Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci?

Częste nawroty przeziębienia mogą prowadzić do osłabienia górnych dróg oddechowych, co może doprowadzić do zapalenia oskrzeli u dzieci.

10 pytań o zapalenie oskrzeli u dzieci
fot. Panthermedia

Na szczęście nie zawsze trzeba je leczyć antybiotykami. Czasem wystarczy oklepywanie pleców i syropki. Ale nigdy nie wolno lekceważyć tej choroby. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o zapaleniu oskrzeli u dzieci.

Zapalenie oskrzeli u dzieci: Przyczyny

Jak zaczyna się choroba?
  • Ostre zapalenie oskrzeli zwykle występuje po 3–4 dniach trwania infekcji, najczęściej wirusowej: zapalenia gardła, kataru. Jeżeli pojawia się podwyższona temperatura, a ponadto kaszel, początkowo suchy, później przechodzący w wilgotny, można przypuszczać, że to już zapalenie oskrzeli. Oczywiście diagnozę musi postawić lekarz, po osłuchaniu dziecka.
Chorobę wywołują wirusy czy bakterie?
  • Najczęściej zapalenie oskrzeli zostaje wywołane przez wirusy z różnych grup: RSV, rhinowirusy, adenowirusy i inne. Dość rzadko, ale nie można tego wykluczyć, choroba jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym.

Zapalenie oskrzeli u dzieci: Objawy

W jaki sposób przebiega infekcja?
  • Dziecko ma kaszel – najpierw suchy, potem wilgotny – i pojawia się u niego dużo wydzieliny. Maluszek jednak nie potrafi jej odkrztusić, po prostu najczęściej ją połyka. Dlatego często dołączają się bóle brzucha oraz wymioty podczas napadów kaszlu. Dziecko może – choć nie musi – mieć gorączkę. Ostre zapalenie oskrzeli zwykle trwa 7–10 dni.

Zapalenie oskrzeli u dzieci: Leczenie

Czy chory zawsze musi brać antybiotyk?
  • Przy zakażeniach bakteryjnych – tak. Przy wirusowych – niekoniecznie. Wiele zależy od wieku dziecka, jego stanu ogólnego. Jeśli jest to niemowlę, zazwyczaj szybko dostaje antybiotyk, gdyż zapalenie oskrzeli może być dla niego niebezpieczne i przejść w zapalenie płuc. A wtedy czasem konieczny bywa nawet pobyt w szpitalu.
  • Jeśli jest to już starsze dziecko, w dobrym stanie ogólnym, a infekcja wirusowa, antybiotyk może nie być niezbędny. Maluch dostanie tylko leki mukolityczne, ułatwiające rozrzedzenie wydzieliny i jej odkrztuszenie. To np. Mucosolvan, Ambroksol. Trzeba pamiętać, że leki mukolityczne powinno się podawać nie później niż o godzinie 16–17, żeby wydzielina nie pojawiła się w nocy, co utrudniłoby dziecku sen. Jeśli maluch ma gorączkę, powinien dostać także lek przeciwgorączkowy.
Jak jeszcze można pomóc choremu?
  • Przede wszystkim trzeba podawać dziecku duże ilości napojów – może to być pokarm z piersi, woda, rozcieńczone soki owocowe, kompoty. Poza tym należy zadbać o odpowiednie nawilżenie jego pokoju.
  • Ważne jest też oklepywanie plecków dziecka – to ułatwi mu odkrztuszanie i pozbycie się wydzieliny. Trzeba to robić kilka razy dziennie: zawsze rano, po przebudzeniu się malca, gdyż w nocy gromadzi się dużo wydzieliny, oraz pół godziny po każdym podaniu syropu mukolitycznego. Najlepiej położyć dziecko na brzuszku na swoich kolanach, tak żeby jego główka znajdowała się niżej niż reszta ciała, i oklepywać plecki po obu stronach kręgosłupa.

Czytaj także:

Publikacja:
Marta Wilczkowska Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń artykuł 116 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Stina2015.05.13 12:27
myśmy dostali ten syrop w poniedziałek od lekarza i w sumie fajnie pomógł, bo dzisiaj jest o niebo lepiej i nawet idziemy na spacer.
agatka2015.02.27 19:38
Nam ostatnio udało się uniknąć zapalenia oskrzeli, chociaż Iga moja miała paskudny mokry kaszel, ale od razu zaczęłam jej podawać syrop przeciwzapalny i wykrztuśny fosidal, plus oklepywanie, dużo picia i wietrzenie jej pokoju.
daga2014.10.25 07:22
Witam. Moja corcia ma niecałe 3 latka i ma po raz trzeci zapalenie oskrzeli. Lek który najlepiej pomógł to Bactrim w syropie. Polecam
lidka2014.01.01 23:44
moje dziecko odkąd skończyło 2miesiące choruje na zapalenie oskrzeli co 2tygodnie bardzo dbam o dziecko codziennie spacery jest ciepło ubrane,pokój wierzymy 2razy dziennie. mimo to ciągle choruje :(jestem bezsilna :(
apsik2013.10.07 09:51
czy objawy zapalenia oskrzeli można leczyć jakoś domowo czy lepiej jednak do lekarza od razu?
MediFast pomoc pediatryczna poznań2013.09.14 22:03
Jeśli mają Państwo pakiet abonamentowy u jednego z naszych partnerów lub zdecydujecie się Państwo wezwać nas prywatnie, wystarczy zadzwonić pod całodobowy numer telefonu 535 999 100 i zamówić wizytę domową lekarza , który przyjedzie w asyście ratownika medycznego i w zależności od potrzeby nie tylko wypisze receptę, zwolnienie lekarskie, bądź skierowanie na badania , ale również poda niezbędne leki. Dla Państwa całodobowo czuwa pediatra/neonatolog a także internista jak i chirurg jak i zespół P(ratownik medyczny /ratownik medyczny-kierowca
`sfdf2013.06.04 16:38
Niektórzy ludzie są beznadziejni tu ludzie o poważnych problemach jak zapalenie oskrzeli u dziecka a tamten o spermie. Co za burak :/
padu2013.06.04 16:37
Zapalenie oskrzeli u dziecka bardzo małego to tragedia, ja się ciągle boję że on się jednak dusi...
ela2013.06.04 16:37
Ja mam za sobą podwójne zapalenie oskrzeli u dziecka ;) to tzn na raz u dwójki, masakra
Gość2013.03.14 14:03
baardzo ciekawe
Gość2013.03.10 18:04
no witajcie.ja dzisiaj wyleczylem zapalenie oskrzeli.zrobcie tak idzicie do lazienki stancie przed lustrem i zwalcie sobie konia albo niech wam pomoze partnerka lub partner i zobaczcie na jaka wysokosc leci sperma i to wam pomoze w chorobie
Gość2013.01.28 15:04
mój syn ma od dwoch tygodni zapalenie oskrzeli dostal dwie serje zastrzykow niestety nie pomogly wiec pediatra zapisal antybiotyk ktoty nie podzialal ,bylismy na kontroli okazalo sie ze jeszcze ma zapalenie oskrzeli i kolejny antybiotyk.martwie sie bo syn ma dopiero rok.
Gość2013.01.22 18:00
my tak samo mieszkamy w angli i podejrzewam u dziecka zapalenie oskrzeli a lekarz przepisał jej paracetamol co robić ja podałam dziecku biseptol i syrop elofen czy dobrze zrobiłam
Gość2012.11.17 00:25
Mieszkamy od 2 miesiecy w anglii podejzewamy zapalenie oskrzeli ale lekarz zaniast zbadac zapisal paracetamol
Gość2012.04.27 10:33
Czy na zapalenie oskrzeli u dziecka, lekarz może dać skierowanie na leczenie do szpitala?
Gość2012.04.27 10:32
Moja córka miała zapalenie oskrzeli, na które dostawała antybiotyk i teraz przerodziło jej się w zapalenie płuc. Lekarz nie zmienił antybiotyku i boję się, czy leczenie jest prawidłowe. Co radzicie?
Kala2011.12.05 21:20
Mój synek ma zapalenie oskrzeli.Co mogę zrobić,aby nie dostał zapalenie płuc.Już biedny dostaje nawet zastrzyki.Pomocy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
monikam2011.06.27 11:12
A co jeśli dziecko ma zapalenie oskrzeli ( stwierdzone przez lekarza, a nawet ani razu nie zakasłało i nie kichło. Czy to jakiś wyjątek?
pati2009.09.30 13:17
seks jest
jagusia2008.05.17 22:46
Mam problem z odróżnieniem zakatarzonego noska od duszności.Jak mogę to rozpoznac? Dwa miesiące temu mój synek miał zapalenie oskrzeli z dusznościami,dwa dni temu pediatra stwierdziła zapalenie oskrzeli bez duszności ale jak się pogorszy,tzn jak dojdą duszności to mamy jechać do szpitala.Jak ja to rozpoznam,że to już duszność ?
jagusia2008.05.17 22:40
Mam problem z odróżnieniem zakatarzonego noska od duszności.Jak mogę to rozpoznac? Dwa miesiące temu mój synek miał zapalenie oskrzeli z dusznościami,dwa dni temu pediatra stwierdziła zapalenie oskrzeli bez duszności ale jak się pogorszy,tzn jak dojdą duszności to mamy jechać do szpitala.Jak ja to rozpoznam,że to już duszność ?
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz