błony śluzowej macicy do innych narządów. Z kolei po pęknięciu torbieli zapalnej, z ropną zawartością, dochodzi do rozsiewu infekcji na całą jamę brzuszną.

Przy pęknięciu torbieli jajnika sposób postępowania jest uzależniony od jej rodzaju, zawartości i nasilenia występujących objawów. Jeśli są one niewielkie, a torbiel miała charakter czynnościowy, nie ma konieczności przeprowadzania operacji. Potrzeba taka może zaistnieć w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia jajnika lub występuje silne krwawienie.

Czytaj też: Jak zwalczyć nawracające torbiele jajników?

Inne okoliczności

Operacja staje się konieczna nie tylko, gdy pojawią się nagłe, ostre objawy i komplikacje związane z obecnością cysty. O chirurgicznym usunięciu torbieli należy również pomyśleć, gdy z powodu swoich rozmiarów zaczyna ona uciskać narządy sąsiednie – pęcherz moczowy i jelita. Pacjentki, u których zdiagnozowano obecność torbieli powinny zatem zwracać uwagę, czy nie zwiększa się u nich częstość parcia i oddawania moczu, oraz czy nie występują bóle przy wypróżnianiu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (29)
/9 miesięcy temu
tez mam torbiel i nie wiem co z nia robic. chodze regularnie co trzy miesiące do ginekologa bo biorę tabletki antykoncepcyjne. właściwie od kiedy zaczelam je brac pojawiła sie torbiel na jajniku. Ginekolog powiedzial ze ma 1,2 cm i bedziemy ja obserwować. Na dwoch kolejnych wizytach podobno byla bez zmian. Raz zdarzylo mi sie miec plamienia. Gin potraktowal mnie troche nie powaznie. zarzucil mi ze to krwawienie z cewki moczowej. Tak jak bym nie wiedziala gdzie jest pochwa. Dzisiaj bylam na USG jamy brzusznej gdyz bolalo mnie w prawym podrzebzu. Radiolog powiedzial że mam powiekszony prawy jajnik o wym. 52x42 mm i torbiel ma 40 mm. Wizyte u ginekologa mam dopiero za dwa tygodnie. Boli mnie podbrzusze, czesto, zaczynam się denerwować.
/rok temu
Mam 14 lat, 5 miesięcy temu byłam u ginekologa, Pani doktor na początku powiedziała, że mam guza jajnika lewego. Parę dni późnej pojechałam ponowie ponieważ brzuch bolał mnie jeszcze bardziej. Ginekolog powiedział mi, że mam torbiela. Od tamtej pory nie byłam u ginekologa, a brzuch boli mnie z dniem jeszcze bardziej.
/rok temu
Ja bylam w takiej samej sytuacji zadzwon do nhs zglos problem wyslij wyniki i powiec pani doktur zze jak sie toba nie zajmiee to to naglosnisz bo to smiechu warte co ta kobieta wyprawia mi moj gp musial oddac caly koszt leczenia bada ulomow
POKAŻ KOMENTARZE (26)