Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci?

Częste nawroty przeziębienia mogą prowadzić do osłabienia górnych dróg oddechowych, co może doprowadzić do zapalenia oskrzeli u dzieci.

10 pytań o zapalenie oskrzeli u dzieci
fot. Panthermedia

Na szczęście nie zawsze trzeba je leczyć antybiotykami. Czasem wystarczy oklepywanie pleców i syropki. Ale nigdy nie wolno lekceważyć tej choroby. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o zapaleniu oskrzeli u dzieci.

Zapalenie oskrzeli u dzieci: Przyczyny

Jak zaczyna się choroba?
  • Ostre zapalenie oskrzeli zwykle występuje po 3–4 dniach trwania infekcji, najczęściej wirusowej: zapalenia gardła, kataru. Jeżeli pojawia się podwyższona temperatura, a ponadto kaszel, początkowo suchy, później przechodzący w wilgotny, można przypuszczać, że to już zapalenie oskrzeli. Oczywiście diagnozę musi postawić lekarz, po osłuchaniu dziecka.
Chorobę wywołują wirusy czy bakterie?
  • Najczęściej zapalenie oskrzeli zostaje wywołane przez wirusy z różnych grup: RSV, rhinowirusy, adenowirusy i inne. Dość rzadko, ale nie można tego wykluczyć, choroba jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym.

Zapalenie oskrzeli u dzieci: Objawy

W jaki sposób przebiega infekcja?
  • Dziecko ma kaszel – najpierw suchy, potem wilgotny – i pojawia się u niego dużo wydzieliny. Maluszek jednak nie potrafi jej odkrztusić, po prostu najczęściej ją połyka. Dlatego często dołączają się bóle brzucha oraz wymioty podczas napadów kaszlu. Dziecko może – choć nie musi – mieć gorączkę. Ostre zapalenie oskrzeli zwykle trwa 7–10 dni.

Zapalenie oskrzeli u dzieci: Leczenie

Czy chory zawsze musi brać antybiotyk?
  • Przy zakażeniach bakteryjnych – tak. Przy wirusowych – niekoniecznie. Wiele zależy od wieku dziecka, jego stanu ogólnego. Jeśli jest to niemowlę, zazwyczaj szybko dostaje antybiotyk, gdyż zapalenie oskrzeli może być dla niego niebezpieczne i przejść w zapalenie płuc. A wtedy czasem konieczny bywa nawet pobyt w szpitalu.
  • Jeśli jest to już starsze dziecko, w dobrym stanie ogólnym, a infekcja wirusowa, antybiotyk może nie być niezbędny. Maluch dostanie tylko leki mukolityczne, ułatwiające rozrzedzenie wydzieliny i jej odkrztuszenie. To np. Mucosolvan, Ambroksol. Trzeba pamiętać, że leki mukolityczne powinno się podawać nie później niż o godzinie 16–17, żeby wydzielina nie pojawiła się w nocy, co utrudniłoby dziecku sen. Jeśli maluch ma gorączkę, powinien dostać także lek przeciwgorączkowy.
Jak jeszcze można pomóc choremu?
  • Przede wszystkim trzeba podawać dziecku duże ilości napojów – może to być pokarm z piersi, woda, rozcieńczone soki owocowe, kompoty. Poza tym należy zadbać o odpowiednie nawilżenie jego pokoju.
  • Ważne jest też oklepywanie plecków dziecka – to ułatwi mu odkrztuszanie i pozbycie się wydzieliny. Trzeba to robić kilka razy dziennie: zawsze rano, po przebudzeniu się malca, gdyż w nocy gromadzi się dużo wydzieliny, oraz pół godziny po każdym podaniu syropu mukolitycznego. Najlepiej położyć dziecko na brzuszku na swoich kolanach, tak żeby jego główka znajdowała się niżej niż reszta ciała, i oklepywać plecki po obu stronach kręgosłupa.

Czytaj także:

Publikacja:
Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń 4,59 / 116 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz