Czy aparat ortodontyczny podczas ciąży to dobry pomysł?

Jesteś w ciąży i planujesz prostowanie zębów? A może już masz aparat? Sprawdź, czy prostowanie zębów podczas ciąży to dobry pomysł

orto.jpg
fot. Fotolia

Mogłoby się wydawać, że ciąża i okres tuż po urodzeniu dziecka to idealny czas na prostowanie zębów. Bo wiadomo: żyje się wtedy spokojniej, wielkie wyjścia nie zdarzają się tak często... Niestety, tak nie jest. Dlaczego?

Aparat ortodontyczny a ciąża - czy warto go założyć?


Leczenie warto rozpocząć wtedy, gdy świeżo upieczona mama doszła już do siebie po porodzie i okrzepła w nowej roli, tzn. nie jest zestresowana tak bardzo jak na początku, a maluch daje jej w nocy pospać. Teoretycznie można to zrobić tuż po zakończeniu połogu (a więc sześć tygodni po porodzie), ale  takie rozwiązanie nie jest wskazane.  Założenie aparatu wiąże się w pierwszym okresie ze sporym dyskomfortem: zęby mogą boleć, trudno domknąć zgryz. To wszystko samo w sobie może być mało przyjemne. Jeśli dodać do tego brak snu i płaczące dziecko z kolką, sytuacja może stać się nie do zniesienia.

Dlaczego warto odłożyć prostowanie zębów na później?


Jeśli dopiero planujesz założenie aparatu, odłóż to na kiedy indziej. Warto to zrobić z co najmniej kilku powodów:
  • Zaplanowanie leczenia ortodontycznego oraz samo leczenie wymaga kontrolowania ustawienia korzeni za pomocą panoramicznych zdjęć rentgenowskich, co w ciąży jest wykluczone: promienie RTG mogłyby uszkodzić rozwijające się w twoim brzuchu maleństwo.
  • Kolejny argument: ciąża niekorzystnie wpływa na stan dziąseł. Na skutek działania hormonów stają się one przekrwione, rozpulchnione i obrzmiałe. Są też bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia, a podczas mycia zębów mogą krwawić. Obecność elementów aparatu korekcyjnego (czyli utrudniających utrzymanie higieny i mogących na początku ranić wnętrze policzków drucików i zamków) na pewno im nie pomoże.
  • Zdarza się (rzadko, ale jednak), że leczenie ortodontyczne wymaga usunięcia zębów. Dzieje się tak np. wówczas, gdy pomoże to poprawić profil poprzez likwidację nadmiernej wypukłości w okolicach szczęki i żuchwy. Taki zabieg także wymaga zdjęcia rentgenowskiego, a więc trzeba go odłożyć na inny termin.
  • Jest jeszcze jeden powód, by odłożyć leczenie: gdy zakłada się aparat, trzeba liczyć się z tym, że przez pierwsze dwa tygodnie (a często też po każdej wizycie kontrolnej) zęby mogą boleć. Po co fundować sobie dodatkowy stres i dyskomfort?

Czytaj także:

Publikacja:
Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń 3,17 / 6 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz